Projekt ministerialny - Aktywna tablica Scenariusze lekcji z wykorzystaniem TIK Międzyszkolna sieć współpracy

Projekt ministerialny - Aktywna tablica

Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 „Aktywna tablica”

W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła przystąpiła do projektu ministerialnego „Aktywna tablica”. Jego celem było wyposażenie szkół w tablice interaktywne i sprzęt multimedialny. W ramach tego programu otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup 2 tablic interaktywnych, 2 rzutników, 2 głośników i 1 projektora multimedialnego. Nowoczesny sprzęt został zakupiony, a następnie zamontowany w dwóch salach lekcyjnych.

Uczniowie będą z nich korzystać podczas różnego rodzaju zajęć: począwszy od edukacji wczesnoszkolnej, poprzez zajęcia historii, języka polskiego, języków obcych, matematyki i innych.

Wartość dofinansowania:

•  14 000 zł - maksymalna kwota wsparcia finansowego
  •  3 500 zł - wkład własny organu prowadzącego
  •  17 500 zł - łączny całkowity koszt maksymalnego wsparcia finansowego

Tablica jest nowoczesnym środkiem dydaktycznym i staje się obecnie znaczącym narzędziem edukacyjnym. Sprzyja kształceniu dzieci w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz motywuje uczniów do większej aktywności w czasie zajęć. Zajęcia z wykorzystaniem tablicy stają się dynamiczniejsze i ciekawsze, a dla uczniów to nauka i zabawa.

REALIZACJA PROJEKTU „AKTYWNA TABLICA”

W ramach projektu „Aktywna Tablica” nasza szkoła otrzymała w grudniu 2018 r. najnowszej generacji pomoce dydaktyczne, których używanie wpłynie na podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnych:

- dwie tablice interaktywne MACZ2

- trzy projektory EPSON EB – 520Z1

- dwa głośniki stereo AUDIENCE HQ

Zestawy tablic zostały zamontowane w dwóch salach lekcyjnych:

sala nr 35 języka angielskiego

sala 26 edukacja wczesnoszkolna, klasa 3

Projektor multimedialny

sala 25  - edukacja wczesnoszkolna, klasa 1

Opracował zespół samokształceniowy w składzie:

Edyta Majkut, Marta Wrzyszcz, Wiesława Pastuszak, Maria Wójciak.

Wewnątrzszkolne szkolenie dla grona pedagogicznego - wykorzystanie tablicy interaktywnej na lekcji i zajęciach pozalekcyjnych w ramach projektu „Aktywna tablica”

W ramach projektu „Aktywna tablica”, dnia 26 lutego 2019 r. odbyło się szkolenie z obsługi aktywnej tablicy prowadzone przez  e-koordynatora panią Edytę Majkut. W szkoleniu wzięli udział nauczyciele pracujący w edukacji wczesnoszkolnej oraz z klasach IV-VIII  Szkoły  Podstawowej w Żółkiewce.

Lider zespołu samokształceniowego zapoznał nauczycieli programowaniem tablicy interaktywnej MACZ2. Zaprezentowane zostały praktyczne porady między innymi:

- tryb pracy oprogramowania: obsługa strony, nowa strona, wyczyść stronę, nawigacja stron, efekty nawigacji stron, powiększanie, pomniejszanie stron i przesuwanie stron, odtwarzanie stron, podgląd strony, temat strony, siatka tła.

- Zarządzanie zasobami: wyświetlanie i ukrywanie okna zasobów i pozycja przełącznika, podgląd zasobów, zasoby sieciowe.

- Obsługa plików, obsługa rysowania i pisania.

- Ustawienia atrybutów: pisaki, grafiki, inteligentne wyszukiwanie narzędzia tekstowe i pedagogiczne, wstaw tekst.

Narzędzia: odsłoń, podświetlenie, zgranie ekranu, klawiatura ekranowa, edycja.

Pani Edyta poinformowała, że do każdej tablicy załączony jest katalog, zawierający materiały interaktywne do prowadzenia lekcji z różnych przedmiotów. Nastepnie zaprezentowała pomoce multimedialne z języka angielskiego. Przypomniała, że każdy nauczyciel posiada elektroniczną wersję podręcznika oraz wiele innych pomocy multimedialnych.

Na koniec szkolenia zostały przedstawione zalety tablicy, takie jak: może służyć  jako tablica sucho ścieralna do pisania, można zawiesza na niej plansze za pomocą magnesów, a także wyświetlać obrazy znajdujące się na laptopie.

Odbyte szkolenie na temat „Możliwości tablicy interaktywnej i sposoby jej wykorzystania na lekcji i zajęć pozalekcyjnych” będzie miało wpływ na podwyższenie kompetencji nauczycieli i uczniów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych w Szkole Podstawowej w Żółkiewce.

Opracowała: lider zespołu samokształceniowego - Edyta Majkut