Dziękujemy naszym uczniom za udział w akcji charytatywnej na rzecz Fabiana, chłopca cierpiącego na liczne schorzenia. Środki zebrane ze sprzedaży pomocy naukowych w postaci autorskich cegiełek zasilą konto Fabiana i zostaną przeznaczone na jego specjalistyczną rehabilitację oraz leczenie.
Wolontariat szkolny
W ramach akcji Góra Grosza organizowanej przez „Towarzystwo Nasz Dom” szkolny wolontariat prowadzi zbiórkę środków na zorganizowanie pomocy potrzebującym dzieciom. Biorąc udział w akcji, wspieramy organizatorów w realizacji ich celów m.in. w pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.
Przyłącz się do akcji, a wesprzesz jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy. Bo jeden grosz czyni różnicę.
Dnia 24 października 2023 r. uczniowie klas III a i III b pod opieką swoich wychowawców obejrzeli w kinie ,,Stylowy” w Zamościu film pt. ,,Sposób na ducha” na podstawie ponadczasowej chwytającej za serce opowieści Oscara Wilde’a.
Jest to nawiedzona komedia o duchu, który nie umie wystraszyć nieproszonych gości, ale za to jest w stanie zdjąć z siebie dawną klątwę. Film opowiada o nietypowej przyjaźni i odrzuceniu uprzedzeń. Relacja głównych bohaterów pokazuje, że nić porozumienia można nawiązać z każdym. Otwartość dziewczyny o imieniu Wirginia sprawia, że duch zmienia się na lepsze i zaczyna ufać innym. Odrzucenie, brak akceptacji i osamotnienie to stany, których obawia się każdy człowiek. Film pokazuje uczniom, że znacznie milej żyć, kiedy dąży się do zgody, a nie do kolejnych podziałów.
Seans bardzo podobał się naszym uczniom. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne filmy na podstawie utworów autorstwa Oscara Wilde’a.
19 października 2024 roku to ważny dzień w życiu naszej szkoły. W tym dniu uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Żółkiewce. Do uroczystości ślubowania dzieci były przygotowane przez swoją wychowawczynię p. Jadwigę Trumińską.
Pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała Pani dyrektor Danuta Błaszczak. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce.
W czasie uroczystości proboszcz naszej parafii ksiądz Marian Wiech dokonał poświęcenia plecaków, a wychowawczyni wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy. Uroczysty dzień zakończyły wspólne zdjęcia. Następnie pierwszoklasiści wrócili do klasy, gdzie czekały na nich słodkości przygotowane przez rodziców.
W piątek 13 października klasy II a i II b pod opieką swoich wychowawczyń: p. Elżbiety Żybała i p. Marii Wójciak oraz p. Wojciecha Bolesty wybrały się na wycieczkę do lasu. Obserwowały jesienny krajobraz, nazywały rośliny, które rosną w poszczególnych warstwach. W drodze do lasu i z powrotem uczniowie szli poboczem drogi przestrzegając zasad bezpieczeństwa.
Następnie dzieci zgromadziły się w domku myśliwskim w Celinie. Na miejscu przywitał nas łowczy Koła Łowieckiego „Jeleń” p. Krzysztof Okapa. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się jakie dzikie zwierzęta znajdują się w naszej okolicy, po czym je rozpoznać, jak zachować się, gdy staną na naszej drodze i czy polowania są potrzebne. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały zdobyte trofea upolowanych zwierząt.
W dalszej kolejności wszyscy spotkali się przy ognisku integracyjnym przygotowanym przez rodziców, gdzie można było posilić się upieczonymi ziemniakami lub kiełbaską.
Po tak mile spędzonym czasie wszyscy wrócili do szkoły.
W miesiącu wrześniu w naszej szkole przeprowadzona została akcja „Kredkobranie”. Celem akcji była pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafiły na Litwę, Białoruś i Ukrainę – do polskich szkół i placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież.
Dziękujemy naszym uczniom za aktywny udział w akcji.
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej.
Święto to upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona 14 października 1773 roku. Było to pierwsze ministerstwo oświaty w Europie, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
13 października 2023 r. w naszej szkole odbył się apel upamiętniający to wydarzenie. Chór szkolny przygotował część artystyczną. Były to piosenki i życzenia dla wszystkich pracowników szkoły.
12 października uczniowie klasy III a i III b pod opieką wychowawców, rodziców wyszli obejrzeć zespół dworsko-pałacowy w Zaburzu. Posiadłość obejmuje dwór, kilkuhektarowy park ze starodrzewem lip, grabów, kasztanów.
Zespół pałacowo-dworski został kupiony i odrestaurowany przez państwa Kwaśniewskich. Na jego terenie hodowane są bażanty, kozy, daniele. Dzieci mogły obejrzeć piękny park, w którym zbierały kasztany, żołędzie, podziwiały i rozpoznawały drzewa. Oglądały bażanty złociste, kaczki biegusy. Uczestniczyły w karmieniu zwierząt żyjących na terenie dworu. Dowiedziały się czym karmione są zwierzęta, mogły im podać karmę i je pogłaskać. Na terenie parku są huśtawki, z których także mogli skorzystać.
Na koniec zwiedzania wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Zrelaksowane i zadowolone wróciły na lekcje.
12 października 2023 r. uczniowie klas szóstych i siódmych pod opieką p. Renaty Drozd, p. Marty Wrzyszcz, p. Edyty Majkut i p. Alicji Starościak udali się na wycieczkę, aby odwiedzić miejsca zawiązane z życiem Jana Kochanowskiego.
Pierwszym punktem w programie wycieczki było odwiedzenie Zwolenia, gdzie znajduje się krypta rodu Kochanowskich w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Najpierw jednak odwiedziliśmy Muzeum Regionalne.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Aleją główną doszliśmy do dworu Jabłonowskich, w którego murach znajduje się muzeum. Obejrzeliśmy przedmioty związane z epoką renesansu, obrazy i gobeliny, nie zabrakło eksponatów bezpośrednio związanych z Kochanowskim. Wśród nich - żelazne drzwi, na których umieszczony jest herb Korwin (herb Kochanowskich) i inicjały rodowe.
Potem udaliśmy się do miejsca, gdzie kiedyś rosła lipa, przy której siadywał poeta. Obecnie na miejscu dawnej lipy stoi pomnik.
Z tyłu pomnika znajduje się potężny głaz, który, jak legenda głosi, ma niezwykłą moc - „Kto na nim usiądzie, zacznie pisać”.
Uczestnicy wycieczki spacerowali też po urokliwym parku.
Z Czarnolasu udaliśmy się do Kazimierza Dolnego. Najpierw weszliśmy na górę Trzech Krzyży, skąd roztaczał się widok na okolicę. Potem udaliśmy się do serca Kazimierza Dolnego, czyli średniowiecznego brukowanego rynku.
W dniu 6 października 2023 r. uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu i warsztatach edukacyjnych w ramach projektu „Podniesienie poziomu świadomości ekologicznej w zakresie odnawialnych źródeł energii na obszarach chronionych województwa lubelskiego” dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie.
Spotkanie odbyło się pod patronatem Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego i miało miejsce w Zespole Szkół w Żółkiewce.
3 października 2023 r. uczniowie klas Va i Vb uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Ewa Bobel, Renata Drozd i Wojciech Bolesta.
Głównym celem wyjazdu było poznanie osobliwości przyrodniczych Poleskiego Parku Narodowego oraz integracja zespołów klasowych.
Wycieczka rozpoczęła się od obejrzenia filmu o Poleskim Parku Narodowym oraz zwiedzania Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego.
Następnie, wraz z przewodnikiem, udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczą „Dąb Dominik” o długości 3,5 km. Dłużej zatrzymaliśmy się przy okazałym 300-letnim dębie Dominiku, który tak nazwano na cześć prof. dr hab. Dominika Fijałkowskiego – inicjatora utworzenia Poleskiego Parku Narodowego.
Wędrując leśną ścieżką, mogliśmy podziwiać krajobraz lasu bagiennego. Pan przewodnik zwracał uwagę uczniom na osobliwości roślinne. Potem dotarliśmy nad jezioro Moszne otoczone rozległym torfowiskiem. Od pana przewodnika usłyszeliśmy, w jaki sposób powstają torfowiska i jakie są ich rodzaje.
Kolejnym punktem programu wycieczki był przejazd autokarem do Załucza Starego do Muzeum PPN. Uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć różne pamiątki z okresu Powstania Styczniowego, II wojny światowej oraz wystrój staropolskiej chaty. Bardzo ciekawą dla uczniów okazała się wystawa zoologiczna eksponująca gatunki zwierząt żyjących na Polesiu. Na koniec pan przewodnik pokazał nam Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt, w którym obecnie przebywa 48 bocianów, w tym jeden bocian czarny.
Ostatnim punktem wycieczki było zjedzenie obiadu w restauracji Drob w Urszulinie.
Dzięki wycieczce poznaliśmy walory przyrodnicze PPN.
Wycieczka bardzo się podobała uczestnikom, a pan przewodnik pochwalił dzieci za właściwe zachowanie.
Dnia 28 września 2023 r. uczniowie klas IVa i IVb pod opieką swoich wychowawców i opiekunów obejrzeli w kinie „Stylowy” w Zamościu film pt. „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy”.
Kim jest Mru? To zawadiacki, ciekawy świata kotek, który jest najlepszym kompanem dziesięcioletniej Cleo. Życie dachowca zupełnie odmieniło się w momencie, kiedy został adoptowany przez dziewczynkę i jej rodzinę. Ten słodki mruczek podbił serca naszych uczniów, a przy okazji dał im wartościową lekcję. Pokazał bowiem młodym widzom, na czym polega odpowiedzialna opieka nad pupilem domowym. Czujność na bieżące potrzeby zwierzęcia, szacunek, empatia i delikatność wobec drugiej istoty to przykłady kilku wartych naśladowania postaw, jakie zostały zaprezentowane w filmie. Ten seans uzmysłowił uczniom, że zwierzę to nie zabawka, a żywe i czujące stworzenie. Przypomniał im także, że nie należy traktować pupila przedmiotowo, a zamiast tego warto z uważnością zadbać o jego potrzeby i dać mu odrobinę wolności, której potrzebuje. Film również pokazał uczniom, że więź ze zwierzęciem może dawać oparcie w trudnych chwilach.
Seans bardzo podobał się naszym uczniom. Z niecierpliwością czekają na kolejne przygody pary przyjaciół Mru i Cleo.
Dnia 15 września 2023 r. uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę edukacyjną do Motylarni w Lublinie. Dzieci miały okazję poznać egzotyczne motyle z bardzo bliska, dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat ich życia. Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach laboratoryjnych, ponadto wzięli udział w grze edukacyjnej z nagrodami oraz w warsztatach, w których własnoręcznie wykonywali motylki na magnesach.
Dzieci zadowolone i pełne wrażeń wróciły do domu.
Nasza szkoła tradycyjnie przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 2023.
W tym roku zmierzyliśmy się z powieścią „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Głośna lektura powieści została poprzedzona odczytaniem przez panią dyrektor Danutę Błaszczak listu Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz przedstawieniem genezy lektury przez p. R. Drozd. Następnie uczniowie: N. Basiak, O. Olszanicka, R. Celiński, S. Podkościelna, M. Abram, L. Chruścicka odczytali przygotowane fragmenty tego XIX-wiecznego utworu. Poetyckie opisy przyrody wprowadziły wszystkich słuchaczy w klimat epoki pozytywizmu. Uczniowie mieli też okazję poznać historię rodu Bohatyrowiczów.
Za przygotowanie akcji odpowiadały panie: Renata Drozd i Małgorzata Maksim.
Do 30 września w naszej szkole trwa ogólnopolska akcja charytatywna „Kredkobranie”. Jest to szósta edycja zbiórki przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych zainspirowana przez krakowską Fundację Ignatianum.
Celem akcji jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafią na Litwę, Białoruś i Ukrainę – do polskich szkół i placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież.
Zapraszamy do udziału!
Czwartego września cała społeczność Szkoły Podstawowej im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce spotkała się na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024.
O godz. 8:15 w kościele parafialnym św. Wawrzyńca została odprawiona msza święta koncelebrowana przez ks. Mariana Wiecha i ks. Franciszka Klizę. Następnie wszyscy przeszli do Gminnej Hali Sportowej. Część artystyczna została przygotowana przez uczniów klasy trzeciej oraz chór szkolny pod kierunkiem pani Joanny Grabek i pani Doroty Podgórskiej-Drozd.
W swoim wystąpieniu pani dyrektor Danuta Błaszczak przekazała najważniejsze informacje dotyczące organizacji pracy w nowym roku szkolnym. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Żółkiewka pan Jacek Lis, który podał informacje dotyczące przebiegu remontu w budynku szkolnym oraz życzył wszystkim uczniom i kadrze pedagogicznej owocnego, pełnego sukcesów roku szkolnego.
Przed nami kolejny rok szkolny i nowe wyzwania.
„Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć.” – Janusz Korczak
Grupa 4 – latków - 0 a
- blok rysunkowy mały, blok techniczny kolorowy mały,
- papier kolorowy samoprzylepny,
- farby plakatowe, pędzelek, naczynko na wodę,
- kredki ołówkowe, kolorowanka,
- klej mały w sztyfcie,
- nożyczki,
- plastelina,
- teczka z gumką na prace plastyczne,
- chusteczki higieniczne suche i mokre,
- niegazowana woda (zgrzewka),
- kubeczek do picia,
- woreczek z bielizną, koszulką, legginsami i skarpetkami na zmianę,
- woreczek do szatni oraz obuwie miękkie do chodzenia po szkole.
Wszystkie przybory dziecka przyniesione do szkoły powinny być podpisane!
Grupa 5 – cio latków - 0 b
Grupa 6 – cio latków - 0 c, 0 d
- kredki ołówkowe grube „Bambino” oraz pastele;
- flamastry;
- ołówek i temperówka;
- blok rysunkowy mały oraz techniczny z kolorowymi kartkami;
- farby plakatowe, pędzelek, kubeczek plastikowy na wodę;
- nożyczki;
- plastelina miękka;
- klej duży w sztyfcie;
- papier kolorowy samoprzylepny duży;
- teczka z gumką na prace plastyczne;
- strój gimnastyczny (bluzeczka biała i spodenki granatowe w woreczku);
- woreczek do szatni oraz obuwie miękkie do chodzenia po szkole;
- chusteczki higieniczne suche i mokre.
Wszystkie przybory dziecka przyniesione do szkoły powinny być podpisane!
Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024
poniedziałek – 4 września 2023 r.
8.15 – Msza św. w kościele św. Wawrzyńca w Żółkiewce
9.15 – spotkanie klas 0-VIII w hali sportowej – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, następnie spotkanie uczniów z wychowawcami
Zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się mszą świętą w kościele św. Wawrzyńca. Następnie wszyscy zgromadzili się w hali sportowej. Uroczystą akademię otworzył polonez wykonany przez uczniów klas ósmych, a przygotowany przez panią Barbarę Kuligowską.
W dalszej kolejności pani dyrektor Danuta Błaszczak powitała zgromadzonych gości, nauczycieli, uczniów i rozpoczął się montaż słowno-muzyczny przygotowany przez panie: Renatę Drozd i Dorotę Podgórską-Drozd. Doniosłym momentem było ślubowanie klas ósmych, przekazanie sztandaru szkoły oraz podziękowanie za wieloletnią pracę dla nauczycieli i pracowników szkoły przechodzących na emeryturę.
Po części uroczystej nastąpiło rozdanie świadectw z wyróżnieniem, nagród i stypendiów za wysokie wyniki w nauce i sporcie oraz listów gratulacyjnych dla rodziców od Wójta Gminy Żółkiewka Jacka Lisa.
Na zakończenie wszyscy uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji !!!
Do zobaczenia we wrześniu !
15 czerwca 2023 r. odbyło się podsumowanie XX edycji konkursu literacko-plastycznego „Legendy ziemi krasnostawskiej” dla klas czwartych. Komisja konkursowa oceniła 115 prac nadesłanych z 15 szkół powiatu krasnostawskiego.
Z naszej szkoły zostało przesłane 3 prace literackie. Nagrodę za napisanie własnej legendy „Legenda o Żółkiewce” otrzymał Szymon Pudło – uczeń klasy IV b (opiekun: Renata Drozd). Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała Milena Sołowiej – kl. IV b (opiekun: Renata Drozd). Milena napisała legendę pt. „Stara olcha”.