„Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój
ludziom Jego upodobania.”
Ewangelia wg św. Łukasza 2, 14
Dnia 12 grudnia 2019 r. dzieci z grup przedszkolnych 0b i 0d wyjeżdżały na przedstawienie „Przemiana Mikołajka” realizowane przez rodziców i nauczycieli należących do Grupy Teatralnej „Bajkowi – Dzieciom” działającej przy Przedszkolu Publicznym „Bajkowa Kraina”. Celem wyjazdu było stwarzanie sytuacji do aktywnego włączania się w akcję pomocową innym dzieciom, gdyż bilety – cegiełki, to środki na dofinansowanie zakupu dodatkowych pomocy edukacyjno – rehabilitacyjnych dla przedszkolaka Olka podopiecznego Fundacji „Zdążyć z pomocą”.
Po skończonym spektaklu i gromkich brawach dla aktorów organizatorzy wręczyli każdej grupie przedszkolnej „Podziękowanie” i obdarowali przybyłych widzów słodyczami.
Wracaliśmy zadowoleni. Spektakl dał nam możliwość włączenia się w akcję charytatywną oraz dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń.
16 grudnia 2019 r. o godz. 10.00 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu literacko – plastycznego „Nasze nowele – znamy i czytamy”, inspirowanego nowelami Narodowego Czytania.
Biblioteka gościła laureatów, rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli oraz przedstawicieli bibliotek powiatu krasnostawskiego. Pierwszy etap konkursu odbywał się bowiem w bibliotekach gminnych. Do etapu powiatowego zgłoszono 46 prac plastycznych i 27 prac literackich uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych. Z naszej szkoły w konkursie na szczeblu gminnym wzięło udział 3 uczniów w części literackiej i 7 uczniów w części plastycznej.
W kategorii literackiej wyróżnienie w powiecie otrzymała uczennica klasy VIII b - Weronika Celińska, za dalsze losy bohaterów noweli „Katarynka” B. Prusa. Pracę naszej uczennicy przeczytać można na stronie internetowej biblioteki krasnostawskiej.
Tego samego dnia o godz. 13.00 zaplanowano podsumowanie ósmego wojewódzkiego konkursu plastycznego i literackiego „Mój Anioł” organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Krasnymstawie. Do rywalizacji przystąpiło ponad 2 tys. uczniów. Do części literackiej konkursu przesłano łącznie 311 prac z 53 placówek z terenu całego województwa.
Z naszej szkoły wzięło udział dwóch uczniów: Rafał Celiński i Michał Drozd. W kategorii klas I- IV nagrodę otrzymał Rafał Celiński z klasy IV za wiersz „Mój Anioł”. Opiekunem uczniów była pani Renata Drozd.
Ogromne gratulacje dla Weroniki i Rafała !
Szkoła Podstawowa w Żółkiewce zaprasza do złożenia ofert cenowych na wymianę podłóg z wykładziny PCV, cyklinowanie i lakierowanie parkietu w sali gimnastycznej i malowanie ścian i sufitów w wyznaczonych salach lekcyjnych.
Szczegóły w załącznikach:
Rodzice,
rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu zapisy dzieci na dyżur podczas ferii zimowych w dniach 13 – 17 stycznia 2020 r.
Bardzo prosimy o deklarację, czy w tych dniach dziecko będzie uczęszczało do przedszkola. Listy na zapisy znajdują się u wychowawców w grupach.
13.11.2019 r. Etap gminny – OKS Żółkiewka
Klasy I-III:
I miejsce – Maja Kiełbasa – kl. Ia
II miejsce – Aleksandra Polańska – kl. IIIb
III miejsce – Lena Chruścicka – kl. IIIb
Klasy IV-VIII:
I miejsce – Adam Kiełbasa – kl. VIc
II miejsce – Julia Polańska – kl. VIIa
III miejsce – Jarosz Malwina – kl. VIc
18.11.2019 r. Etap powiatowy – Krasnostawski Dom Kultury
Laureat – Adam Kiełbasa – kl. VIc
wyróżnienia: Maja Kiełbasa – kl. Ia i Malwina Jarosz – kl. VIc
28.11.2019 r. Etap wojewódzki – WOK Lublin
Laureat – Adam Kiełbasa
10.12.2019 r. – Centrum Kultury w Lublinie
Występ ucznia Adama Kiełbasy w Koncercie Laureatów – wyróżnienie
6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.
Wizyta świętego Mikołaja – to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Wszystkie dzieciaki już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Jak co roku nie zawiódł i przybył do nas.
Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Wszystkie bardzo przeżywały i na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Dzieci po powitaniu gościa recytowały wiersze, śpiewały piosenki, obiecywały, że będą grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu z nich prezent. A kiedy pożegnaliśmy Gościa na twarzach dzieci jeszcze długo gościł uśmiech i szczęście.
Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku ...
W dniu 28 listopada 2019 roku uczniowie klas VIII a i VIII b wraz z wychowawcami J. Bukowską i U. Surowiecką oraz p. pedagog K. Kata uczestniczyli w „GIEŁDZIE SZKÓŁ” – imprezie , która odbyła się w ramach kampanii informacyjno- promocyjnej „Zawodowy strzał w 10 !”.
Spotkanie odbyło się w Krasnostawskim Domu Kultury. Organizatorami byli: Lubelski Kurator Oświaty w Lublinie oraz Starosta Krasnostawski.
Podczas spotkania zaprezentowały się szkoły z terenu powiatu krasnostawskiego oferujące kształcenie w technikach i szkołach branżowych:
– Zespół Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie,
– Zespół Szkół Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie,
– Zespół Szkół w Żółkiewce,
– Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Krasnymstawie im. Janiny Doroszewskiej,
– Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej.
Przez uczniów i nauczycieli tych szkół zostały przygotowane atrakcyjne stoiska prezentujące ich dorobek.
Wydarzenie, w którym uczestniczyli uczniowie miało na celu:
- promocję szkół prowadzących kształcenie zawodowe,
- zachęcenie uczniów do podjęcia nauki w szkołach branżowych i technikach,
- pomoc absolwentom klas VIII w świadomym wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
Dnia 28 listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski pt. „Moja Ojczyzna”. W konkursie wzięło udział 32 uczniów z klas 0-III.
Celem konkursu było:
Tematyka wierszy dotyczyła piękna ziemi ojczystej w poezji Marii Konopnickiej.
Komisja wyłoniła następujących laureatów:
Klasy 0 - I
I miejsce – Maja Kiełbasa, I a
Marcin Niedźwiedź, I b
II miejsce – Aleksandra Kubina, 0 d
Antonina Jarosz, 0 d
III miejsce – Marcelina Maluga, 0 b
Aleksandra Wrona, 0 c
Jan Banaszak, 0 c
Maja Chruścicka, 0 d
Klasy II – III
I miejsce – Oliwia Stasz, II b
II miejsce – Wiktor Jarosz, II a
Jakub Dubaj, III a
Lena Chruścicka, III b
III miejsce – Magdalena Smaga, II b
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie, natomiast laureaci nagrody książkowe.
W dniu 27 listopada 2019 r. klasy Ia i IIIb ze Szkoły Podstawowej w Żółkiewce, pod opieką p. Elżbiety Żybały, p. Ewy Szumskiej i p. Wojciecha Bolesty odwiedziły remizę OSP w Poperczynie.
Celem wyjazdu było poznawanie tradycji kulinarnych naszego regionu oraz spotkanie ze strażakami. Dzieci razem z paniami z KGW z Poperczyna zagniotły ciasto i przygotowały fajerczaki. Następnie zrobiły kanapki i owocowe szaszłyki. Chętnie uczestniczyły w degustacji przygotowanych samodzielnie potraw. Świetnie się bawiły przy muzyce i wróżbach andrzejkowych.
Dzięki uprzejmości strażaków z OSP w Poperczynie mogły z bliska zobaczyć samochód strażacki i wysłuchać historii o akcjach pożarniczych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zachowanie zasad bezpieczeństwa w obchodzeniu się z ogniem.
Wyjazd ten dostarczył dzieciom bardzo dużo miłych wrażeń, pomimo zmęczenia były bardzo zadowolone.
Serdecznie dziękujemy paniom z KGW w Poperczynie, strażakom z OSP Poperczyn i chętnym rodzicom za poświęcony czas i za wspaniała współpracę z naszymi uczniami, a władzom gminy za udostępnienie autobusu szkolnego.
27 listopada 2019 r. uczniowie klasy II a przedstawili dla dzieci z klas 0 b, 0 c, 0 d i I a inscenizację pt. „Kogo boi się las?”
Uczniowie przebrani w stroje grzyba borowika, wiewiórki, jeża, dzięcioła, drzew i postacie „grzecznych” dzieci, przekazywali przestrogi młodszym kolegom, jak należy zachowywać się w lesie.
Dzieci z młodszych klas z zainteresowaniem oglądały popisy aktorskie starszych kolegów i nagrodziły ich gromkimi brawami.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC GRUDZIEŃ
► klasy 0 b, 0 c, 0 d - VIII - 37,50 zł
► przedszkole - 105,00 zł
► klasa 0 a bez podwieczorka - 71,25 zł
Wpłaty przyjmowane są od 1 do 10 grudnia w sali nr 10.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
Dnia 18 listopada w naszej szkole gościła grupa artystyczna Rekonstrukto, która przedstawiła uczniom klas 4-8 pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień 39”. Myślą przewodnią było hasło „O tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”.
Opiekunami były panie: Janina Bukowska, Urszula Surowiecka i Mariola Pyter. Podczas pokazu rekonstruktorzy omówili i zaprezentowali: sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy wz.36 zarówno szeregowego jak i oficera, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni - „Mauser”, pepesza, panzerfaust, maski gazowe, technikę wojskową, łączność i zaopatrzenie. Zaprezentowano także musztrę wojskową, przy wydatnym udziale i pomocy społeczności szkolnej.
Lekcja ta wzbudziła duże zainteresowanie naszych uczniów. Prowadzący umieli w ciekawy sposób przedstawić wydarzenia związane z okresem II wojny światowej. Dzięki takiemu pokazowi można lepiej zrozumieć i zapamiętać fakty historyczne. Przemawia to do wyobraźni młodego człowieka, który ma możliwość zobaczyć prawdę historyczną.
W czwartek 14 listopada 2019 r. grupka uczniów naszej szkoły uczestniczyła w turnieju szachowym zorganizowanym w ramach Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnego Związku Sportowego Powiatu Krasnostawskiego.
Rozgrywki odbyły się w Szkole Podstawowej w Fajsławicach. Uczestniczyli w nich uczniowie miejscowej i naszej szkoły.
Sędzią zawodów był Zbigniew Bednarczyk – wieloletni arbiter naszego turnieju o Puchar Wójta Gminy Żółkiewka.
Drużyny składały się z 4 uczniów – 3 chłopców i 1 dziewczyny.
Turniej odbywał się w 2 kategoriach wiekowych:
- rocznik 2007 i młodsi, czyli klasy I-VI
- rocznik 2005-2006 – klasy VII-VIII
Grupę uczniów klas młodszych reprezentowali następujący zawodnicy:
- Mateusz Celiński, kl. VIa
- Kacper Dubaj, kl. VIc
- Mikołaj Ścibak, kl. VIc
- Wiktoria Kuśmierz, kl. VIa
Grupę uczniów klas starszych reprezentowali następujący zawodnicy:
- Michał Rondoś
- Paweł Domoń
- Krystian Łysakowski
- Natalia Rudzka – wszyscy z klasy VIIa
W kategorii uczniów młodszych /klas I-VI/ zwyciężyli zawodnicy z Fajsławic, natomiast w grupie uczniów klas VII-VIII zwyciężyli uczniowie z naszej szkoły i będą reprezentować nasz powiat w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim 13 grudnia w Tomaszowie Lubelskim.
Gratulujemy!
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy 8 listopada 2019 r. W tym dniu odbył się w naszej szkole uroczysty apel z tej okazji. O godz. 11.11 wszyscy zaśpiewaliśmy hymn narodowy, tym samym włączając się do akcji „Szkoła do hymnu”. Akcja jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyło ponad 5 mln uczniów i nauczycieli z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą. Następnie uczniowie zaprezentowali przed społecznością szkolną montaż słowno – muzyczny pt. „Wolność jest najważniejsza”.
11 listopada 2019 roku przypadała 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak co roku w naszej gminie odbywają się uroczyste obchody z tej okazji. O godz. 11.00 zostały złożone wiązanki pod kamieniem upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości. Następnie wszyscy uczestnicy w uroczystym pochodzie przeszli do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Żółkiewce, aby wziąć udział w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.
Dalsza część obchodów Święta Niepodległości odbywała się w Gminnej Hali Sportowej. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu przemówienie okolicznościowe wygłosił Wójt Gminy – pan Jacek Lis. Następnie wystąpiła „Kapela Wujka Romana”. Zaśpiewała pieśni wojskowe. Potem pani Ewa Dobrowolska zarecytowała autorskie wiersze o ojczyźnie.
Kolejnym punktem programu był występ naszych dzieci. W montażu słowno – muzycznym „Wolność jest najważniejsza” prowadzący przypomnieli publiczności najważniejsze wydarzenia ze 123-letniej niewoli. Uczniowie klas starszych zaprezentowali wiersze patriotyczne, nawiązujące do wspomnianych wydarzeń. Oprócz chóru szkolnego wystąpiły dzieci z klas trzecich i drugich. Zaśpiewały piosenkę pt. „Moja ojczyzna”, a solista z klasy II wykonał utwór „Jest takie miejsce…”. Młodsi uczniowie przedstawili scenkę nawiązującą do strajku dzieci we Wrześni. Występ naszych dzieciaków został nagrodzony gromkimi brawami przez zgromadzoną publiczność.
Ostatnim punktem świętowania był występ dwojga uczniów z ZSP w Żółkiewce. Przy akompaniamencie gitary wykonali piosenki o charakterze patriotycznym.
Jesteśmy dumni, że nasza szkoła corocznie aktywnie włącza się w gminne obchody Święta Niepodległości.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC LISTOPAD
► klasy 0 b, 0 c, 0 d - VIII - 36,10 zł
► przedszkole - 95,00 zł
► klasa 0 a bez podwieczorka - 65,55 zł
Wpłaty przyjmowane są od 1 do 10 listopada w sali nr 10.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
Dzień 25 X 2019 r. to ważna data w życiu naszej szkoły. Tego dnia 38 uczniów klas pierwszych zdało swój „pierwszy szkolny egzamin” i zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce.
Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się pod okiem wychowawczyń: Elżbiety Żybały i Marii Wójciak prawie od początku roku szkolnego. Uczyli się wierszy, piosenek, poznawali prawa i obowiązki ucznia oraz zdobywali nowe umiejętności.
Część oficjalna uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Tego dnia uczniowie przybyli w strojach galowych. Nie zabrakło też gości, obecny był Wójt Gminy Jacek Lis, dyrekcja szkoły Danuta Błaszczak i Renata Szczęch, ksiądz proboszcz Marian Wiech, ksiądz proboszcz Kamil Wołyński, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz koledzy z klas 0-3 ze swoimi wychowawczyniami.
Uczniowie we współpracy z koleżankami z kl. IIIb i VIIIa zaprezentowali swój program artystyczny. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły:
„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy dorosnę.
Będę się starać być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. ŚLUBUJEMY”.
Po złożonej przysiędze dzieci zostały pasowane przez dyrektor Danutę Błaszczak na uczniów, przy pomocy symbolicznego ołówka. Wychowawczynie wręczyły dyplomy i pamiątki od Wójta Gminy. Księża poświęcili plecaki z przyborami szkolnymi, a rodzice przygotowali w klasie słodki poczęstunek.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.
31 października 2019 r. (czwartek) jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć lekcyjnych.
W szkole będą prowadzone zajęcia opiekuńcze.
Dyrekcja szkoły
W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta” nasza szkoła upamiętniła postacie lokalnych bohaterów. Pod koniec października 2019 r. uczniowie klas IV-VIII odwiedzili mogiły na cmentarzu w Żółkiewce. Znajdują się tu m.in. groby żołnierzy polskich z II wojny światowej.
Jest tu także grób weterana Powstania Styczniowego Kacpra Szajnoga. Należał on do oddziału dowodzonego przez Michała Mareckiego, który starł się 22 stycznia 1864 r. z kozakami w Chłaniowie.
Kolejnym lokalnym bohaterem jest spoczywający tu Stanisław Wrona-Merski – polityk, który podczas I wojny światowej działał w Legionach Polskich oraz w Polskiej Organizacji Wojskowej. W okresie II wojny światowej był więziony w obozach koncentracyjnych na Majdanku i Auschwitz-Birkenau.
Na wszystkich mogiłach uczczono lokalnych patriotów i bohaterów zapalając symboliczne znicze.
Dodatkowo 28 października uczniowie klas VIIa i VII b wraz z opiekunami udali się na Majdanek, gdzie również uczczono pamięć pomordowanych więźniów. Dzięki takiej postawie ożyły choćby na chwilę zapomniane historie lokalnych bohaterów.
Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku obchodziliśmy VIII edycję akcji.
Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie: Dobrą panią Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynkę Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, Orkę Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachema Henryka Sienkiewicza i Sawę (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.
18 października odbyła się szkolna akcja Narodowego Czytania. Spośród proponowanych nowel wybraliśmy utwór „Katarynka” B. Prusa. Do czytania zostali zaproszeni: ks. proboszcz Marian Wiech, dyrektor szkoły – pani Danuta Błaszczak, nauczyciel języka polskiego – Renata Drozd, przedstawiciele SU – Olga Potręć, Martyna Kłoczek, uczniowie klas VIIIb – Weronika Celińska, Sebastian Rogalski, Natalia Marchewka. Słuchaczami byli uczniowie klasy VIb i VIa.
Uczniowie tych klas mogli przypomnieć sobie lekturę omawianą w klasie piątej, obejrzeć także gazetkę tematyczną przygotowaną na tę okoliczność. Z uwagą i skupieniem słuchali historii pana Tomasza i niewidomej dziewczynki. Brawami nagrodzono czytających utwór.