Już kolejny raz nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.
Jest to akcja społeczna zainicjowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, jak również promowanie literatury polskiej i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Wspólne Narodowe Czytanie jest organizowane zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło epoki romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Jego fabuła osadzona jest na tle baśniowych dziejów i opowiada o dwóch siostrach – Alinie i Balladynie.
Ze względu na sytuację epidemiczną i zagrożenie Covid-19, tegoroczne czytanie było realizowane w innej formie niż dotychczas, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Ze względów bezpieczeństwa nie było zaproszonych gości. Czytanie lektury odbyło się przed szkołą, udowadniając w ten sposób, że czytać można w każdym miejscu, jeśli tylko się tego chce. Uczestniczyła w nim klasa VIIb i przedstawiciele klasy VIIa i VIIc. Czytający uczestnicy Narodowego Czytania włożyli wiele serca w oddanie nastroju utworu. Wspólnie odczytaliśmy akt I dramatu Słowackiego.
Za przeprowadzenie akcji odpowiadała p. Renata Drozd.
Zmiana kursów od poniedziałku 14.09.2020
Rano:
p. Zenon Krzeszowski –
I kurs – jedzie na Dąbie, Pilaszkowice – godz. 6:40 przystanek
II kurs – Chłaniów, Wierzchowina – będzie teraz ok. 20 minut później
W poniedziałek 31.08.2020 r. w hali sportowej odbędzie się spotkanie dyrektora SP w Żółkiewce z rodzicami uczniów w sprawie organizacji roku szkolnego 2020/2021.
Harmonogram spotkania:
Dyrektor szkoły
Danuta Błaszczak
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas skierowali do rodziców uczniów specjalny list, w którym zachęcili do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe. Szefowie MEN i GIS podkreślili, że narzędzie to pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspiera bezpieczny powrót dzieci do szkół.
Wspólny list Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego:
– Przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Jesteśmy przekonani, że wspólne i odpowiedzialne działania pozwolą ograniczać ryzyko szerzenia się wirusa – napisali szefowie MEN i GIS w liście skierowanym do rodziców.
Szefowie MEN i GIS przedstawili w nim zalety aplikacji, takie jak test oceny ryzyka i dziennik zdrowia, dzięki którym można otrzymać konkretne rekomendacje dotyczące bezpiecznych zachowań oraz – w razie potrzeby – przyspieszyć ścieżkę diagnozowania i leczenia. Podkreślili jednocześnie, że ProteGO Safe to także sprawdzone i wiarygodne źródło informacji na temat pandemii koronawirusa.
Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny zaznaczyli, że skuteczność aplikacji zależy od tego, jak wiele osób będzie z niej korzystało. Dlatego też szczególnie ważne są wspólne i odpowiedzialne działania:
– Gorąco zachęcamy do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji ProteGO Safe. To narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna – napisali Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny.
Aplikacja ProteGO Safe – jak to działa?
ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli osoba z naszego otoczenia zachoruje, wówczas otrzymamy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja poinformuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich.
ProteGO Safe to także wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Aplikacja składa się z dwóch modułów:
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe
- kredki ołówkowe grube „Bambino” oraz pastele;
- flamastry, ołówek i temperówka;
- blok rysunkowy mały i techniczny z kolorowymi kartkami;
- farby plakatowe, pędzelek, kubeczek plastikowy na wodę;
- nożyczki, gumka, plastelina miękka, klej w sztyfcie duży;
- papier kolorowy samoprzylepny duży;
- teczka na gumkę na prace plastyczne;
- strój gimnastyczny (bluzeczka biała i spodenki granatowe w woreczku);
- woreczek do szatni oraz obuwie miękkie do chodzenia po szkole.
Wszystkie przybory dziecka przyniesione do szkoły powinny być podpisane !
Rodzic jest zobowiązany powiadomić sekretariat szkoły o planowanym fakcie przepisania dziecka do innej szkoły lub wyjeździe za granicę.
PROCEDURA WYPISU DZIECKA ZE SZKOŁY.pdf
Uprzejmie informujemy,
że wpłaty na obiady przyjmowane będą
od 07.09.2020. do 20.09.2020.
(w tym rozliczenie m-ca marca).
Stawka w miesiącu wrześniu nie ulega zmianie.
Sukces Sary Podkościelnej w powiatowym konkursie literacko – plastycznym „Legendy Ziemi Krasnostawskiej”
Konkurs ten skierowany był do uczniów klas IV ze wszystkich szkół powiatu krasnostawskiego. Jego celem było: budzenie zainteresowań czytelniczych, inspirowanie do zgłębiania wiedzy o najbliższym środowisku, jego historii i legendach, kształcenie umiejętności przekazywania treści literackich, wspieranie działań twórczych. Konkurs przebiegał w kategorii plastycznej i kategorii literackiej.
Nietypową formułę miał tegoroczny XVII powiatowy konkurs literacko - plastyczny „Legendy Ziemi Krasnostawskiej”. Odbywał się w czasie trwania pandemii koronawirusa i zdalnego nauczania. Termin nadsyłania prac został przesunięty do końca kwietnia. Z naszej szkoły wzięła w nim udział Sara Podkościelna – uczennica klasy IV. Opiekunem była p. Renata Drozd. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło pod koniec czerwca. Za swoją pracę literacką pt. „Legenda o olchowieckim dworze” Sara otrzymała nagrodę.
Gratulacje dla Sary!
Wyniki kuratoryjnego konkursu matematycznego klas III
Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 51 szkół: z Chełma i powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego. 29 szkół nadesłało prace uczniów, z których do finału komisja zakwalifikowała 23 zespoły. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żółkiewce wzięli udział w tym konkursie. Etap szkolny odbył się dnia 22 lutego 2020 r. Szkolna komisja konkursowa wyłoniła troje dzieci, które zaprezentowały wysoki poziom kompetencji matematycznych i uzyskały najwyższą liczbę punktów. Do finału konkursu zakwalifikowali się uczniowie:
Marcel Wieczorkowski – klasa III a
Mateusz Dąbrowski – klasa III b
Marcelina Abram – klasa III b
Niestety, ze względu na sytuację epidemiczną nie mógł się odbyć finał tego konkursu.
Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za organizację i udział uczniów w konkursie matematycznym „Razem możemy więcej”.
Wyniki X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 9 stycznia 2020 r. zainaugurowała dziesiątą edycję konkursu plastycznego dla dzieci „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”, kierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich.
Do tegorocznej edycji przystąpiło ponad 57 tysięcy uczniów z 4118 szkół podstawowych z terenów wiejskich.
Tegoroczne hasło konkursowe miało zwrócić szczególną uwagę najmłodszych mieszkańców obszarów wiejskich na sposoby zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym rolników związanym z obecnością zwierząt w gospodarstwie rolnym, promować pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także przypomnieć „Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat”.
Z naszej szkoły w konkursie udział wzięły dwie uczennice z klasy III b: Barbara Lewicka i Aleksandra Polańska. Dziewczynki wykonały piękne prace plastyczne, które zostały złożone w Placówce Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krasnymstawie. Konkurs został rozstrzygnięty na początku maja.
Obydwie uczennice zdobyły wyróżnienia. Otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.
Basi i Oli gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w różnych konkursach.
Szanowni Państwo,
W bieżącym roku szkolnym ze względu na wciąż obowiązujący na terenie całego kraju stan epidemii i związane z tym ograniczenia, nasza szkoła nie będzie mogła zorganizować tradycyjnej, uroczystej akademii dla całej społeczności szkolnej.
26 czerwca 2020 r. wychowawcy rozdadzą świadectwa promocyjne i świadectwa ukończenia szkoły w wyznaczonych godzinach i salach lekcyjnych, z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
Wszyscy uczniowie odbierający świadectwa muszą mieć założone maseczki ochronne, a ósmoklasiści dodatkowo rękawiczki, ponieważ będą oni potwierdzali własnoręcznym podpisem odbiór świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
Prosimy, aby rodzice nie wchodzili na teren szkoły.
Uczniowie klas VIII po dn. 31 lipca będą mogli odbierać w szkole zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Uczniowie odbierają świadectwa szkolne od wychowawców w ustalonym porządku – o określonej godzinie – wchodząc wskazanym wejściem.
Przewidywany czas – do 60 minut.
Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2019/2020
26 czerwca 2020 r.
Wejście A
1. 9:00 – 10:00 – klasa I a i I b – s. 25 i 18
2. 10:00 – 11:00 – klasa II a i II b – s. 24 i 26
3. 11:00 – 12:00 – klasa III a i III b – s. 32 i 23
4. 12:00 – 13:00 – klasa IV – świetlica
Wejście B
1. 9:00 – 10:00 – klasa VIII a i VIII b – s. 31 i 36
2. 10:00 – 11:00 – klasa VII a i VII b – s. 35 i 36
3. 11:00 – 12:00 – klasa VI a, b, c – s. 30, 31, 33
4. 12:00 – 13:00 – klasa V a i V b – s. 30 i 33
Istnieje możliwość indywidualnego odebrania świadectwa przez rodzica od dn. 31. sierpnia 2020 r. w sekretariacie szkoły.
Proszę nie gromadzić się w klasach i dostosować się do wytycznych MEN w związku z organizacją wydawania świadectw szkolnych.
Dyrektor szkoły
Danuta Błaszczak
Harmonogram zwrotu podręczników i książek do biblioteki szkolnej:
Zwrot komputerów pobranych na zdalne nauczanie:
Nasza szkoła po raz drugi otrzymała od organu prowadzącego 15 laptopów marki Lenovo z oprogramowaniem, myszką komputerową i słuchawkami w ramach kolejnego projektu Ministerstwa Cyfryzacji „Zdalna Szkoła+”. Zgodnie z regulaminem, sprzęt ma być przekazany przede wszystkim uczniom z rodzin wielodzietnych.
Po powrocie dzieci do szkoły nadal będzie służył celom edukacyjnym podczas zajęć lekcyjnych.
W związku z pandemią koronawirusa zostały przełożone terminy egzaminów ósmoklasisty.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej egzamin ósmoklasisty 2020 odbędzie się w dniach od 16 do 18.06.2020.
Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2020 (daty, godziny, czas trwania):
Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).
W czerwcu 2020 r. na stronie tytułowej arkuszy egzaminacyjnych wydrukowana będzie data przeprowadzania egzaminu, w jakiej egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu miał się planowo odbyć w kwietniu 2020 r., tj. 21, 22, 23 kwietnia 2020 r.
Termin dodatkowy egzaminu odbędzie się od 7 do 9 lipca.
Podstawą do ustalenia listy zdających w terminie dodatkowym jest wykaz uczniów, którzy:
a) nie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym z przyczyn losowych bądź zdrowotnych albo
b) przerwali albo, którym przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym.
Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe, jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat egzaminu ósmoklasisty w roku 2020. Wszystkie informacje dostępne pod adresem:
Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - https://cke.gov.pl/
i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej - http://www.oke.krakow.pl/inf/
Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
Wytyczne istotne dla zdających związane z zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego dotyczące szczególnych rozwiązań organizowania i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty:
1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
2. Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
3. Rodzic/prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
4. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
5. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych i linijki.
6. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
7. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
8. Zdający powinni stawić się przed szkolą przed rozpoczęciem egzaminu około godz. 8.15.
9. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp, (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
10. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
11. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie, co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
12. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
a) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
b) wychodzi do toalety
c) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej
13. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą, – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
14. Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę.
15. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną, (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym, jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet, jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
16. Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
17. Wrażeniami po egzaminie zdający mogą dzielić się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, by unikać spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
DROGIE DZIECI !!!
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka z całego serca życzymy Wam, by beztroska i radość towarzyszyły Wam w każdej chwili Waszego życia, by ku dorosłości prowadziły Was zawsze spełniające się marzenia, a szkoła była drugim domem. Życzymy Wam również zdrowia i samych słonecznych dni. Niech uśmiech od ucha do ucha promienieje na Waszych twarzach. Każdego dnia niech spotykają Was nowe przygody w gronie przyjaciół i kochającej rodziny.
Pozdrawiamy Was serdecznie – Danuta Błaszczak - dyrektor szkoły
i Renata Szczęch - zastępca dyrektora oraz nauczyciele.
Szanowni Rodzice
Uprzejmie informujemy, że zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych w kl. I – III w Szkole Podstawowej w Żółkiewce rozpoczną się od 28.05.2020 r.
Więcej informacji:
Dyrektor szkoły
Danuta Błaszczak