Konkurs plastyczny o tematyce profilaktycznej „Mówię stop uzależnieniom” został rozstrzygnięty. Konkurs adresowany był do uczniów klas V-VII. Jego celem było propagowanie zdrowego stylu życia, podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży na temat negatywnych konsekwencji z używania środków psychoaktywnych oraz - rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych.
Komisja konkursowa w składzie: p. Magdalena Drozd, p. Krystyna Kata, p. Ewa Pawełkiewicz nagrodziła uczniów upominkami.
I miejsce – Mikołaj Zielonka, klasa VI a
II miejsce – Julia Radecka, klasa VII b
III miejsce – Adrian Jędrzejewski, klasa V a
Wyróżnienia: Marcelina Abram – klasa VII b, Nikola Szczepaniak – klasa VI b, Mateusz Dąbrowski – klasa VII b.
GRATULUJEMY !
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC CZERWIEC
► klasy 0 b, c, d - 45,50 zł
► klasy I - VIII - 49,00 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 123,50 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 84,50 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 03.06.2024 do dnia 10.06.2024.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
Szkoła Podstawowa w Żółkiewce - 36 8200 1050 2006 5000 8649 0003, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
W czwartek 13 czerwca uczniowie z klasy IV b zaprezentowali przedszkolakom z grup 0b, 0c i 0d bajkę pt. „Królewna Śnieżka”. Maluchy z przejęciem i wyraźnym zainteresowaniem wsłuchiwały się w czytany tekst.
Mamy nadzieję, że takim działaniem udało się nam rozbudzić ich zainteresowanie książką.
Dnia 5 czerwca 2024 r. na boisku Zespołu Szkół w Żółkiewce odbył się powiatowy turniej piłki nożnej „O Puchar Wiosny”.
Impreza sportowa miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie sprawności ogólnej i specjalnej z zakresu piłki nożnej, doskonalenie sprawności kondycyjnej i koordynacyjnej, doskonalenie elementów technicznych i taktycznych, dążenie do osiągnięcia mistrzostwa sportowego oraz przygotowanie do udziału w zawodach sportowych.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców z klasy VIII. W turnieju zajęli II miejsce, zdobywając dla szkoły puchar, piłkę nożną oraz pamiątkowy dyplom.
Gratulujemy!
12 czerwca grupa przedszkolna 0a i 0b uczestniczyła w wycieczce do mini ZOO w Poperczynie u pana Janusza Dziechciarza. Celem wycieczki była integracja grup rówieśniczych, zainteresowanie różnorodnością gatunków zwierząt, jak również utrwalenie reguł kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat zwierząt takich jak: kucyki, alpaki, owce kameruńskie, pawie, papugi i kury ozdobne. Miały możliwość ich głaskania, karmienia oraz jazdy na kucyku. Na zakończenie pobytu przedszkolaki dostały jeszcze słodki poczęstunek od gospodarza.
Wdzięczni i zadowoleni pożegnaliśmy to urocze miejsce i wróciliśmy do przedszkola.
Po pięcioletniej przerwie, w sobotę 25 maja 2024 r. nasza szkoła zorganizowała kolejny XI Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Żółkiewka. W rozgrywkach uczestniczyło 41 szachistów z wielu ośrodków Lubelszczyzny: Lublina, Chełma, Fajsławic, Krasnegostawu, Lubartowa, Opola Lubelskiego, Wojsławic, Zamościa, Żółkiewki i innych miejscowości.
Turniej w tym roku sędziował Zbigniew Pyda z Lublina, sędzia klasy międzynarodowej i jednocześnie prezes Lubelskiego Klubu Szachowego. Klub ten zapewnił sprzęt szachowy niezbędny do rozgrywek.
Otwarcia turnieju dokonali: Wójt Gminy Żółkiewka – Jacek Lis oraz Danuta Błaszczak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Żółkiewce, życząc wszystkim sukcesów.
Rozgrywki odbywały się z podziałem na trzy kategorie wiekowe: juniorów młodszych /dzieci do 13 lat/, juniorów starszych /od 14 do 17 lat/ i seniorów. Tempo gry wynosiło 10 minut + 5 sekund za każdy wykonany ruch. Rozegrano 9 rund.
Najlepsi zawodnicy poszczególnych grup otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Żółkiewka. Ponadto każdy uczestnik turnieju otrzymał drobny upominek.
W tym roku w turnieju zwyciężył Bartosz Michałek z Pokrówki koło Chełma, który zdobył 8 punktów z 9 możliwych.
Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach:
Juniorzy młodsi /do 13 lat/:
Juniorzy starsi /od 14 do 17 lat/:
Open – najlepsi zawodnicy turnieju:
Szczegółowe wyniki turnieju dostępne są na tej stronie: chessarbiter.com
Serdeczne podziękowania dla Wójta Gminy Żółkiewka pana Jacka Lisa za ufundowanie pucharów dla laureatów i nagród dla zawodników.
7 czerwca 2024 r. uczniowie klas VIa i VIb pod opieką swoich wychowawców – p. E. Majkut i p. M. Maksim miło spędzali czas w Ośrodku Wypoczynkowym „Kraina nad Tanwią” w Żarach koło Biszczy. Wśród wiele różnych atrakcji, które tu na nas czekały, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na początku młodzież uczestniczyła w grze zespołowej Paintball, polegającej na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, czyli urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza wyrzucają kulki wypełnione farbą. „Walka” nie była łatwa, ponieważ odbywała się terenie porośniętym dziką roślinnością. Wiele trudności sprawiało uczestnikom przedzieranie się przez wysokie trawy i zarośla. Podczas zabawy należało wykazać się zwinnością, pomysłowością, spostrzegawczością, ale przede wszystkim celnością oddawanych strzałów.
Pogoda dopisywała, więc młodzież w pełni korzystała z różnorodnych atrakcji. Można było swobodnie spacerować po terenie ośrodka, odpoczywać nad rzeką Tanwią lub korzystać z urządzeń znajdujących się na placu zabaw, np. ze zjeżdżalni, huśtawek, dmuchańców. Po drugim śniadaniu równolegle rozgrywały się towarzyskie mecze. Jedni mierzyli się ze sobą w grze zespołowej Mega Piłkarzyki, gdzie na dmuchanym boisku zawodnicy przyczepieni do siebie linami, usiłowali pokonać przeciwną drużynę i zdobyć jak najwięcej goli. Tuż obok, na boisku wysypanym złocistym piaskiem, inne zespoły rozgrywały mecz w plażową piłkę siatkową.
Następnie uczniowie brali udział w zajęciach survivalowych. Były one okazją do sprawdzenia swojej kondycji fizycznej. Uczniowie pokonywali przeszkody terenowe w biegu na czas. Byli tacy, którzy powtarzali bieg kilkukrotnie po to, aby pobić rekord grupy lub swój własny. Najwytrwalszym się to udawało.
Ostatnią atrakcją był festiwal kolorów. Wyrzucone do góry Kolory Holi najpierw stworzyły wielobarwną chmurę, po czym wymieszane ze sobą, lądowały na głowach uczestników zabawy. Śmiechom i żartom nie było końca.
Zmęczeni, ubrudzeni, ale za to pełni pozytywnych wrażeń i w bardzo dobrych humorach po obiedzie wróciliśmy do domów. To był udany dzień.
W środę 29 maja 2024 uczniowie klasy VII a wraz z opiekunami panią Ewą Mydlak i panem Wojtkiem Bolestą pojechali na wycieczkę do Lublina.
Na początku zwiedziliśmy Majdanek. Była to żywa lekcja historii. Uczniowie pomimo upalnej pogody z zainteresowaniem słuchali słów pani przewodniczki oraz oglądali przedmioty osobiste i inne eksponaty udostępnione przez muzeum.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po starym mieście. Tego dnia w Lublinie odbywał się festyn z okazji Dnia Weterana. Młodzież miała okazję zobaczyć różne jednostki służb mundurowych oraz ich wyposażenie.
Kolejnym miejscem, na które uczniowie bardzo czekali był Escape room. Klasa została podzielona na pięcioosobowe zespoły, które miały za zadanie rozwiązać liczne zagadki, łamigłówki logiczne, testy, aby wydostać się z danego pokoju. Towarzyszyły temu duże emocje i podekscytowanie, pomimo tego wszystkim udało się ukończyć zadanie.
Na podsumowanie dnia obejrzeliśmy film w kinie i po krótkiej kolacji wróciliśmy do domu.
W środę, 05 czerwca 2024 r. w ramach prezentu z okazji Dnia Dziecka dzieci z naszego przedszkola z grup 0 a i 0 b oraz 0 c i 0 d wyruszyły autobusami szkolnymi na wycieczkę do sali zabaw w Krasnymstawie i Zamościu. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja rówieśniczych grup, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. Na początku wszystkie dzieci zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw i zobowiązani do przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Dzieci miały do dyspozycji konstrukcję zabawową, a w niej labirynty, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, trampolinę, mini samochody, piłki do skakania, ogromne klocki do układania i wiele innych atrakcji. Wszystkie zabawy przebiegały w bardzo wesołej i radosnej atmosferze. Sala zabaw to wymarzone miejsce dla przedszkolaków, w którym mogli aktywnie i atrakcyjnie spędzić czas. Wszyscy doskonale się bawili.
Zadowoleni, lekko zmęczeni, ale pełni wrażeń i emocji, pożegnaliśmy się z tym „bajkowym” miejscem i wróciliśmy do przedszkola. Było super!
Dzień Matki – to szczególne święto, które honoruje wszystkie Mamy, stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie.
We wtorek 28 maja w naszej szkole uczniowie klasy pierwszej wyrazili miłość i wdzięczność swoim drogim Mamusiom z okazji ich święta.
Dzieci wystąpiły z programem artystycznym, na który składały się piosenki, wiersze oraz taniec. Na twarzach zebranych gości malowało się wzruszenie, a także duma ze swoich zdolnych pociech.
Po występach Mamy otrzymały własnoręcznie wykonane upominki. Nad całością części artystycznej czuwała wychowawczyni pani Jadwiga Trumińska. Wicedyrektor szkoły Pani Renata Szczęch złożyła wszystkim serdeczne życzenia i podziękowania za przybycie. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas 5-8 wzięli udział w III edycji Szkolnej inicjatywy profilaktycznej Nawigacja w Każdą Pogodę (NWKP). Zadaniem projektu było wsparcie kondycji psychicznej uczniów oraz wyposażenie ich w narzędzia tj. wiedzę, umiejętności, doświadczenia pomocne w radzeniu sobie w różnorodnych sytuacjach, w tym trudnych, związanych z tym, co na co dzień przeżywają młode osoby. Nauka konstruktywnego radzenia sobie w codziennych sytuacjach zapobiega problemom i podejmowaniu przez młodzież zachowań niosących niebezpieczeństwo i ryzyko dla ich życia i zdrowia, również psychicznego (tzw. zachowania ryzykowne). Projekt umożliwił także nauczycielom i rodzicom zdobycie informacji pomocnych we wspieraniu dzieci w trudnym okresie dojrzewania.
Projekt realizowany był przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN) w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pt. „Społeczna odpowiedzialność nauki”- „Profilaktyka zintegrowana w każdą pogodę”.
W dniach 27-29 maja 2024 r. dziewiętnastu uczniów z klas VI-VIII naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Zakopanego.
Celem wycieczki było poznanie Zakopanego – siedziby powiatu tatrzańskiego, upowszechnianie wśród młodzieży atrakcyjności wędrowania po górach jako formy wypoczynku łączącego walory poznawcze z poprawianiem kondycji fizycznej, zapoznanie z dużym, nowoczesnym parkiem wodnym - Termy Zakopiańskie oraz poznanie historii Kopalni Soli w Bochni.
Wycieczkę zorganizowaliśmy we własnym zakresie. Uczniowie klasy VII b zajęli się poszukiwaniem obiektu na nocleg. Wychowawca klasy wspólnie z opiekunami wycieczki: paniami Edytą Majkut i Joanną Grabek opracowali program wyjazdu.
Pierwszego dnia wyjechaliśmy kolejką szynową na Gubałówkę, następnie spacerkiem udaliśmy się w kierunku Butorowego Wierchu. Tam skorzystaliśmy z kolejki krzesełkowej i zjechaliśmy na dół. Było to duże przeżycie dla uczniów. Niektórzy musieli walczyć ze swoimi lękami. Jednak na dole okazało się, że zjazd wszystkim bardzo się podobał.
Wieczorem udaliśmy się na Termy w Zakopanem. Po krótkim instruktażu ratownika, dzieci skorzystały z atrakcji obiektu. Po 1,5 godzinnym relaksie pokonaliśmy marszem dystans 5 km na miejsce noclegu.
Drugiego dnia wjechaliśmy kolejką gondolową na Kasprowy Wierch. Tam pod opieką przewodnika górskiego przeszliśmy krótką trasę na najbliższy szczyt, następnie wróciliśmy i zrobiliśmy podejście w kierunku obserwatorium astronomicznego (najwyżej położone w kraju).
Po około 1,40 h zjechaliśmy na dół do Kuźnic. Pieszo udaliśmy się do Zakopanego. Wieczorem ponownie skorzystaliśmy z Term Zakopiańskich.
Trzeciego dnia po śniadaniu opuściliśmy obiekt, w którym nocowaliśmy i skierowaliśmy się na Krupówki. Tam uczniowie zakupili pamiątki.
O godz. 11.10 wyruszyliśmy w trasę powrotną. Po drodze zjedliśmy obiad i zwiedziliśmy Kopalnię Soli w Bochni. Zwiedzanie z przewodnikiem trwało 3h. O godz. 18.00 wyruszyliśmy na ostatni etap naszej wycieczki. Do Żółkiewki przyjechaliśmy o godz. 22.40.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
W czwartek 9 maja 2024 roku uczniowie klas czwartych i piątych wraz z opiekunami: p. A. Furmaga, p. K. Gnyp, p. E. Bobel, p. E. Majkut, p. M. Drozd pojechali na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Starego Miasta. Podczas spaceru zobaczyliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Archikatedrę, Pałac Prezydencki, Rynek Starego Miasta z pomnikiem warszawskiej Syrenki, Barbakan i pomnik Małego Powstańca. Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy, gdzie wraz z przewodnikiem przeszliśmy trasę pt. „Piłkarskie Emocje”.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy mógł samodzielnie eksperymentować z różnymi eksponatami, między innymi rozmawiać z robotką Ameką. Po zakupie pamiątek wyruszyliśmy do Żółkiewki.
Zadowoleni i pełni wrażeń około 21.30 wróciliśmy do domu.
22 maja 2024 r. w naszej szkole odbyło się rodzinne spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty. Na uroczystość przybyli rodzice dzieci z grup: 0b, 0c, 0d oraz dyrekcja szkoły.
Święto miało na celu okazanie rodzicom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie.
Dzieci walczyły ze stresem i tremą, by zaprezentować się jak najlepiej przed swoimi rodzicami. Przybyli goście podziwiali ciekawe inscenizacje pt. „Łąka z kwiatami”, „Bajkowe życzenia”, wysłuchali piosenek i wierszy tematycznie związanych z tym świętem. Uroczystość uświetnił chór szkolny oraz zespół ludowy „Wianeczek” z OKS w Żółkiewce.
By ten dzień na długo pozostał w pamięci, dzieci przygotowały dla swoich rodziców laurki i upominki oraz zaśpiewały „Sto lat”.
Był to pełen wrażeń niezapomniany dzień, który utwierdził dzieci w jeszcze większym przekonaniu, że są bardzo kochane, ponieważ widziały dumę i radość na twarzach najbliższych im osób.
17 maja 2024 r. uczniowie klas siódmych brali udział w programie edukacyjno-obronnym „Edukacja z wojskiem” przygotowanym i realizowanym wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Żołnierze Wojska Polskiego przeprowadzili specjalnie przygotowane trzygodzinne szkolenie.
Jego głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Zajęcia obejmowały treści teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu „Forget-Me-Not” – edycja wiosenna 2024 r.
Konkurs jest skierowany dla chętnych uczniów z klas 4-8, patronatem konkursu jest czasopismo „Języki obce w szkole”, organizatorem zaś Centrum Edukacji Filotimo.
Pytania konkursowe (w formie zadań otwartych i zamkniętych) są ułożone w oparciu o opowiadania, sentencje oraz współczesne piosenki angielskie.
Celem konkursu jest:
Do konkursu przystąpiło 13 uczniów z klas 4-8 oraz jedna uczennica z klasy IIIa.
Uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki:
1. Marcel Wieczorkowski, kl. VIIa – 97%
2. Weronika Olszanicka, kl. IIIa – 91%
3. Julia Imgrond, kl. VIII – 91%
4. Bartosz Pietrzniak, kl. IVb – 89%
5. Filip Książek, kl. IVb – 89%
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wysokich wyników i zachęcamy do brania udziału w kolejnych edycjach tego konkursu.
Koordynatorzy szkolni – nauczyciele języka angielskiego
W obecnym roku szkolnym nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Program skierowany był do uczniów klas pierwszych i obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: w drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
Po zrealizowaniu wszystkich elementów programu nasza szkoła otrzymała Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz dyplom dla uczniów.
Realizacja zadań wynikających z programu pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów naszej szkoły.
30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przybliżyli społeczności szkolnej historię powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, która wprowadzała postępowe prawo. Prezentowane treści historyczne, przeplatane utworami muzycznymi i wierszami znanych polskich poetów, skłaniały do refleksji nad tym, iż Ojczyzna, Naród i Wolność to dla każdego Polaka wartości bezcenne.
Nasi uczniowie w dniu 3 maja zaprezentowali część artystyczną podczas gminnych uroczystości w OKS w Żółkiewce.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC MAJ
► klasy 0 b, c, d, I - VIII - 52,50 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 142,50 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 97,50 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.05.2024 do dnia 10.05.2024.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
Szkoła Podstawowa w Żółkiewce - 36 8200 1050 2006 5000 8649 0003, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
30 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy pierwszej i klas drugich pod opieką p. j. Trumińskiej, p. M. Wójciak, p. E. Żybały i p. W. Bolesty udali się na wycieczkę na Roztocze.
Pierwszym punktem programu było obejrzenie w Szczebrzeszynie pomnika chrząszcza wykonanego z drewna lipowego, który znajduje się przy źródełku u podnóża Góry Zamkowej.
Później odwiedziliśmy Zwierzyniec – serce Roztocza. W Zwierzyńcu zwiedziliśmy kościółek św. Jana Nepomucena, zwany potocznie kościółkiem na wodzie, gdyż leży pośrodku stawu na wyspie. Następnie podziwialiśmy stawy Echo, które są malowniczo położone w płaskiej i rozległej dolinie rzeki Świerszcz.
W Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego oglądaliśmy ekspozycję stałą „W krainie jodły, buka i tarpana”, gdzie zapoznaliśmy się ze światem przyrody na Roztoczu.
W Górecku Kościelnym zjedliśmy obiad w Karczmie Nad Szumem i spacerowaliśmy aleją dębów. Zobaczyliśmy okazy starych drzew, które mają nawet 500 lat i są jednymi z najstarszych na Lubelszczyźnie.
Potem znowu wróciliśmy do Szczebrzeszyna, gdzie w budynku ratusza odwiedziliśmy Muzeum Starych Zegarów. Kolekcja liczy dokładnie 366 dawnych zegarów.
Ostatnim punktem programu naszej wycieczki było odwiedzenie Muzeum Skarbów Ziemi i Morza. Tam podziwialiśmy wystawę ponad 3000 eksponatów z całego świata. Wśród nich znajdowały się minerały, skamieniałości, muszle oraz ryby. W muzeum zwiedziliśmy również dawny młyn, kuźnię oraz olejarnię.
Wieczorem wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.