W czwartek 27 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz historyczny w wykonaniu grupy Rekonstrukto. Pokaz dotyczył Powstania Styczniowego, wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VIII.
Powstanie Styczniowe trwające w latach 1863 – 64 było najdłuższym polskim niepodległościowym powstaniem zbrojnym, w którym stoczonych zostało aż 1200 bitew i potyczek.
Prowadzący pokaz zwrócił uwagę, iż pomimo kolejnego niepowodzenia zbrojnego każde takie powstanie umacniało wśród naszych ówczesnych rodaków polską świadomość narodową na tyle skutecznie, że naród polski i jego kultura przetrwały ostatecznie 123 lata okres zaborów i dzięki temu możemy się dzisiaj cieszyć naszą niepodległą ojczyzną.
Pokaz i prelekcję znacząco uatrakcyjniło zaangażowanie naszych uczniów przez prowadzących. Mogli oni bowiem bezpośrednio zapoznać się z właściwym umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystywanym w powstaniu.
To była żywa lekcja historii z okazji 160-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC MAJ
► klasy 0 b, c, I - VIII - 59,50 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 161,50 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 110,50 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.05.2023 do dnia 10.05.2023.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
Oferta edukacyjna Szkoły Ponadpodstawowej "Elektryk" w Zamościu.
Drodzy uczniowie klas VIII !
Jesteśmy szkołą ze 100 letnią tradycją. Kształcimy kolejne pokolenia młodych ludzi, otwartych i ciekawych świata. Absolwentów naszej szkoły Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 "Elektryka" przygotowujemy do podjęcia studiów na kierunkach politechnicznych i uniwersyteckich. Dajemy możliwość zdobywania licznych certyfikatów zawodowych oraz realizacji swoich marzeń i pasji.
W roku szkolnym 2023/2024 przygotowaliśmy ofertę edukacyjną w następujących klasach w TECHNIKUM nr 3:
technik elektronik, technik energetyk, technik elektryk, technik informatyk, technik programista.
Czekają na Was również klasy w IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM: klasa sportowa, klasa psychologiczno-społeczna.
NAJWAŻNIEJSZE TERMINY DOTYCZĄCE REKRUTACJI (szczegółowy harmonogram rekrutacji jest na naszej stronie internetowej):
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami !!!
Link przekierowujący na ofertę edukacyjną Szkoły Ponadpodstawowej "Elektryk" w Zamościu:
http://zsp3zamosc.pl/index.php/rekrutacja/95-rekrutacja/657-oferta-2020-21
21 kwietnia 2023 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie odbyły się eliminacje powiatowe XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę i gminę Żółkiewka reprezentował Wojciech Król w I grupie wiekowej (klasy I – IV).
Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 30 pytań. W kategorii szkół podstawowych w I grupie wiekowej (klasy I – IV) Wojtek zajął IV miejsce – GRATULUJEMY!!!
W trakcie sprawdzania testów przez komisję uczestnicy wraz z opiekunami zwiedzali remizę i oglądali sprzęt strażacki, pokazy gaszenia kontrolowanego pożaru, mogli przymierzyć ubiór strażacki, czy spróbować posługiwać się sprzętem strażackim. Wsiadali do samochodu bojowego, a także zadawali pytania strażakom dotyczące obsługi, wyposażenia i pracy strażaków.
Dnia 18 kwietnia 2023 r. uczniowie z klasy IIa i IIb obejrzeli w teatrze im. Andersena w Lublinie spektakl pt. „Pippi Langstrump”. Przedstawienie opowiada o przygodach szwedzkiej dziewczynki, która trafiła do małego, spokojnego miasteczka. Pippi wniosła do niego swoją radość, niepohamowaną wolność, skłonność do fantazjowania.
Dzieci razem z główną bohaterką przeżywały przygody pełne humoru, a zarazem pochylały się nad samotnością dziecka w świecie dorosłych. Rytmiczne i zabawne piosenki szybko wpadały w ucho, rozweselały i zachęcały publiczność do wspólnej zabawy. Spektakl bawił, wzruszał i pobudzał wyobraźnię. Każdy z uczniów wrócił do szkoły z sercem przepełnionym wrażeniami i śpiewem na ustach.
Było to udane przedstawienie znanej lektury i dzieciom bardzo się podobało.
Nasza szkoła włączyła się w realizację programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”.
13 kwietnia 2023 r. o godz. 12.00 społeczność uczniowska uczciła pamięć zamordowanych bohaterów, biorąc udział w uroczystym apelu przy Dębie Katyńskim.
W 2010 roku w Żółkiewce został posadzony Dąb Pamięci w ramach programu edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia” dla uhonorowania zamordowanych bohaterów: aspiranta Policji Państwowej Stefana Bolesty i kapitana Wojska Polskiego Adama Cimka.
Pierwszy z nich urodził się 17.08.1896 roku w Wólce Żółkiewskiej. Został zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze w roku 1940. Drugi z nich – Adam Cimek, również urodzony w Wólce, został zamordowany w Katyniu w roku 1940.
Czcząc ich pamięć, myślimy również o wszystkich innych bohaterach bestialsko zamordowanych strzałem w tył głowy.
Uczniowie, w obecności p. dyrektor D. Błaszczak, w-ce dyr. R. Szczęch, nauczycieli, wysłuchali odczytu o bohaterach, a potem minutą ciszy oddali hołd poległym. Zapalono znicze przy pamiątkowej tablicy.
Zbrodnia Katyńska to zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia komunistyczna, popełniona przez NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych) przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało poprzez strzał w tył głowy z broni krótkiej.
Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.
W 2007 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym samym roku zrodziła się idea realizacji programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”, który zakłada upamiętnianie ofiar NKWD poprzez sadzenie Dębów Pamięci, w myśl zasady – jeden dąb, jedno nazwisko z Listy Katyńskiej.
W dniu 5 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się apel, podczas którego uczniowie z kl. VIb, VII, VIIIa i VIIIb zaprezentowali „Misterium Wielkanocne”. Przedstawili scenki Ostatniej Wieczerzy, Drogi Krzyżowej i Męki Pańskiej. Chór szkolny zaśpiewał pieśni wielkopostne.
Pani dyrektor Danuta Błaszczak i ksiądz proboszcz Marian Wiech złożyli społeczności szkolnej świąteczne życzenia.
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem.
Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.
Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.
J 11, 25-26
Dnia 4 kwietnia 2023 r. w naszej szkole zorganizowano kiermasz wielkanocny. W akcję zaangażowana była dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Wszyscy, którzy wzięli udział w przygotowaniach kiermaszu wykonali ozdoby nawiązujące do świąt wielkanocnych. Zebrane prace zostały wystawione na sprzedaż, a zgromadzone fundusze będą przekazane na hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.
Z całego serca dziękujemy osobom zaangażowanym w akcję. Jesteśmy wdzięczni, że kiermasz cieszył się tak dużą popularnością. Podkreślamy, że dzieci wraz z rodzicami poświęcili swój cenny czas na wykonanie tak pięknych prac.
Samorząd Uczniowski
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC KWIECIEŃ
► klasy 0 b, c, I - VIII - 56,00 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 152,00 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 104,00 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.04.2023 do dnia 10.04.2023.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
23 marca 2023 r. odbył się szkolny konkurs ortograficzny klas trzecich. Jego celem było rozwijanie zainteresowań nauką ortografii u dzieci w młodszym wieku szkolnym oraz zwiększenie efektywności pracy z dziećmi zdolnymi.
W konkursie udział wzięło 11 osób z klas IIIa i IIIb. Wszyscy pisali przygotowany test przez godzinę w sali lekcyjnej nr 24. Nad poprawnym przebiegiem konkursu i sprawdzeniem prac czuwała komisja w składzie: Wojciech Bolesta, Maria Wójciak i Elżbieta Żybała.
Wyniki:
Uczestnicy z najlepszymi wynikami otrzymali nagrody książkowe, a pozostali dyplom uczestnictwa.
W dniu 30 marca 2023 r. odbył się konkurs matematyczny klas trzecich. Jego celem było rozwijanie zainteresowań matematycznych u dzieci w młodszym wieku szkolny oraz zwiększenie efektywności pracy z dziećmi zdolnymi. W konkursie udział wzięło 17 uczniów z klasy IIIa i IIIb.
Test składał się z szesnastu zadań, który był rozwiązywany przez 45 minut. Nad poprawnym przebiegiem konkursu i sprawdzeniem prac czuwała komisja w składzie: Wojciech Bolesta, Krystyna Grabek i Joanna Grabek.
Wyniki konkursu:
I miejsce
Julia Trumińska kl. IIIa, Miłosz Zając kl. IIIa, Mikołaj Marchewka kl. IIIa,
Filip Książek kl. IIIb, Bartosz Pietrzniak kl. IIIb
II miejsce
Magdalena Marchewka kl. IIIa, Aleksandra Kubina kl. IIIa
III miejsce
Zofia Rocka kl. IIIa, Natalia Góźdź kl. IIIa, Hubert Flor kl. IIIb
Uczestnicy z najlepszymi wynikami otrzymali nagrody książkowe, a pozostali dyplom uczestnictwa.
Dnia 23. marca uczniowie klas piątych pod opieką pani Edyty Majkut i pani Małgorzaty Maksim wybrali się na warsztaty do pracowni szkła Jargiło Glass Studio we Wronowie. Właściciel pracowni, pan Marek Jargiło, opowiedział nam o tym, kiedy i w jaki sposób powstało szkło. Zaprezentował, jak z rozgrzanej w piecu hutniczym, gorącej, bezkształtnej masy powstają dmuchane i ręcznie formowane szklane naczynia. Pokazał, w jaki sposób barwi się szkło oraz wyjaśnił, jakich technik używa się do zdobienia szklanych wyrobów.
W trakcie pokazu pan Jargiło w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam o swojej pracy, która jednocześnie jest jego wielką pasją. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że przygodę ze szkłem rozpoczął w Grecji. Tam nauczył się zawodu, a po powrocie do Polski, wspólnie z żoną Ewą, stworzyli własną pracownię. Rękodzieło Państwa Jargiłów można podziwiać w wielu galeriach sztuki w Polsce i za granicą. Zdobią one wnętrza rezydencji Prezydenta Polski w Wiśle. Szklane naczynia wykonane w Jargiło Glass Studio wykorzystane zostały w serialu „Korona Królów”. W snutej przez pana Jargiło opowieści nie zabrakło też informacji na temat codziennej, trudnej, a jednocześnie bardzo ciekawej pracy przy hutniczym piecu.
Niesamowitych wrażeń dostarczyło nam samodzielne, ręczne formowanie szklanego kwiatka. Każdy z nas miał również okazję spróbować swoich sił w grawerowaniu szklanego krążka. Z tą techniką zdobienia szkła zapoznała nas pani Ewa Jargiło, współwłaścicielka Jargiło Glass Studio. Udzielała nam cennych wskazówek.
Wszystkie własnoręcznie wykonane ozdoby zabraliśmy ze sobą na pamiątkę. Na miejscu mogliśmy również kupić przepiękne szklane formy wykonane przez właścicieli pracowni: łabędzie, kielichy, misy, wisiorki, figurki. Każdy z tych przedmiotów zachwycał unikatowym kształtem i różnorodnością barw.
Wizyta w pracowni szkła to był mile i ciekawie spędzony czas.
Uczniowie naszej szkoły czekali na dzień 21 marca z niecierpliwością, ponieważ wiedzą, że w tradycji szkoły ten dzień obchodzi się w niecodzienny sposób. W tym roku również tak było.
Samorząd uczniowski zaproponował uczniom klas 4-8, aby przywitali wiosnę przebierając się za różne postaci. Wielu uczniów skorzystało z tej możliwości i prezentowało się świetnie w strojach np. weterynarza, myszki, podróżnika, królewny czy businesswoman. Wszystkim towarzyszył wspaniały humor, żarty i wiele uśmiechów.
Kolejną atrakcją tego dnia było asystowanie nauczycielom w prowadzeniu lekcji. W rolę nauczycieli poszczególnych przedmiotów wcielili się uczniowie klasy 8a i 8b. Z relacji młodzieży wiemy, że lekcje były ciekawe, momentami zabawne. Uczniowie poczuli na własnej skórze jak to jest być nauczycielem i przekonali się, że trzeba się wiele natrudzić, żeby zaciekawić wszystkie dzieci.
16 marca 2023 r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółkiewce odbyły się eliminacje gminne XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej przeprowadzony został w 3 kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych klas I – IV (SP Żółkiewka i SP Chłaniów), uczniów klas V – VIII (SP Żółkiewka i SP Chłaniów) oraz szkoły ponadpodstawowej – Zespół Szkół w Żółkiewce.
Na etapie gminnym naszą szkołę reprezentowały następujące osoby, które przeszły wcześniej eliminacje szkolne:
I grupa wiekowa (klasy I-IV):
II grupa wiekowa (klasy V – VIII):
Etap gminny odbył się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółkiewce. Do rozwiązania był test składający się z 35 pytań. W kategorii szkół podstawowych nasi uczniowie zajęli poszczególne miejsca:
I grupa wiekowa (klasy I - IV):
I miejsce – Wojciech Król
II miejsce – Milena Sołowiej
II grupa wiekowa (klasy V – VIII):
II miejsce – Rafał Celiński
W trakcie sprawdzania testów przez komisję uczniowie zwiedzali remizę i oglądali sprzęt strażacki. Wsiadali do samochodu bojowego, a także zadawali pytania druhom strażakom dotyczące obsługi wyposażenia strażackiego.
Podczas konkursu obecny był: Przewodniczący Rady Gminy Żółkiewka oraz członek Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych druh Marian Kania, a także Sekretarz Gminy Żółkiewka pan Marcin Zając, komendant Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Żółkiewce druh Jacek Rondoś. Przedstawiciele władz pogratulowali uczniom wiedzy z zakresu pożarnictwa oraz wręczyli nagrody, które sprawiły dużo radości.
Wojciech Król za zajęcie pierwszego miejsca będzie reprezentował naszą szkołę i gminę Żółkiewka w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 21 kwietnia 2023 roku o godzinie 10:00 w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie.
Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości. Uczniów do konkursu przygotował Grzegorz Kiełbasa.
Uczniowie klas zerowych oraz I-III wzięli udział w projekcie Edukacja miodowa w szkołach.
Nasza szkoła wraz Krajowym Zrzeszeniem producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w ramach finansowania z Funduszu Promocji Roślin Oleistych promuje produkty pszczelarskie. W ramach tego w naszej szkole powiesiliśmy trzy plakaty edukacyjne:
Dodatkowo obejrzeliśmy miodowy film edukacyjny, a także rozmieściliśmy edukacyjne kalendarze biurowe typu „piramidka” i kalendarze trójdzielne zawierające ciekawostki o miodzie. Kalendarze posłużą nam w trwającym roku szkolnym 2022/2023.
Hasło projektu: Są pszczoły - są plony - jest życie... jest MIÓD.
Koordynator akcji – Krystyna Grabek
Klasa IVb spotkała się z panią Dianą Cygan – artystką, mieszkającą we wsi Dąbie. Pani Diana zajmuje się m. in. ceramiką artystyczną, szyje torebki, wykonuje przepiękną biżuterię i magnesy. Wszystkie swoje prace tworzy ręcznie.
Artystka przybliżyła uczniom klasy IVb warsztat swojej pracy. Opowiadała dzieciom, jakich materiałów i narzędzi używa, jak tworzy swoje dzieła. Niektóre z nich przyniosła ze sobą. Uczniowie mogli je obejrzeć, zadać pytania na temat metod ich tworzenia. Pani Diana szczegółowo przedstawiła etapy produkcji wybranych przedmiotów, np. mis ceramicznych czy magnesów.
Pani Cygan jest z wykształcenia animatorką kultury i kilka lat pracowała w tym zawodzie. Zaprezentowała również czwartoklasistom specyfikę tej profesji.
Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało od gościa magnes w kształcie serduszka.
Uczniowie klas czwartych gościli na zajęciach z wychowawcą przedstawicieli wybranych zawodów.
Klasa IVa spotkała się z panem Damianem Lewickim. Pan Damian jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a z zamiłowania pszczelarzem. Od ośmiu lat zajmuje się produkcją miodu, jego gospodarstwo pszczelarskie jest jednym z największych na terenie gminy Żółkiewka.
Na spotkaniu zaprezentował uczniom na czym polega jego praca. W ciekawy sposób przybliżył dzieciom informacje dotyczące życia pszczół i ich roli w przyrodzie.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści pana Damiana, a na zakończenie spróbowali miodu z jego pasieki.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC MARZEC
► klasy 0 b, c, I - VIII - 80,50 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 218,50 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 149,50 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.03.2023 do dnia 10.03.2023.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
UWAGA RODZICE !
Szkoła Podstawowa w Żółkiewce ogłasza nabór do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2023/2024.
Rekrutacja trwa od 13.02.2023 r. do 13.03.2023 r.
Dokumenty są do pobrania w sekretariacie szkoły lub po kliknięciu w poniższy link.
Dyrekcja szkoły
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych 2023