2 czerwca 2023 r. odbyły się eliminacje powiatowe w Krasnymstawie do 42. Małego Konkursu Recytatorskiego. Recytatorzy prezentowali jeden, dowolnie wybrany tekst. Po eliminacjach gminnych w OKS Żółkiewka naszą szkołę reprezentowali Wiktor Jarosz – klasa V a oraz Aleksandra Polańska – kl. VI b. Obydwoje otrzymali wyróżnienia za swoją recytację.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Janusz Korczak
Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Aby w tym dniu dzieciom dostarczyć radosnej zabawy i upowszechniać aktywne formy wypoczynku dnia 01.06.2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 b i 0 c pod opieką swoich wychowawczyń R. Szczęch i M. Duda oraz P. M. Drozd pojechały autobusem szkolnym na wycieczkę do Zamościa do krainy zabaw „Hop Bęc”. Z uśmiechami na buziach, zachwytem i radością spędziły 2 godziny podczas wspinaczek w labiryntach tuneli przestrzennych, zjazdów ze zjeżdżalni, „kąpieli w basenach z piłeczkami”, jeździe na rowerkach, skokach na trampolinie, itp.
Po opuszczeniu obiektu wracały zmęczone, ale bardzo zadowolone.
Klasa II a spędziła miło czas nad zalewem. Najpierw był spacer do źródła rzeki Żółkiewki. Po drodze dzieci podziwiały piękno naszej przyrody, słuchały śpiewu ptaków, rozpoznawały rośliny łąkowe, rośliny wodne, które po drodze spotkały. Rodzice przygotowali dla dzieci pyszne kiełbaski upieczone na grillu i lody. Były śpiewy, konkursy, zawody sportowe i zabawy ze śpiewem.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.
Mamo tato, cóż wam dam?
Tylko serce, które mam,
a w tym sercu róży kwiat
mamo, tato ŻYJCIE NAM STO LAT!
Dnia 31 maja w grupie przedszkolnej 0 b i 0 c odbyła się niezwykła uroczystość. Wspaniałymi gośćmi byli Rodzice, dla których przedszkolaki przygotowały pod opieką swojej wychowawczyń R. Szczęch i M. Dudy inscenizacje oraz wiersze i piosenki tematycznie związane z „Dniem Rodziny”. Przedszkolaki bardzo starały się, by wierszem i piosenką podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę. Podczas przedstawienia nie zabrakło wzruszeń i ukradkiem ocieranych łez, bo która Mama i który Tata je powstrzyma, gdy usłyszy takie słowa:
„Kocham Was, Rodzice z serduszka całego
i życzę Wam, kochani – wszystkiego najlepszego!”
01.06.2023 r. uczniowie klas trzecich wyjechali na wycieczkę do Lublina. Celem wycieczki było obejrzenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Pani przewodnik opowiadała nam o tym, jak wyglądało życie ludzi wiele lat temu.
W skansenie widzieliśmy stare zabudowania sprzed wojny. Były tam zagrody wiejskie: chałupy, stodoły, studnie wykonane z drewna. Obok domów znajdowały się warzywno-ziołowe ogródki otoczone płotami z drewna lub chrustu. W muzeum widzieliśmy również stare kapliczki przydrożne, krzyże, kościół, dwory, czworaki oraz wiatrak i kuźnię. Bardzo podobał się nam duży wiatrak zbudowany w stylu holenderskim. Wyrabiano w nim mąkę pszenną, śrutę jęczmienną i owsianą oraz kaszę. W skansenie obejrzeliśmy również mały rynek, czyli centrum wsi.
Muzealna ekspozycja to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi. Odwiedzając kolejne sektory i obiekty można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w muzeum staje się okazją do wyjątkowej podróży oraz bliskiego – wręcz namacalnego spotkania z przeszłością.
Dnia 19 maja 2023 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dotyczący profilaktyki uzależnień.
Udział w konkursie wzięli uczniowie z klas V-VII. Celem konkursu było popularyzowanie wśród uczniów tematyki zagrożeń wynikających z uzależnień, promowanie zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji poprzez upowszechnianie wzorców i postaw prozdrowotnych.
Wyniki konkursu plastycznego „Żyjemy bez uzależnień”
I miejsce – Aleksandra Polańska kl. VIb
II miejsce – Dawid Tymicki kl. VIb
III miejsce – Marcel Wieczorkowski kl. VIa
Wyróżnienia:
Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy powodzenia w następnych konkursach!
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC CZERWIEC
► klasy 0 b, c, I - VIII - 52,50 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 133,00 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 91,00 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.06.2023 do dnia 10.06.2023.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
Nasza szkoła wzięła udział w XIII akcji charytatywnej dla Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu wielkanocnego i dyskoteki z licytacją serduszek wykonanych drukarką 3D.
Zebrane pieniądze zostały przekazane na konto hospicjum.
Dziękujemy za udział w akcji i wsparcie potrzebujących dzieci.
Szkolny wolontariat
17.05.2023 r. uczniowie klas II a i II b byli na wycieczce w Pszczelej Woli, gdzie ugruntowali swoją wiedzę o pszczołach. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o życiu pszczół, ich pracowitości i o właściwościach miodu. Zwiedziły Muzeum Pszczelarstwa z eksponatami np. stare ule, naczynia na miód, narzędzia bartnika, prasy do miodu; zapoznały się z pracą pszczelarza „wczoraj i dziś”.
W Wojciechowie czekał na dzieci kowal. Przeprowadził piękną lekcję z kowalstwa, opowiadał o historii kuźni, kowalstwa i nieźle sobie żartował z nich.
W „Owadolandii” uczniowie podziwiali egzotyczne owady i uczestniczyli w warsztatach robienia mydła.
Pomimo deszczowej aury humory dopisywały. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone.
Dnia 16 maja 2023 r. dzieci 5- i 6-letnie wzięły udział w zajęciach zorganizowanych w sali edukacyjnej „Ognik” na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie. Udostępniona tam ścieżka edukacyjna to specjalnie wydzielone pomieszczenie, które zostało zaadaptowane na typowe mieszkanie wraz z wyposażeniem. W obiekcie tym strażacy prowadzą zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, zarówno teoretyczne jak i praktyczne z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego.
Celem projektu jest:
Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami, wykazały się dużą wiedzą w zakresie przestrzegania bezpieczeństwa. Największe wrażenie jednak zrobiło na wszystkich próbne zadymienie, dzięki któremu dzieci wiedzą jak należy się wtedy zachować.
Tak zdobyta wiedza jest bardzo potrzebna, oby nigdy nie była wykorzystywana !
W piątek 12 maja 2023 r. uczniowie z klasy IVa, IVb i Va wraz z wychowawczyniami: E. Bobel, R. Drozd, E. Majkut oraz p. psycholog - M. Drozd wybrali się na wycieczkę do Sandomierza.
Celem głównym było zwiedzenie jednego z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast.
Grupa rozpoczęła zwiedzanie od Podziemnej Trasy Turystycznej - słynnymi lochami z przełomu XV/XVI wieku. Dzieci poznały tu historię sandomierskich piwnic oraz legendę o Halinie Krępiance, która oddała swoje życie, ratując miasto przed wojskiem tatarskim.
Potem z pilotem wycieczki uczestnicy wycieczki spacerowali po rynku. Ciekawym punktem wyjazdu była gra miejska. Uczniowie podzieleni na 4 zespoły pod opieką wychowawców poszukiwali w przestrzeni miasta odpowiedzi na pytania zawarte w grze, ale trzeba było również ułożyć rymowankę i napisać krótka historię. Na zwycięzców (najlepiej poradziła sobie grupa z IV b) czekała słodka nagroda, a potem obiad w restauracji „Pod Ciżemką”.
Po obiedzie wszyscy udali się Zbrojowni, gdzie doszło do spotkania ze średniowiecznym rycerzem, który z humorem opowiedział dzieje miasta. Uczniowie mogli usłyszeć ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również poznać szczegóły mody średniowiecznej. A potem przymierzali zbroje, piękne płaszcze, suknie i peleryny.
Był też czas na pamiątki.
Ostatnim punktem był spacer po Górach Pieprzowych, gdzie rozciągał się piękny widok na Sandomierz. A na koniec wycieczki czekało na wszystkich ognisko i pieczenie kiełbasek.
Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i pełne wrażeń. Dla klas czwartych był to pierwszy tak daleki wyjazd w czasie swojej edukacji szkolnej.
W dniu 3 maja 1791 r., 232 lata temu, w wyniku obrad Sejmu Czteroletniego uchwalona została ustawa zasadnicza, zwana później Konstytucją 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. ustawa regulująca najważniejsze dla narodu sprawy.
Z tej okazji, w dniu 28 kwietnia, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny nawiązujący do wydarzeń historycznych. Słowo i pieśń poruszały serca i grały na strunach duszy, aby potem wybuchnąć płomieniem miłości do Ojczyzny i skłonić do refleksji i zadumy nad losami Polski.
W czwartek 27 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz historyczny w wykonaniu grupy Rekonstrukto. Pokaz dotyczył Powstania Styczniowego, wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VIII.
Powstanie Styczniowe trwające w latach 1863 – 64 było najdłuższym polskim niepodległościowym powstaniem zbrojnym, w którym stoczonych zostało aż 1200 bitew i potyczek.
Prowadzący pokaz zwrócił uwagę, iż pomimo kolejnego niepowodzenia zbrojnego każde takie powstanie umacniało wśród naszych ówczesnych rodaków polską świadomość narodową na tyle skutecznie, że naród polski i jego kultura przetrwały ostatecznie 123 lata okres zaborów i dzięki temu możemy się dzisiaj cieszyć naszą niepodległą ojczyzną.
Pokaz i prelekcję znacząco uatrakcyjniło zaangażowanie naszych uczniów przez prowadzących. Mogli oni bowiem bezpośrednio zapoznać się z właściwym umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystywanym w powstaniu.
To była żywa lekcja historii z okazji 160-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC MAJ
► klasy 0 b, c, I - VIII - 59,50 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 161,50 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 110,50 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.05.2023 do dnia 10.05.2023.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę i miesiąc, za który dokonywana jest wpłata.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
Oferta edukacyjna Szkoły Ponadpodstawowej "Elektryk" w Zamościu.
Drodzy uczniowie klas VIII !
Jesteśmy szkołą ze 100 letnią tradycją. Kształcimy kolejne pokolenia młodych ludzi, otwartych i ciekawych świata. Absolwentów naszej szkoły Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 "Elektryka" przygotowujemy do podjęcia studiów na kierunkach politechnicznych i uniwersyteckich. Dajemy możliwość zdobywania licznych certyfikatów zawodowych oraz realizacji swoich marzeń i pasji.
W roku szkolnym 2023/2024 przygotowaliśmy ofertę edukacyjną w następujących klasach w TECHNIKUM nr 3:
technik elektronik, technik energetyk, technik elektryk, technik informatyk, technik programista.
Czekają na Was również klasy w IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM: klasa sportowa, klasa psychologiczno-społeczna.
NAJWAŻNIEJSZE TERMINY DOTYCZĄCE REKRUTACJI (szczegółowy harmonogram rekrutacji jest na naszej stronie internetowej):
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami !!!
Link przekierowujący na ofertę edukacyjną Szkoły Ponadpodstawowej "Elektryk" w Zamościu:
http://zsp3zamosc.pl/index.php/rekrutacja/95-rekrutacja/657-oferta-2020-21
21 kwietnia 2023 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie odbyły się eliminacje powiatowe XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę i gminę Żółkiewka reprezentował Wojciech Król w I grupie wiekowej (klasy I – IV).
Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 30 pytań. W kategorii szkół podstawowych w I grupie wiekowej (klasy I – IV) Wojtek zajął IV miejsce – GRATULUJEMY!!!
W trakcie sprawdzania testów przez komisję uczestnicy wraz z opiekunami zwiedzali remizę i oglądali sprzęt strażacki, pokazy gaszenia kontrolowanego pożaru, mogli przymierzyć ubiór strażacki, czy spróbować posługiwać się sprzętem strażackim. Wsiadali do samochodu bojowego, a także zadawali pytania strażakom dotyczące obsługi, wyposażenia i pracy strażaków.
Dnia 18 kwietnia 2023 r. uczniowie z klasy IIa i IIb obejrzeli w teatrze im. Andersena w Lublinie spektakl pt. „Pippi Langstrump”. Przedstawienie opowiada o przygodach szwedzkiej dziewczynki, która trafiła do małego, spokojnego miasteczka. Pippi wniosła do niego swoją radość, niepohamowaną wolność, skłonność do fantazjowania.
Dzieci razem z główną bohaterką przeżywały przygody pełne humoru, a zarazem pochylały się nad samotnością dziecka w świecie dorosłych. Rytmiczne i zabawne piosenki szybko wpadały w ucho, rozweselały i zachęcały publiczność do wspólnej zabawy. Spektakl bawił, wzruszał i pobudzał wyobraźnię. Każdy z uczniów wrócił do szkoły z sercem przepełnionym wrażeniami i śpiewem na ustach.
Było to udane przedstawienie znanej lektury i dzieciom bardzo się podobało.
Nasza szkoła włączyła się w realizację programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”.
13 kwietnia 2023 r. o godz. 12.00 społeczność uczniowska uczciła pamięć zamordowanych bohaterów, biorąc udział w uroczystym apelu przy Dębie Katyńskim.
W 2010 roku w Żółkiewce został posadzony Dąb Pamięci w ramach programu edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia” dla uhonorowania zamordowanych bohaterów: aspiranta Policji Państwowej Stefana Bolesty i kapitana Wojska Polskiego Adama Cimka.
Pierwszy z nich urodził się 17.08.1896 roku w Wólce Żółkiewskiej. Został zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze w roku 1940. Drugi z nich – Adam Cimek, również urodzony w Wólce, został zamordowany w Katyniu w roku 1940.
Czcząc ich pamięć, myślimy również o wszystkich innych bohaterach bestialsko zamordowanych strzałem w tył głowy.
Uczniowie, w obecności p. dyrektor D. Błaszczak, w-ce dyr. R. Szczęch, nauczycieli, wysłuchali odczytu o bohaterach, a potem minutą ciszy oddali hołd poległym. Zapalono znicze przy pamiątkowej tablicy.
Zbrodnia Katyńska to zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia komunistyczna, popełniona przez NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych) przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało poprzez strzał w tył głowy z broni krótkiej.
Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.
W 2007 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym samym roku zrodziła się idea realizacji programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”, który zakłada upamiętnianie ofiar NKWD poprzez sadzenie Dębów Pamięci, w myśl zasady – jeden dąb, jedno nazwisko z Listy Katyńskiej.
W dniu 5 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się apel, podczas którego uczniowie z kl. VIb, VII, VIIIa i VIIIb zaprezentowali „Misterium Wielkanocne”. Przedstawili scenki Ostatniej Wieczerzy, Drogi Krzyżowej i Męki Pańskiej. Chór szkolny zaśpiewał pieśni wielkopostne.
Pani dyrektor Danuta Błaszczak i ksiądz proboszcz Marian Wiech złożyli społeczności szkolnej świąteczne życzenia.