Nawigacja

  • STARSI CZYTALI MŁODSZYM

    STARSI CZYTALI MŁODSZYM

     

              W ramach akcji „Jak nie czytam, jak czytam” 14 czerwca uczniowie należący do szkolnego wolontariatu czytali bajki przedszkolakom z grupy 0a. Maluchy wysłuchały trzech bajek: „Moje zoo”, „Dumna Rudokitka” oraz „Oczekiwanie na gości”.

           15 czerwca uczniowie klasy Vb i uczennica klasy VIa, zaprezentowali bajkę „O rybaku i złotej rybce” przedszkolakom z grupy 0c oraz uczniom klasy IIIb. Dzieciaki z przejęciem i wyraźnym zainteresowaniem wsłuchiwały się w czytane teksty i oglądały kolorowe ilustracje.

          Mamy nadzieję, że takim działaniem udało się nam rozbudzić ich zainteresowanie książką.

     

     

     

  • AKCJA „CZYTAM I WIEM”

    AKCJA „CZYTAM I WIEM”

      

          Dnia 13 czerwca 2023 r. uczniowie klas IV-VIII, nauczyciele i wychowawcy wzięli udział w zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski i bibliotekę szkolną akcji pod hasłem „Czytam i wiem”. Wydarzenie to obejmowało trzy działania: udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, quiz wiedzy oraz rywalizację sportową.

         Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia dyplomów, nagród książkowych oraz słodyczy za udział w szkolnych konkursach przedmiotowych i czytelniczych, które miały miejsce w ostatnim czasie w naszej szkole.   

          Następnie zgromadzeni w hali sportowej uczniowie stworzyli na parkiecie żywy obraz otwartej książki. Siedząc w gronie kolegów i koleżanek, przez dłuższą chwilę po cichu czytali książkę, którą tego dnia przynieśli ze sobą do szkoły. Uczniowie mogli wymieniać się książkami i rozmawiać o nich. Tym działaniem potwierdziliśmy udział naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”, której głównym organizatorem jest Wydawnictwo Sukurs – wydawca miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Celem tej akcji jest promowanie czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie oraz wspieranie młodzieży aktywnych czytelniczo. Dla wszystkich biorących udział w tej akcji było to nowe i ciekawe doświadczenie.

           W drugiej części spotkania pięcioosobowe drużyny z każdej klasy wzięły udział w quizie wiedzy. Zestawy pytań, z których uczniowie losowali pytania dla swojej drużyny, przygotowali nauczyciele przedmiotów. Stopień trudności dostosowany był do poziomu klas. Nad prawidłowym przebiegiem tej części spotkania czuwało jury w składzie: pani Dorota Podgórska – Drozd, pani Magdalena Drozd oraz uczennica klasy VIIIb - Paulina Chojda. Swoją drużynę dopingowali uczniowie, nauczyciele i wychowawcy siedzący na trybunach. Uczniowie do tej części spotkania przygotowywali się odpowiednio wcześniej. Wykonali plakaty z hasłem zagrzewającym swoich kolegów do rywalizacji. Wszystkie osoby reprezentujące daną klasę miały takie same elementy, wyróżniające ich spośród innych klas, np., jednakowe kolory t-shirtów, takie same balony, opaski, „tatuaże”, muszki, okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy itp. Rywalizacja była okazją nie tylko do zaprezentowania wysokiego poziomu wiedzy naszych uczniów, ale także sposobnością do wspólnej zabawy w atmosferze  wzajemnej życzliwości.

    Ostatnim i najbardziej emocjonującym punktem spotkania była międzyklasowa rywalizacja sportowa z wykorzystaniem książek i czasopism. Czteroosobowe drużyny z każdej klasy wzięły udział w czterech konkurencjach sportowych: marsz z książką na głowie, wyścig w parach z książką trzymaną jednocześnie przez dwóch zawodników, przenoszenie książek na czas oraz slalom z książką. Tę część spotkania prowadziła pani Marta Wrzyszcz.

            Po zakończonej rywalizacji jury podsumowało wyniki quizu wiedzy i zawodów sportowych, po czym wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie klasy VII, drugie miejsce - uczniowie klasy Vb, trzecie – uczniowie klasy IVa. Zwycięskie drużyny otrzymały od organizatorów pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczniowie zostali poczęstowani cukierkami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

          Mamy nadzieję, że działania podjęte w ramach szkolnej akcji „Czytam i wiem” zachęciły uczniów do czytania i potwierdziły, że ten kto czyta, dużo wie.

     

    Samorząd Uczniowski i biblioteka szkolna

     

     

     

  • KONKURSY PRZYRODNICZE

    KONKURSY PRZYRODNICZE

     

           Uczniowie naszej szkoły na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie uczestniczyli w dwóch warsztatach ekologicznych związanych z realizacją programu „Mocni energią – poprawa efektywności energetycznej i wykorzystanie energii odnawialnej w szkołach powiatu krasnostawskiego”. Program objął pięć szkół powiatu.

             W dniu 13 czerwca 2023 r. uczniowie klas ósmych -  Paweł Żuber i Rafał Jasielski wraz z opiekunem wysłuchali czterech ciekawych wykładów związanych z szeroko pojętym i lokalnym środowiskiem przyrodniczym, jego bioróżnorodnością i rolą człowieka w jego ochronie. Prelegenci reprezentowali lubelskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Marii Skłodowskiej – Curie, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski i Nadleśnictwo Krasnystaw. W spotkaniu uczestniczyły władze miasta  Krasnystaw, władze powiatu, zaproszeni  uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.  Na zakończenie odbył się konkurs przyrodniczy, nasi uczniowie otrzymali wyróżnienia w postaci nagrody rzeczowej.

            Grupa uczniów klas I – VI wraz z opiekunem w dniu 14 czerwca 2023 r. odwiedziła szkółkę Borek prowadzoną przez Nadleśnictwo Krasnystaw, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z etapami pracy przy produkcji sadzonek. Podczas warsztatów odbył się również konkurs wiadomości o lesie  w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I - III i klasy IV - VI. Uczniowie naszej szkoły  wykazali się bardzo dużą wiedzą i zdobyli liczne nagrody. W kategorii klas I - III drugie miejsce zajęła uczennica klasy Ia – Maja Zielonka. Natomiast wśród starszych dzieci pierwsze zdobyła uczennica klasy VIb - Marcelina Abram, miejsce trzecie uczennica klasy VIa – Julia Adamska,  a miejsce piąte uczennica klasy IVb – Abigail Traczyńska. Nagrody rzeczowe i upominki wręczył uczniom wicestarosta Marek Nowosadzki.

            Wyjazd i udział w warsztatach był dla uczniów ciekawym wydarzeniem.

     

     

     

  • WYJAZD INTEGRACYJNY

     WYJAZD INTEGRACYJNY

     

          13.06.2023 r. klasy II a, III a i III b wyjechały do Poperczyna. Pierwszym punktem było zwiedzanie mini zoo u pana Janusza Dziechciarza.  Były tam kucyki, alpaki, owce, pawie, króliki i kury ozdobne. Kontakt ze spokojnymi, łagodnymi zwierzętami sprawił dzieciom wiele radości. Mogły je dotykać, karmić, podziwiać i jeździć na kucyku pod czujnym okiem gospodarza.

    Potem wyruszyliśmy do remizy w Poperczynie. Czekały tam na dzieci mamy z upieczoną kiełbasą i panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

    Po poczęstunku przyszedł czas na wypieki pod okiem pań. Każde dziecko otrzymało kawałek ciasta. Na desce dzieci je wałkowały i wycinały kształtne placuszki, a panie je smażyły. Każdy smakował usmażone wyroby z dżemem i część zabrał do domu.

    Wspólne zabawy na świeżym powietrzu integrowały zespoły klasowe.

    W imieniu dzieci, rodziców i wychowawców składamy serdeczne podziękowania panu Januszowi Dziechciarzowi i paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Poperczynie za miłe i serdeczne przyjęcie.

    Dzieci okazywały radość z wyjazdu, kontaktu ze zwierzętami i wspaniałych zajęć kulinarnych pod okiem przemiłych pań.

     

     

     

  • KONKURS „DBAM O ZDROWIE PSYCHICZNE”

    KONKURS „DBAM O ZDROWIE PSYCHICZNE”

     

    Dnia 06.06.2023 r. rozstrzygnięto konkurs na plakat „DBAM O ZDROWIE PSYCHICZNE”.

    Założeniami konkursu było zwrócenie uwagi młodych ludzi na problematykę zdrowia psychicznego, podkreślenie znaczenia zdrowia psychicznego dla dobrostanu człowieka, promocja zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorych psychicznie i będących w kryzysie psychicznym oraz pogłębienie samoświadomości własnego zdrowia psychicznego i potrzeb w tym zakresie, dbanie o prawidłowy rozwój zdrowia psychicznego, dostrzeganie i unikanie zagrożeń, a także rozwijane kreatywności.

     

    Laureatkami konkursu zostały:

    1) Marcelina Abram (VI b)

    2) Wanda Podkościelna (IV a)

    3) Blanka Kamela (IV a)

     

    Plakaty przygotowane przez uczniów klas 4-8 można podziwiać w ramach wystawy zlokalizowanej na pierwszym piętrze szkoły.

     

     

     

  • WYCIECZKA KLASY II b DO KARCZMISK

    WYCIECZKA KLASY II b DO KARCZMISK

     

    W dniu 05.06.2023r. uczniowie klasy II b brali udział w wycieczce do Karczmisk Pierwszych.

    Mieliśmy możliwość skorzystania z przejazdu Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową, która okazała się bardzo ciekawą atrakcją turystyczną. Trasa kolejki przebiegała po urokliwych zakątkach województwa lubelskiego. Zwiedziliśmy również Muzeum Kolei w Karczmiskach. Oglądaliśmy w nim urządzenia, jakimi posługiwali się kiedyś kolejarze. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła stara lokomotywa i wagony. Następnie weszliśmy na wieżę widokową, na której przez lunetę można podziwiać panoramę okolicy. Później w strefie zielonej, przeznaczonej do odpoczynku jedliśmy pieczone kiełbaski i bawiliśmy się wspólnie na placu zabaw. W tym czasie w altankach rodzice przygotowali dla nas słodki poczęstunek.

    Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni ze wspaniałej wycieczki.

     

     

     

  • 42. MAŁY KONKURS RECYTATORSKI

    42. MAŁY KONKURS RECYTATORSKI

     

           2 czerwca 2023 r. odbyły się eliminacje powiatowe w Krasnymstawie do 42. Małego Konkursu Recytatorskiego. Recytatorzy prezentowali jeden, dowolnie wybrany tekst. Po eliminacjach gminnych w OKS Żółkiewka naszą szkołę reprezentowali Wiktor Jarosz – klasa V a oraz Aleksandra Polańska – kl. VI b. Obydwoje otrzymali wyróżnienia za swoją recytację.

     

     

     

  • DZIEŃ DZIECKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

    DZIEŃ DZIECKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

     

    „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

    Janusz Korczak


             Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Aby w tym dniu dzieciom dostarczyć radosnej zabawy i upowszechniać aktywne formy wypoczynku dnia 01.06.2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 b i 0 c pod opieką swoich wychowawczyń R. Szczęch i M. Duda oraz P. M. Drozd pojechały autobusem szkolnym na wycieczkę do Zamościa do krainy zabaw „Hop Bęc”. Z uśmiechami na buziach, zachwytem i radością spędziły 2 godziny podczas wspinaczek w labiryntach tuneli przestrzennych, zjazdów ze zjeżdżalni, „kąpieli w basenach z piłeczkami”, jeździe na rowerkach, skokach na trampolinie, itp.

    Po opuszczeniu obiektu wracały zmęczone, ale bardzo zadowolone.

     

     

     

  • DZIEŃ DZIECKA W KLASIE IIa

    DZIEŃ DZIECKA W KLASIE IIa

     

    Klasa II a spędziła miło czas nad zalewem. Najpierw był spacer do źródła rzeki Żółkiewki. Po drodze dzieci podziwiały piękno naszej przyrody, słuchały śpiewu ptaków, rozpoznawały rośliny łąkowe, rośliny wodne, które po drodze spotkały. Rodzice przygotowali dla dzieci pyszne kiełbaski upieczone na grillu i lody. Były śpiewy, konkursy, zawody sportowe i zabawy ze śpiewem.

    Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.

     

     

     

  • DZIEŃ RODZINY

    DZIEŃ RODZINY

     

    Mamo tato, cóż wam dam?
    Tylko  serce, które mam,
    a w tym sercu róży kwiat
    mamo, tato ŻYJCIE NAM STO LAT!

     

    Dnia 31 maja w grupie przedszkolnej 0 b  i 0 c odbyła się niezwykła uroczystość. Wspaniałymi gośćmi byli Rodzice, dla których przedszkolaki przygotowały pod opieką swojej wychowawczyń R. Szczęch i M. Dudy inscenizacje oraz wiersze i piosenki tematycznie związane z „Dniem Rodziny”. Przedszkolaki bardzo starały się, by wierszem i piosenką podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę. Podczas przedstawienia nie zabrakło wzruszeń i ukradkiem ocieranych łez, bo która Mama i który Tata je powstrzyma, gdy usłyszy takie słowa:

     

    „Kocham Was, Rodzice z serduszka całego
    i życzę Wam, kochani – wszystkiego najlepszego!”

     

     

     

  • WYCIECZKA DO MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

    WYCIECZKA DO MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

     

           01.06.2023 r. uczniowie klas trzecich wyjechali na wycieczkę do Lublina. Celem wycieczki było obejrzenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Pani przewodnik opowiadała nam o tym, jak wyglądało życie ludzi wiele lat temu.

         W skansenie widzieliśmy stare zabudowania sprzed wojny. Były tam zagrody wiejskie: chałupy, stodoły, studnie wykonane z drewna. Obok domów znajdowały się warzywno-ziołowe ogródki otoczone płotami z drewna lub chrustu. W muzeum widzieliśmy również stare kapliczki przydrożne, krzyże, kościół, dwory, czworaki oraz wiatrak i kuźnię. Bardzo podobał się nam duży wiatrak zbudowany w stylu holenderskim. Wyrabiano w nim mąkę pszenną, śrutę jęczmienną i owsianą oraz kaszę. W skansenie obejrzeliśmy również mały rynek, czyli centrum wsi.

         Muzealna ekspozycja to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi. Odwiedzając kolejne sektory i obiekty można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w muzeum staje się okazją do wyjątkowej podróży oraz bliskiego – wręcz namacalnego spotkania z przeszłością.

     

     

     

  • KONKURS PROFILAKTYCZNY

    KONKURS PROFILAKTYCZNY

     

            Dnia 19 maja 2023 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dotyczący profilaktyki uzależnień.

           Udział w konkursie wzięli uczniowie z klas V-VII. Celem konkursu było popularyzowanie wśród uczniów tematyki zagrożeń wynikających z uzależnień, promowanie zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji poprzez upowszechnianie wzorców i postaw prozdrowotnych.

     

    Wyniki konkursu plastycznego „Żyjemy bez uzależnień”

    I miejsce – Aleksandra Polańska kl. VIb

    II miejsce – Dawid Tymicki kl. VIb

    III miejsce – Marcel Wieczorkowski kl. VIa

    Wyróżnienia:

    • Mikołaj Zielonka kl. Va
    • Oliwia Stasz kl. Vb
    • Nikola Przychodaj kl. VIa
    • Marcelina Abram kl. VIb
    • Mateusz Dąbrowski kl. VIb
    • Katarzyna Daniel kl. VIIa

    Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

    Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy powodzenia w następnych konkursach!

     

     

     

  • ŻYCZENIA NA DZIEŃ DZIECKA

    ŻYCZENIA NA DZIEŃ DZIECKA

     

     

     

     

     

  • OPŁATA ZA OBIADY

    OPŁATA ZA OBIADY

     

    KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC CZERWIEC

     

     

      klasy 0 b, c, I - VIII - 52,50 zł

     ► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 133,00 zł

      klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 91,00 zł

                            

    Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.06.2023 do dnia 10.06.2023.

     

    KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:

    36 8200 1050 2006 5000 8649 0003  Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.

    Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.

     

  • PODSUMOWANIE AKCJI TWÓJ DAR SERCA DLA HOSPICJUM

    PODSUMOWANIE AKCJI TWÓJ DAR SERCA DLA HOSPICJUM

     

          Nasza szkoła wzięła udział w XIII akcji charytatywnej dla Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu wielkanocnego i dyskoteki z licytacją serduszek wykonanych drukarką 3D.

    Zebrane pieniądze zostały przekazane na konto hospicjum.

    Dziękujemy za udział w akcji i wsparcie potrzebujących dzieci.

    Szkolny wolontariat

     

     

     

  • WYCIECZKA „SZLAKIEM GINĄCYCH ZAWODÓW”

    WYCIECZKA „SZLAKIEM GINĄCYCH ZAWODÓW”

     

            17.05.2023 r. uczniowie klas II a i II b byli na wycieczce w Pszczelej Woli, gdzie ugruntowali swoją wiedzę o pszczołach. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o życiu pszczół, ich pracowitości i o właściwościach miodu. Zwiedziły Muzeum Pszczelarstwa z eksponatami np. stare ule, naczynia na miód, narzędzia bartnika, prasy do miodu; zapoznały się z pracą pszczelarza „wczoraj i dziś”.

    W Wojciechowie czekał na dzieci kowal. Przeprowadził piękną lekcję z kowalstwa, opowiadał o historii kuźni, kowalstwa i nieźle sobie żartował z nich.

    W „Owadolandii” uczniowie podziwiali egzotyczne owady i uczestniczyli w warsztatach robienia mydła.

    Pomimo deszczowej aury humory dopisywały. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone.

     

     

     

  • Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW

    Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW

     

    Dnia 16 maja 2023 r. dzieci 5- i 6-letnie wzięły udział w zajęciach zorganizowanych w sali edukacyjnej „Ognik” na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie. Udostępniona tam ścieżka edukacyjna to specjalnie wydzielone pomieszczenie, które zostało zaadaptowane na typowe mieszkanie wraz z wyposażeniem. W obiekcie tym strażacy prowadzą zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, zarówno teoretyczne jak i praktyczne z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego.

    Celem projektu jest:

    • kształtowanie prawidłowych zachowań i nawyków w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia,
    • wdrażanie do prawidłowych nawyków w zakresie używania domowych urządzeń elektrycznych,
    • utrwalenie znajomości telefonów alarmowych,
    • przedstawienie specyfiki pracy strażaka, pojazdów pożarniczych, strojów oraz sprzętu pożarniczego.

    Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami, wykazały się dużą wiedzą w zakresie przestrzegania bezpieczeństwa. Największe wrażenie jednak zrobiło na wszystkich próbne zadymienie, dzięki któremu dzieci wiedzą jak należy się wtedy zachować.

    Tak zdobyta wiedza jest bardzo potrzebna, oby nigdy nie była wykorzystywana !

     

     

     

  • WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

    WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

     

              W piątek 12 maja 2023 r. uczniowie z klasy IVa, IVb i Va wraz z wychowawczyniami: E. Bobel, R. Drozd, E. Majkut oraz p. psycholog - M. Drozd wybrali się na wycieczkę do Sandomierza.

    Celem głównym było zwiedzenie jednego z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast.

    Grupa rozpoczęła zwiedzanie od Podziemnej Trasy Turystycznej - słynnymi lochami z przełomu XV/XVI wieku. Dzieci poznały tu historię sandomierskich piwnic oraz legendę o Halinie Krępiance, która oddała swoje życie, ratując miasto przed wojskiem tatarskim.

    Potem z pilotem wycieczki uczestnicy wycieczki spacerowali po rynku. Ciekawym punktem wyjazdu była gra miejska. Uczniowie podzieleni na 4 zespoły pod opieką wychowawców poszukiwali w przestrzeni miasta  odpowiedzi na pytania zawarte w grze, ale trzeba było również ułożyć rymowankę i napisać krótka historię. Na zwycięzców (najlepiej poradziła sobie grupa z IV b) czekała słodka nagroda, a potem obiad w restauracji „Pod Ciżemką”.

    Po obiedzie wszyscy udali się Zbrojowni, gdzie doszło do spotkania ze średniowiecznym rycerzem, który z humorem opowiedział dzieje miasta. Uczniowie mogli usłyszeć ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również poznać szczegóły mody średniowiecznej. A potem przymierzali zbroje, piękne płaszcze, suknie i peleryny.

    Był też czas na pamiątki.

    Ostatnim punktem był spacer po Górach Pieprzowych, gdzie rozciągał się piękny widok na Sandomierz. A na koniec wycieczki czekało na wszystkich ognisko i pieczenie kiełbasek.

    Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i pełne wrażeń. Dla klas czwartych był to pierwszy tak daleki wyjazd w czasie swojej edukacji szkolnej.

     

     

     

  • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

    AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

     

           W dniu 3 maja 1791 r., 232 lata temu, w wyniku obrad Sejmu Czteroletniego uchwalona została ustawa zasadnicza, zwana później Konstytucją 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. ustawa regulująca najważniejsze dla narodu sprawy.

             Z tej okazji, w dniu 28 kwietnia, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny nawiązujący do wydarzeń historycznych. Słowo i pieśń poruszały serca i grały na strunach duszy, aby potem wybuchnąć płomieniem miłości do Ojczyzny i skłonić do refleksji i zadumy nad losami Polski.

     

     

     

  • POKAZ HISTORYCZNY

    POKAZ HISTORYCZNY

     

                W czwartek 27 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz historyczny w wykonaniu grupy Rekonstrukto. Pokaz dotyczył Powstania Styczniowego, wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VIII.

    Powstanie Styczniowe trwające w latach 1863 – 64 było najdłuższym polskim niepodległościowym powstaniem zbrojnym, w którym stoczonych zostało aż 1200 bitew i potyczek.

    Prowadzący pokaz zwrócił uwagę, iż pomimo kolejnego niepowodzenia zbrojnego każde takie powstanie umacniało wśród naszych ówczesnych rodaków polską świadomość narodową na tyle skutecznie, że naród polski i jego kultura przetrwały ostatecznie 123 lata okres zaborów i dzięki temu możemy się dzisiaj cieszyć naszą niepodległą ojczyzną.

    Pokaz i prelekcję znacząco uatrakcyjniło zaangażowanie naszych uczniów przez prowadzących. Mogli oni bowiem bezpośrednio zapoznać się z właściwym umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystywanym w powstaniu.


    To była żywa lekcja historii z okazji 160-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

     

     

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce
    ul. Szkolna 3
    22-335 Żółkiewka
    e-mail: spzolkiewka@op.pl
  • 84 683-16-30

Galeria zdjęć