Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu „Forget-Me-Not” – edycja wiosenna 2024 r.
Konkurs jest skierowany dla chętnych uczniów z klas 4-8, patronatem konkursu jest czasopismo „Języki obce w szkole”, organizatorem zaś Centrum Edukacji Filotimo.
Pytania konkursowe (w formie zadań otwartych i zamkniętych) są ułożone w oparciu o opowiadania, sentencje oraz współczesne piosenki angielskie.
Celem konkursu jest:
Do konkursu przystąpiło 13 uczniów z klas 4-8 oraz jedna uczennica z klasy IIIa.
Uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki:
1. Marcel Wieczorkowski, kl. VIIa – 97%
2. Weronika Olszanicka, kl. IIIa – 91%
3. Julia Imgrond, kl. VIII – 91%
4. Bartosz Pietrzniak, kl. IVb – 89%
5. Filip Książek, kl. IVb – 89%
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wysokich wyników i zachęcamy do brania udziału w kolejnych edycjach tego konkursu.
Koordynatorzy szkolni – nauczyciele języka angielskiego
W obecnym roku szkolnym nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Program skierowany był do uczniów klas pierwszych i obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: w drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
Po zrealizowaniu wszystkich elementów programu nasza szkoła otrzymała Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz dyplom dla uczniów.
Realizacja zadań wynikających z programu pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów naszej szkoły.
30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przybliżyli społeczności szkolnej historię powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, która wprowadzała postępowe prawo. Prezentowane treści historyczne, przeplatane utworami muzycznymi i wierszami znanych polskich poetów, skłaniały do refleksji nad tym, iż Ojczyzna, Naród i Wolność to dla każdego Polaka wartości bezcenne.
Nasi uczniowie w dniu 3 maja zaprezentowali część artystyczną podczas gminnych uroczystości w OKS w Żółkiewce.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC MAJ
► klasy 0 b, c, d, I - VIII - 52,50 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 142,50 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 97,50 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.05.2024 do dnia 10.05.2024.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
Szkoła Podstawowa w Żółkiewce - 36 8200 1050 2006 5000 8649 0003, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
30 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy pierwszej i klas drugich pod opieką p. j. Trumińskiej, p. M. Wójciak, p. E. Żybały i p. W. Bolesty udali się na wycieczkę na Roztocze.
Pierwszym punktem programu było obejrzenie w Szczebrzeszynie pomnika chrząszcza wykonanego z drewna lipowego, który znajduje się przy źródełku u podnóża Góry Zamkowej.
Później odwiedziliśmy Zwierzyniec – serce Roztocza. W Zwierzyńcu zwiedziliśmy kościółek św. Jana Nepomucena, zwany potocznie kościółkiem na wodzie, gdyż leży pośrodku stawu na wyspie. Następnie podziwialiśmy stawy Echo, które są malowniczo położone w płaskiej i rozległej dolinie rzeki Świerszcz.
W Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego oglądaliśmy ekspozycję stałą „W krainie jodły, buka i tarpana”, gdzie zapoznaliśmy się ze światem przyrody na Roztoczu.
W Górecku Kościelnym zjedliśmy obiad w Karczmie Nad Szumem i spacerowaliśmy aleją dębów. Zobaczyliśmy okazy starych drzew, które mają nawet 500 lat i są jednymi z najstarszych na Lubelszczyźnie.
Potem znowu wróciliśmy do Szczebrzeszyna, gdzie w budynku ratusza odwiedziliśmy Muzeum Starych Zegarów. Kolekcja liczy dokładnie 366 dawnych zegarów.
Ostatnim punktem programu naszej wycieczki było odwiedzenie Muzeum Skarbów Ziemi i Morza. Tam podziwialiśmy wystawę ponad 3000 eksponatów z całego świata. Wśród nich znajdowały się minerały, skamieniałości, muszle oraz ryby. W muzeum zwiedziliśmy również dawny młyn, kuźnię oraz olejarnię.
Wieczorem wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
30 kwietnia klasy III a i III b wraz z wychowawcami: B. Kuligowską i J. Grabek uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Zwiedzanie rozpoczęli od spaceru po Starym Mieście. Następnie udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej. Pani przewodnik oprowadzając po skansenie przedstawiła tradycje, zwyczaje i obrzędy związane z życiem wiejskim. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w parku trampolin Strefie Wysokich Lotów. W parku dzieci miały możliwość skorzystać z mnóstwa atrakcji takich jak trampoliny o różnych wymiarach, zjeżdżalni, tuneli, tyrolki, gier interaktywnych, ścianek wspinaczkowych z auto-asekuracją, przeszkód na torach ninja.
Wizyta w Lublinie była nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy, aktywnego wypoczynku, ale także do nawiązania relacji między uczestnikami wycieczki.
25 kwietnia 2024 r. uczniowie klas VIa i VIb pod opieką swoich wychowawców: p. Edyty Majkut i p. M. Maksim obejrzeli w kinie „Stylowy” w Zamościu film pt.: „Za duży na bajki 2”.
Jest to opowieść o niełatwych relacjach międzyludzkich. Bohaterami filmu jest trójka nastoletnich przyjaciół, którzy zamierzają wspólnie spędzić kilka letnich dni w Tatrach. Podczas wycieczki w góry Waldek przypadkowo dowiaduje się, że w okolicy mieszka jego ojciec, o którym wie tylko tyle, że dawno temu porzucił ich rodzinę. Chłopiec postanawia za wszelką cenę go odnaleźć i osobiście zapytać o powody tej decyzji. Wraz ze Staszkiem, pod osłoną nocy, wyrusza na poszukiwania ojca. Tym czasem Delfina musi ukryć przed ciotką, mamą Waldka oraz jej nowym partnerem prawdę o zniknięciu chłopców.
Przeżywane przez bohaterów przygody bawią i wzruszają, ale przede wszystkim uczą, jak radzić sobie w trudnych życiowych sytuacjach. Pokazują też, jaką wielką wartość dla każdego człowieka stanowi rodzina i przyjaciele.
Zielony Tydzień rozpoczęliśmy w dniu 22.04., w którym obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia wszyscy chętni uczniowie wzięli udział w akcjach: „Kto przyjdzie na zielono ubrany, ten nie będzie pytany” oraz w akcji „Dzień bez plecaka”. Wielu uczniów zamieniło tradycyjne plecaki na rozmaite torby, pojemniki, skrzynki narzędziowe.
Przez cały Zielony Tydzień wychowawcy wspólnie z uczniami i przedszkolakami przeprowadzili zajęcia promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Dzieci wraz z nauczycielami przygotowywały smaczne przekąski składające się z owoców i warzyw: np. kanapki, sałatki, owocowe szaszłyki. Ideą było promowanie i wcielanie w życie hasła: „W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH”, ponieważ nasza dieta ma istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu zarówno w aspekcie fizycznym jak i psychicznym.
18 kwietnia 2024 roku miało miejsce rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Dary lasów, łąk i pól” – Zamość 2024, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu.
Na konkurs wpłynęło 525 prac z 78 placówek z całego województwa lubelskiego. Naszą szkołę reprezentowało 13 prac.
Uczennice: Julia Trumińska (IVa) i Milena Sołowiej (Vb) otrzymały wyróżnienia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, życząc sukcesów i radości z tworzenia!
18 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy Ia i IIb uczestniczyli w wycieczce do kina „Stylowy” w Zamościu. W wyjeździe brali udział uczniowie i opiekunowie: p. J. Trumińska, p. M. Wójciak i p. W. Bolesta.
W kinie obejrzeliśmy film familijno-przygodowy pt. „Szkoła magicznych zwierząt”. Film pokazywał nastoletnich uczniów, którzy przeżywali szalone przygody i piękne przyjaźnie. Zobaczyliśmy jak inni radzą sobie z wykluczeniem rówieśniczym oraz na czym polega prawdziwa przyjaźń.
To była udana wycieczka, towarzyszyły jej radość, dobry humor i ciekawe wrażenia.
W kwietniu w klasach II i III odbyły się następujące konkursy szkolne: czytelniczy, ortograficzny, matematyczny i języka angielskiego. Celem konkursów było rozwijanie zainteresowań uczniów oraz pogłębianie ich wiedzy w zakresie języka angielskiego, ortografii, matematyki i czytelnictwa.
Szkolny Konkurs Czytelniczy „Czytamy i znamy baśnie H. Ch. Andersena”
W wydarzeniu wzięło udział 16 uczniów z klas II i III. Konkurs został przygotowany przez panie Joannę Grabek i Barbarę Kuligowską.
Klasa II
1 miejsce: Laura Iwanek – klasa II a
2 miejsce: Mikołaj Rogalski, Maja Zielonka – klasa II a
3 miejsce: Hanna Leciak – klasa II a, Katarzyna Góźdź – klasa II b
Klasa III
1 miejsce: Weronika Olszanicka – klasa III a, Emilia Kaisz – klasa III b
2 miejsce: Oliwia Stępniak – klasa III b
3 miejsce: Zofia Iłowiecka – klasa III b
Szkolny Konkurs Ortograficzny klas trzecich
W wydarzeniu wzięło udział 8 uczniów z klas trzecich. Konkurs przygotowały panie Maria Wójciak i Elżbieta Żybała.
Wyniki konkursu:
1 miejsce: Emilia Kaisz – klasa III b
2 miejsce: Oliwia Stępniak, Jakub Wach – klasa III b
3 miejsce: Weronika Olszanicka – klasa III a
Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas trzecich „Młody Matematyk”
W wydarzeniu wzięło udział 10 uczniów z klas trzecich. Organizatorem konkursu była pani Jadwiga Trumińska.
Wyniki konkursu:
1 miejsce: Michał Dras – klasa III a, Aleksandra Sidor – klasa III b
2 miejsce: Zofia Iłowiecka – klasa III b
3 miejsce: Weronika Olszanicka – klasa III a, Marcelina Maluga, Oliwia Stępniak, Hanna Sikora – klasa III b
Szkolny konkurs języka angielskiego „English is cool”
W wydarzeniu wzięło udział 7 uczniów z klas trzecich. Konkurs przygotowała pani Ewa Mydlak.
Wyniki konkursu:
1 miejsce: Adam Mrowiński – klasa III b
2 miejsce: Weronika Olszanicka – klasa III a
3 miejsce: Michał Dras – klasa IIIa
Podsumowanie konkursów odbyło się 29 kwietnia. Uczestnicy z najlepszymi wynikami otrzymali nagrody książkowe, a pozostali dyplom uczestnictwa.
Zwycięzcom konkursów gratulujemy!
W środę 17 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 1058. rocznicy Chrztu Polski. Przygotowali ją uczniowie klas IV a, IV b oraz chór szkolny.
Recytatorzy zaprezentowali wiersze o tematyce związanej z Chrztem Polski, a chór szkolny wykonał pieśni patriotyczne. Akademia przedstawiła jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju, które zapoczątkowało chrystianizację państwa polskiego. Była też ciekawą formą prezentacji wydarzeń z lat panowania pierwszego władcy Polski Mieszka I.
Święto Chrztu Polski było przełomowym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu polskiego, które jest uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Zostało ono ustanowione jako święto państwowe w 2019 roku.
Apel został przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: Marioli Pyter i Doroty Podgórskiej-Drozd.
W listopadzie 2023 r. Szkolny Klub Wolontariatu i społeczność szkolna włączyły się w XXIV Ogólnopolską Akcję "Góra Grosza" organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom.
Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom, które wychowują się poza własną rodziną, w tym wsparcie takich programów, które pozwalają na ich spokojne dorastanie, a w przyszłości powrót do rodzinnego domu. Pieniądze przeznaczane są głównie na dofinansowanie specjalistycznej opieki w domach dziecka i rodzinach zastępczych, pomoc rzeczową, fundowanie stypendiów, dzięki którym wyrównywane są szanse edukacyjne i rozwijanie pasji i talentów, wsparcie psychologiczne, terapię i rehabilitację dzieci.
Uczniowie w obrębie swoich klas zbierali drobne monety, które następnie zostały zliczone i wysłane do fundacji. Łącznie zebrane zostało 968,00 zł, za co serdecznie dziękujemy.
W grudniu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zakupu kartek świątecznych i okolicznościowych celem wsparcia artystów Fundacji AMUN. Dochód ze sprzedaży pomoże w rozwoju i usamodzielnieniu się pochodzących z różnych stron Polski młodych, utalentowanych ludzi, którzy z różnych przyczyn nie posiadają rąk, a dzięki swojemu samozaparciu, odwadze i wsparciu swoich nauczycieli malują ustami i nogami.
Sprzedano 12 kart na kwotę 60,00 zł.
W imieniu fundacji dziękujemy za okazane serce i pomoc.
Przed świętami Wielkanocnymi członkowie klubu pod nadzorem opiekunów przygotowali kartki świąteczne, które przekazali podopiecznym Dziennego Domu Seniora w Żółkiewce. Był to drobny gest, który obdarowanym sprawił wielką radość, a młodzieży uświadomił, że warto mieć wielkie serce i dzielić się dobrem z innym człowiekiem.
W kwietniu 2024 r. Klub Wolontariatu zorganizował zbiórkę dla bezdomnych psów mieszkających w schronisku.
Celem akcji było nie tylko zebranie akcesoriów i karmy, ale również uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt, pokazanie w jaki sposób dzieci mogą pomagać oraz wpłynąć na poprawę sytuacji zwierząt.
Zebraliśmy karmę suchą i mokrą, obroże, maskotki, koce. Ponieważ zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem, to część darów uczniowie klasy IIIa i IIIb pod opieką pani Barbary Kuligowskiej i pani Joanny Grabek zawieźli do schroniska "Pieski Świat" w miejscowości Bazar, a pozostałe trafiły do schroniska w Krasnymstawie.
Dziękujemy naszym uczniom i ich Rodzicom za liczne dary i cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na Waszą wrażliwość i pomoc.
Konkurs zorganizowany został przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie pod patronatem Starosty Krasnostawskiego.
Naszą szkołę reprezentowało 12 recytatorów. Na konkurs zgłosiło się 110 uczestników z 11 placówek z terenu powiatu krasnostawskiego. Przesłuchania konkursu recytatorskiego odbyły się 22 marca 2024 r.
Nasza reprezentantka Lena Bociąg (klasa IV a) otrzymała wyróżnienie w kategorii SZKOŁA PODSTAWOWA kl. IV-V.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 5 kwietnia 2024 r.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC KWIECIEŃ
► klasy 0 b, c, d, I - VIII - 70,00 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 190,00 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 130,00 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 03.04.2024 do dnia 10.04.2024.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
Szkoła Podstawowa w Żółkiewce - 36 8200 1050 2006 5000 8649 0003, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
Dnia 27 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel wprowadzający w atmosferę wydarzeń Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Inscenizację słowno-muzyczną pt. „Wielkie Dni” przygotowali uczniowie klas VIa i VIb oraz chór szkolny.
Po wysłuchaniu przedstawienia życzenia świąteczne wszystkim uczniom i pracownikom szkoły złożyli ks. proboszcz Marian Wiech oraz p. dyrektor Danuta Błaszczak.
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem.
Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.
Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.
J 11, 25-26
22 marca 2024 r. odbył się drugi etap szkolnego konkursu „Mistrz Ortografii”. Pierwszy etap klasowy miał formę dyktanda i został przeprowadzony w klasach. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 21 uczniów.
Celem konkursu była dbałość o czystość języka polskiego, pogłębienie wiedzy z zakresu ortografii, doskonalenie umiejętności stosowania zasad ortograficznych, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych i interpunkcyjnych oraz wyłonienie Mistrza Ortografii naszej szkoły.
Tytuł „Mistrza Ortografii” otrzymała:
Olga Olszanicka z kl. VI b
„Wicemistrza Ortografii”:
Julia Trumińska z kl. IV a
Ewelina Podkościelna z kl. V a
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 21 marca 2024 roku w naszej szkole świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Samorząd Uczniowski wraz z Szkolnym Klubem Wolontariatu przygotował różne atrakcje. W klasach IV-VIII pierwsze trzy lekcje prowadzili uczniowie. Na czwartej i piątej godzinie lekcyjnej uczniowie wzięli udział w międzyklasowym konkursie dotyczącym znajomości bajek, baśni i legend. Trzy pierwsze miejsca zajęły klasy IV a, V a oraz VII b. Nagrodą był kupon na „Dzień bez pytania” lub kupon na „Przełożenie kartkówki”.
Tego dnia również uczniowie klas I-II mogli sprawdzić swoją znajomość bajek i baśni w quizie przygotowanym dla nich. W przygotowaniach do konkursu pomogły zajęcia organizowane przez wychowawców świetlicy: czytanie fragmentów bajek i baśni i rozmowy na temat poznanych treści.
Dodatkową atrakcją dla przedszkolaków i uczniów klas I-III było obejrzenie przedstawienia „Legenda o Warszawskim Bazyliszku” przygotowanego przez uczniów klasy IV b pod kierunkiem p. M. Maksim.
W dniu tym chętni uczniowie mogli przyjść do szkoły przebrani za wybraną przez siebie postać z bajki.
SU
Nasza szkoła kolejny już rok działa na platformie Lingos.
Co to jest Lingos?
Nasi uczniowie chętnie korzystają z dodatkowej, bezpłatnej możliwości nauki języka angielskiego i osiągają sukcesy.
Gratulujemy wszystkim uczniom klas 5-8, którzy wzięli udział w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Zostań Mistrzem Słówek” na platformie Lingos, a w szczególności uczniowi klasy VII a Marcelowi Wieczorkowskiemu, który otrzymał wyróżnienie.