Zdalne nauczanie w Szkole Podstawowej w Żółkiewce

Zdalne nauczanie w Szkole Podstawowej w Żółkiewce

Procedury i zasady nauczania zdalnego

w Szkole Podstawowej w Żółkiewce

1. NAUCZANIE ZDALNE

odbywa się z wykorzystaniem usługi Office 365 Education – aplikacja MS Teams.

Zasady ogólne:

a) Nauczyciele pracują zgodnie z obowiązującym planem lekcji, uwzględniając

bezpieczeństwo i higienę pracy przy komputerze - lekcja w trybie on-line trwa 45 min.

b) Zajęcia prowadzone są w czasie rzeczywistym w oparciu o plan lekcji.

c) Nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne, zgodnie z przydzielonym wymiarem godzin.

d) Nauczyciele dostosowują program nauczania do narzędzi, które zamierzają stosować w zdalnym nauczaniu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości psychofizycznych uczniów.

e) Jeśli nauczyciele mają warunki do pracy zdalnej w domu, mogą pracować z domu po uprzednim poinformowaniu dyrektora. Jeśli nie mają odpowiednich warunków, przychodzą do szkoły i pracują zdalnie w szkole.

f) W przypadku, gdy nauczyciel nie dysponuje odpowiednim sprzętem (komputerem, laptopem z podłączeniem do Internetu), z którego mógłby skorzystać w domu za zgodą dyrektora, może wykorzystać sprzęt dostępny na terenie szkoły do użytkowania w warunkach domowych.

g) W trakcie nauczania zdalnego, w sytuacji, gdy nauczyciele korzystają ze swojego prywatnego sprzętu komputerowego, ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych osobowych uczniów, rodziców, innych nauczycieli oraz pracowników szkoły, które gromadzą i są zobowiązani do przestrzegania procedur określonych w polityce ochrony danych osobowych.

h) Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za prywatny sprzęt komputerowy używany przez nauczyciela do pracy zdalnej.

i) Nauczyciele zobowiązani są do dokumentowania swojej pracy poprzez wpis w dzienniku elektronicznym Vulcan, monitorowanie pracy uczniów oraz powiadamianie dyrektora lub wicedyrektora szkoły o sytuacjach problemowych lub nieuczestniczeniu uczniów w zdalnym nauczaniu.

j) Dyrektor lub wicedyrektor podejmuje odpowiednie kroki mające na celu włączenie uczniów do uczestniczenia w nauczaniu zdalnym.

k) Nauczyciele w trakcie nauczania zdalnego utrzymują kontakt z rodzicami uczniów, wykorzystując do tego celu dostępne narzędzia informatyczne.

2. OCENIANIE UCZNIÓW:

a) Nauczyciel powinien poinformować uczniów i ich rodziców o sposobach oceniania i zaznaczania frekwencji.

b) Uczeń potwierdza swoją obecność na zajęciach, łącząc się z nauczycielami w czasie rzeczywistym.

c) Postępy uczniów są monitorowane na podstawie bieżących osiągnięć w pracy zdalnej (nauczanie w czasie rzeczywistym) lub na podstawie wykonanych m.in.: ćwiczeń, prac, quizów, projektów, zadań w czasie odroczonym.

d) Nauczyciele na bieżąco dokonują oceniania uczniów w dzienniku elektronicznym zapisując obszar, z którego uczeń otrzymał ocenę, np. zadanie domowe, projekt, praca pisemna itp.

e) Nauczyciel może wymagać od uczniów wykonania określonych poleceń, zadań, prac, projektów edukacyjnych zamieszczonych w Zadaniach MS Teams lub poprosić o samodzielne wykonanie pracy w domu i udokumentowanie jej, np. w postaci zdjęcia przesłanego drogą mailową.

f) Nauczyciel ma obowiązek wytłumaczyć, omówić i przećwiczyć z uczniami nowe treści podstawy programowej. Uczeń ma prawo skorzystać z porad i wskazówek nauczyciela do wykonania zadania w formach i czasie określonym wcześniej przez nauczyciela lub w czasie konsultacji.

g) Nauczyciel przechowuje prace uczniów na MS Teams, a jeśli otrzymuje od uczniów prace e-mailem to tworzy folder, w którym prace są przechowywane do zakończenia roku szkolnego, a następnie je usuwa.

h) Nauczyciel nie archiwizuje prac uczniów na innych nośnikach.

i) Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie może mieć wpływu poziom jego kompetencji cyfrowych. Nauczyciel ma obowiązek wziąć pod uwagę zróżnicowany poziom umiejętności obsługi narzędzi informatycznych i dostosować poziom trudności wybranego zadania oraz czas jego wykonania do możliwości psychofizycznych ucznia.

j) Nauczyciele w pracy zdalnej mogą organizować kartkówki, testy, sprawdziany ze szczególnym uwzględnieniem możliwości samodzielnego wykonania pracy przez ucznia.

k) Nauczyciele w pracy zdalnej wskazują dokładny czas i ostateczny termin wykonania zadania, określając jednocześnie warunki ewentualnej poprawy, jeśli zadanie nie zostało wykonane w sposób prawidłowy lub zawiera błędy.

l) Zdalne nauczanie nie może polegać tylko i wyłącznie na wskazywaniu i/lub przesyłaniu zakresu materiału do samodzielnego opracowania przez ucznia.

ł) Nauczyciel wychowania fizycznego zobowiązany jest zachęcać uczniów do codziennego ruchu, przypominając zasady bezpiecznego wykonywania ćwiczeń fizycznych.

m) Nauczyciele prowadzący zajęcia w świetlicy przygotowują on-line zestaw zabaw i ćwiczeń, które uatrakcyjnią uczniom czas spędzony w domu.

n) Doradca zawodowy uczniom klas ósmych przesyła oferty szkół ponadpodstawowych i adresy stron różnych szkół. W razie pytań ze strony uczniów pozostaje do ich dyspozycji.

UWAGA!

Uczniowie i rodzice nie mogą rejestrować lekcji ani ich udostępniać za pomocą innych kanałów informacyjnych. W przypadku naruszenia tej zasady mają zastosowanie przepisy związane z ochroną praw autorskich oraz danych osobowych RODO.