Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem.
Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.
Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.
J 11, 25-26
Dnia 4 kwietnia 2023 r. w naszej szkole zorganizowano kiermasz wielkanocny. W akcję zaangażowana była dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Wszyscy, którzy wzięli udział w przygotowaniach kiermaszu wykonali ozdoby nawiązujące do świąt wielkanocnych. Zebrane prace zostały wystawione na sprzedaż, a zgromadzone fundusze będą przekazane na hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.
Z całego serca dziękujemy osobom zaangażowanym w akcję. Jesteśmy wdzięczni, że kiermasz cieszył się tak dużą popularnością. Podkreślamy, że dzieci wraz z rodzicami poświęcili swój cenny czas na wykonanie tak pięknych prac.
Samorząd Uczniowski
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC KWIECIEŃ
► klasy 0 b, c, I - VIII - 56,00 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 152,00 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 104,00 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.04.2023 do dnia 10.04.2023.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
23 marca 2023 r. odbył się szkolny konkurs ortograficzny klas trzecich. Jego celem było rozwijanie zainteresowań nauką ortografii u dzieci w młodszym wieku szkolnym oraz zwiększenie efektywności pracy z dziećmi zdolnymi.
W konkursie udział wzięło 11 osób z klas IIIa i IIIb. Wszyscy pisali przygotowany test przez godzinę w sali lekcyjnej nr 24. Nad poprawnym przebiegiem konkursu i sprawdzeniem prac czuwała komisja w składzie: Wojciech Bolesta, Maria Wójciak i Elżbieta Żybała.
Wyniki:
Uczestnicy z najlepszymi wynikami otrzymali nagrody książkowe, a pozostali dyplom uczestnictwa.
W dniu 30 marca 2023 r. odbył się konkurs matematyczny klas trzecich. Jego celem było rozwijanie zainteresowań matematycznych u dzieci w młodszym wieku szkolny oraz zwiększenie efektywności pracy z dziećmi zdolnymi. W konkursie udział wzięło 17 uczniów z klasy IIIa i IIIb.
Test składał się z szesnastu zadań, który był rozwiązywany przez 45 minut. Nad poprawnym przebiegiem konkursu i sprawdzeniem prac czuwała komisja w składzie: Wojciech Bolesta, Krystyna Grabek i Joanna Grabek.
Wyniki konkursu:
I miejsce
Julia Trumińska kl. IIIa, Miłosz Zając kl. IIIa, Mikołaj Marchewka kl. IIIa,
Filip Książek kl. IIIb, Bartosz Pietrzniak kl. IIIb
II miejsce
Magdalena Marchewka kl. IIIa, Aleksandra Kubina kl. IIIa
III miejsce
Zofia Rocka kl. IIIa, Natalia Góźdź kl. IIIa, Hubert Flor kl. IIIb
Uczestnicy z najlepszymi wynikami otrzymali nagrody książkowe, a pozostali dyplom uczestnictwa.
Dnia 23. marca uczniowie klas piątych pod opieką pani Edyty Majkut i pani Małgorzaty Maksim wybrali się na warsztaty do pracowni szkła Jargiło Glass Studio we Wronowie. Właściciel pracowni, pan Marek Jargiło, opowiedział nam o tym, kiedy i w jaki sposób powstało szkło. Zaprezentował, jak z rozgrzanej w piecu hutniczym, gorącej, bezkształtnej masy powstają dmuchane i ręcznie formowane szklane naczynia. Pokazał, w jaki sposób barwi się szkło oraz wyjaśnił, jakich technik używa się do zdobienia szklanych wyrobów.
W trakcie pokazu pan Jargiło w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam o swojej pracy, która jednocześnie jest jego wielką pasją. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że przygodę ze szkłem rozpoczął w Grecji. Tam nauczył się zawodu, a po powrocie do Polski, wspólnie z żoną Ewą, stworzyli własną pracownię. Rękodzieło Państwa Jargiłów można podziwiać w wielu galeriach sztuki w Polsce i za granicą. Zdobią one wnętrza rezydencji Prezydenta Polski w Wiśle. Szklane naczynia wykonane w Jargiło Glass Studio wykorzystane zostały w serialu „Korona Królów”. W snutej przez pana Jargiło opowieści nie zabrakło też informacji na temat codziennej, trudnej, a jednocześnie bardzo ciekawej pracy przy hutniczym piecu.
Niesamowitych wrażeń dostarczyło nam samodzielne, ręczne formowanie szklanego kwiatka. Każdy z nas miał również okazję spróbować swoich sił w grawerowaniu szklanego krążka. Z tą techniką zdobienia szkła zapoznała nas pani Ewa Jargiło, współwłaścicielka Jargiło Glass Studio. Udzielała nam cennych wskazówek.
Wszystkie własnoręcznie wykonane ozdoby zabraliśmy ze sobą na pamiątkę. Na miejscu mogliśmy również kupić przepiękne szklane formy wykonane przez właścicieli pracowni: łabędzie, kielichy, misy, wisiorki, figurki. Każdy z tych przedmiotów zachwycał unikatowym kształtem i różnorodnością barw.
Wizyta w pracowni szkła to był mile i ciekawie spędzony czas.
Uczniowie naszej szkoły czekali na dzień 21 marca z niecierpliwością, ponieważ wiedzą, że w tradycji szkoły ten dzień obchodzi się w niecodzienny sposób. W tym roku również tak było.
Samorząd uczniowski zaproponował uczniom klas 4-8, aby przywitali wiosnę przebierając się za różne postaci. Wielu uczniów skorzystało z tej możliwości i prezentowało się świetnie w strojach np. weterynarza, myszki, podróżnika, królewny czy businesswoman. Wszystkim towarzyszył wspaniały humor, żarty i wiele uśmiechów.
Kolejną atrakcją tego dnia było asystowanie nauczycielom w prowadzeniu lekcji. W rolę nauczycieli poszczególnych przedmiotów wcielili się uczniowie klasy 8a i 8b. Z relacji młodzieży wiemy, że lekcje były ciekawe, momentami zabawne. Uczniowie poczuli na własnej skórze jak to jest być nauczycielem i przekonali się, że trzeba się wiele natrudzić, żeby zaciekawić wszystkie dzieci.
16 marca 2023 r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółkiewce odbyły się eliminacje gminne XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej przeprowadzony został w 3 kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych klas I – IV (SP Żółkiewka i SP Chłaniów), uczniów klas V – VIII (SP Żółkiewka i SP Chłaniów) oraz szkoły ponadpodstawowej – Zespół Szkół w Żółkiewce.
Na etapie gminnym naszą szkołę reprezentowały następujące osoby, które przeszły wcześniej eliminacje szkolne:
I grupa wiekowa (klasy I-IV):
II grupa wiekowa (klasy V – VIII):
Etap gminny odbył się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółkiewce. Do rozwiązania był test składający się z 35 pytań. W kategorii szkół podstawowych nasi uczniowie zajęli poszczególne miejsca:
I grupa wiekowa (klasy I - IV):
I miejsce – Wojciech Król
II miejsce – Milena Sołowiej
II grupa wiekowa (klasy V – VIII):
II miejsce – Rafał Celiński
W trakcie sprawdzania testów przez komisję uczniowie zwiedzali remizę i oglądali sprzęt strażacki. Wsiadali do samochodu bojowego, a także zadawali pytania druhom strażakom dotyczące obsługi wyposażenia strażackiego.
Podczas konkursu obecny był: Przewodniczący Rady Gminy Żółkiewka oraz członek Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych druh Marian Kania, a także Sekretarz Gminy Żółkiewka pan Marcin Zając, komendant Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Żółkiewce druh Jacek Rondoś. Przedstawiciele władz pogratulowali uczniom wiedzy z zakresu pożarnictwa oraz wręczyli nagrody, które sprawiły dużo radości.
Wojciech Król za zajęcie pierwszego miejsca będzie reprezentował naszą szkołę i gminę Żółkiewka w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 21 kwietnia 2023 roku o godzinie 10:00 w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie.
Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości. Uczniów do konkursu przygotował Grzegorz Kiełbasa.
Uczniowie klas zerowych oraz I-III wzięli udział w projekcie Edukacja miodowa w szkołach.
Nasza szkoła wraz Krajowym Zrzeszeniem producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w ramach finansowania z Funduszu Promocji Roślin Oleistych promuje produkty pszczelarskie. W ramach tego w naszej szkole powiesiliśmy trzy plakaty edukacyjne:
Dodatkowo obejrzeliśmy miodowy film edukacyjny, a także rozmieściliśmy edukacyjne kalendarze biurowe typu „piramidka” i kalendarze trójdzielne zawierające ciekawostki o miodzie. Kalendarze posłużą nam w trwającym roku szkolnym 2022/2023.
Hasło projektu: Są pszczoły - są plony - jest życie... jest MIÓD.
Koordynator akcji – Krystyna Grabek
Klasa IVb spotkała się z panią Dianą Cygan – artystką, mieszkającą we wsi Dąbie. Pani Diana zajmuje się m. in. ceramiką artystyczną, szyje torebki, wykonuje przepiękną biżuterię i magnesy. Wszystkie swoje prace tworzy ręcznie.
Artystka przybliżyła uczniom klasy IVb warsztat swojej pracy. Opowiadała dzieciom, jakich materiałów i narzędzi używa, jak tworzy swoje dzieła. Niektóre z nich przyniosła ze sobą. Uczniowie mogli je obejrzeć, zadać pytania na temat metod ich tworzenia. Pani Diana szczegółowo przedstawiła etapy produkcji wybranych przedmiotów, np. mis ceramicznych czy magnesów.
Pani Cygan jest z wykształcenia animatorką kultury i kilka lat pracowała w tym zawodzie. Zaprezentowała również czwartoklasistom specyfikę tej profesji.
Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało od gościa magnes w kształcie serduszka.
Uczniowie klas czwartych gościli na zajęciach z wychowawcą przedstawicieli wybranych zawodów.
Klasa IVa spotkała się z panem Damianem Lewickim. Pan Damian jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a z zamiłowania pszczelarzem. Od ośmiu lat zajmuje się produkcją miodu, jego gospodarstwo pszczelarskie jest jednym z największych na terenie gminy Żółkiewka.
Na spotkaniu zaprezentował uczniom na czym polega jego praca. W ciekawy sposób przybliżył dzieciom informacje dotyczące życia pszczół i ich roli w przyrodzie.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści pana Damiana, a na zakończenie spróbowali miodu z jego pasieki.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC MARZEC
► klasy 0 b, c, I - VIII - 80,50 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 218,50 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 149,50 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.03.2023 do dnia 10.03.2023.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
UWAGA RODZICE !
Szkoła Podstawowa w Żółkiewce ogłasza nabór do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2023/2024.
Rekrutacja trwa od 13.02.2023 r. do 13.03.2023 r.
Dokumenty są do pobrania w sekretariacie szkoły lub po kliknięciu w poniższy link.
Dyrekcja szkoły
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych 2023
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC LUTY
► klasy 0 b, c, I - VIII - 70,00 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 190,00 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 130,00 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.02.2023 do dnia 10.02.2023.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
W ramach akcji szkolnej związanej z bezpieczeństwem wszyscy uczniowie klas I-III otrzymali szelki, a uczniowie klas IV-VIII kamizelki odblaskowe. Ich zakup w kwocie 4200 zł sfinansowany został przez Gminę Żółkiewka z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022.
Mamy nadzieję, że ich użytkowanie zwiększy bezpieczeństwo naszych uczniów w drodze do i ze szkoły.
W ramach akcji Góra Grosza organizowanej przez „Towarzystwo Nasz Dom” szkolny wolontariat prowadzi zbiórkę środków na zorganizowanie pomocy potrzebującym dzieciom. Biorąc udział w akcji, wspieramy organizatorów w realizacji ich celów m.in. w pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.
Przyłącz się do akcji, a wesprzesz jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy. Bo jeden grosz czyni różnicę.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC STYCZEŃ
► klasy 0 b, c, I - VIII - 31,50 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 85,50 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 58,50 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.01.2023 do dnia 10.01.2023.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
„Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój
ludziom Jego upodobania.”
Ewangelia wg św. Łukasza 2, 14
14 grudnia 2022 r. zostały ogłoszone wyniki IV powiatowego konkursu literacko – plastycznego „Nasze lektury – znamy i czytamy” organizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Krasnymstawie, inspirowanego lekturą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w ramach akcji „Narodowe czytanie”.
Pierwszy etap konkursu odbywał się w bibliotekach gminnych i miejskich. Nasza szkoła wysłała prace plastyczne i literackie do Publicznej Biblioteki w Żółkiewce. Do etapu powiatowego zgłoszono 42 prace plastyczne i 29 prac literackich uczniów z klas V-VIII szkół podstawowych powiatu krasnostawskiego.
W kategorii literackiej uczestnicy konkursu mieli napisać, jak wyobrażają sobie dalsze losy bohaterów realistycznych lub fantastycznych przedstawionych w „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza. Za swoją pracę pt. "Neo Devil" nagrodę otrzymał Jakub Kubina - uczeń klasy VIII b, natomiast wyróżnienie - Paweł Żuber (klasa VIII b) za napisanie dalszych losów ballady "Powrót taty".
Informacje i zapisy: Katarzyna Łukaszuk - 664138449