7 maja 2013 r. o godz. 11.00 w naszej szkole odbył się Pierwszy Gminny Konkurs z języka angielskiego “English is cool”. Organizatorem konkursu byli nauczyciele prowadzący zajęcia z języka angielskiego. Konkurs ten był konkursem międzyszkolnym i brali w nim udział uczniowie SP w Żółkiewce oraz SP w Chłaniowie. Konkurs trwał 60 minut włączając czas na sprawy organizacyjne dotyczące sposobu udzielania odpowiedzi oraz zapoznaniu uczniów z regulaminem konkursu. Głównym celem konkursu było promowanie uczniów zdolnych, a także rozwijanie ich zainteresowań językiem obcym oraz wdrażanie i motywowanie do nauki.
W konkursie wzięło udział 28 uczniów w tym:
- klasy III - 16 osób
- klasy V – 12 osób
Konkurs był w formie testu wyboru, w którym pytania dotyczyły zagadnień leksykalnych, gramatycznych oraz kulturowych. Zadaniem uczniów było udzielenie jednej poprawnej odpowiedzi w teście wyboru. Testy były podzielone na poszczególne klasy (III - maksymalnie można było zdobyć 46 punktów i V - maksymalnie można było zdobyć 35 punktów) oraz dostosowane do poziomu uczniów.
Na poziomie klasy III najlepsze wyniki osiągnęli:
I miejsce: Agnieszka Mirosław kl. III A 44p/46
II miejsce:
Klaudia Hajdo kl. IIIB 43p/46
Oliwia Marciniak kl. IIIB 43p/46
Kamil Podgórski kl. IIIB 43p/46
III miejsce:
Kaja Podkościelna kl. IIIA 39p/46
Na poziomie klasy V najlepsze wyniki osiągnęli:
I miejsce: Klaudia Sosińska kl. VB 28p/35
II miejsce: Marcin Furmaga kl. VA 27p/35
III miejsce: Milena Chmura kl. VA 23p/35
Izabella Frąc kl. VB 23p/35
Uczniowie z najlepszymi wynikami punktowymi otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwo Oxford University Press oraz dyplomy.
Dnia 19.04.2013 r. na terenie naszej szkoły odbył się ogólnopolski konkurs języka angielskiego „Olimpiada wiedzy Archimedes plus” przygotowany przez wydawnictwo Oxford Educational.
W konkursie tym wzięło udział 11 uczniów w tym: 2 uczniów z klasy VI b oraz 9 uczniów z klas piątych. Spośród uczniów klasy szóstej I miejsce w szkole zajęła Julia Kołodziejczyk, a II miejsce zajął Jakub Szumski. W klasach piątych I miejsce w szkole zajął Marcin Furmaga, II miejsce Izabella Frąc oraz Patrycja Kutrzepa, a III Magda Jarosz. Wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki od wydawnictwa oraz dyplomy.
Informujemy, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu podręczników na rok szkolny 2013/2014 dla uczniów klas I-III oraz klasy V, w rodzinach gdzie dochód netto na 1 członka rodziny nie przekracza kwoty:
539,00 zł netto (dla uczniów w kl. I)
456,00 zł netto (dla uczniów w kl. II-III oraz V)
Wnioski można pobrać i składać w sekretariacie szkoły do dnia 6 września 2013 r.
Do tego czasu wnioski powinny być złożone z kompletem dokumentów oraz z fakturami dot. zakupu podręczników.
W przypadku braku dokumentów lub faktury wnioski nie będą rozpatrywane.
Wniosek można też pobrać tutaj:
Wniosek o dofinansowanie do podręczników szkolnych 2013.doc
Dyrekcja Szkoły
Dzień Dziecka w klasach IV-VI rozpoczął się od prezentacji projektów edukacyjnych w ramach programu „Cyfrowa szkoła”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć inscenizację, w której wróżka uczyła dzieci dobrego zachowania, co pomogło im rozwiązać różne problemy. Następnie wszyscy przeszli do sali nr 30 i na tablicy interaktywnej mogli oglądać różne prezentacje, będące efektem pracy poszczególnych grup. Każda klasa otrzymała też poradnik savoir-vivre. Po posiłku uczniowie udali się na boisko szkolne, by uczestniczyć w różnych rozgrywkach i konkurencjach sportowych, przygotowanych przez nauczycieli w-f. Zwycięzcy otrzymywali słodkie upominki, pozostali nagrody pocieszenia. Na szczęście pogoda dopisała, wszyscy bawili się wyśmienicie.
To wyjątkowy dzień w roku. Dzieci stają się grzeczniejsze, rysują laurki, recytują wierszyki, śpiewają piosenki. Ale tak naprawdę dopiero gdy jesteśmy dorośli, doceniamy wysiłek naszych rodziców. To oni wspierają nas, cieszą się i płaczą z nami. Dzieci z klas zerowych: 0 a, 0b, 0c doceniły ich nadrzędną rolę przedstawiając inscenizację pt. ,,Cała łąka dla mamy i taty’’ oraz ,,Królewna Śnieżka’’. Bo z rodzicami można góry przenosić! Dlatego 29 maja pięknie podziękowaliśmy rodzicom za wszystko, co dla nas robią i życzyliśmy im 100 lat!
Dnia 09.05.2013 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Dąbrowski Michał, Rozner Dominik, Krzeczkowski Artur, Szumski Jakub, Brożek Krzysztof, Rataj Przemysław, Podsiadły Artur i Skrzypek Mateusz brała udział w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej w Krasnymstawie. W turnieju brało udział 12 drużyn z całego powiatu. Nasza reprezentacja zajęła V miejsce.
W dniu 07.05.2013 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w 3 Majowych Biegach Przełajowych w Krasnymstawie. Biegi odbywały się na stadionie w Krasnymstawie, w kilku kategoriach wiekowych. Nasi sportowcy startowali w 4 kategoriach wiekowych na dystansie 600 m. Jako szkoła w ostatecznym podliczeniu punktów zajęliśmy 2 miejsce. A oto wyniki poszczególnych zawodników.
Rocznik 2002 i młodsze (dziewczęta) – 600 m
1 miejsce Paulina Koman; Chmura Agata (9); Skorek Julia (12); Kiełczewska Aleksandra (19); Pawłasek Anna (20); Daniel Wiktoria (26).
Rocznik 2002 i młodsi (chłopcy) – 600 m
Cichosz Dawid (9); Bobel Damian (13); Kapica Radosław (15); Pietrzniak Mateusz (16); Piskorek Mateusz (21); Pyzik Piotr (32); Grabiec Mateusz (34); Cieśliński Jakub (37).
Rocznik 2001 - 2000 (dziewczęta) – 600 m
4 miejsce Dominika Kapica; 6 miejsce Weronika Lis; Skorek Agata (7); Krzyżan Oliwia (12); Traczyńska Weronika (26); Sawicka Karolina (29); Gustaw Aleksandra (30); Wujastyk Iwona (33); Gustaw Patrycja (35); Mrowińska Oliwia (42); Żebrowska Wiktoria (57).
Rocznik 2001 - 2000 (chłopcy) – 600 m
4 miejsce Jakub Szumski; Kuśmierz Norbert (8); Rzeczkowski Artur (18); Brożek Krzysztof (25); Skrzypek Mateusz (28); Sulima Mateusz (31); Podkościelny Damian (32); Jaślikowski Mateusz (34); Pawłasek Michał (35); Majkut Bartosz (39); Mydlak Damian (40); Kata Adrian (48); Podsiadły Artur (53); Kozak Dawid (60); Staszewski Kamil (66); Potręć Jakub (67).
Klasyfikacja szkół
I miejsce Szkoła Podstawowa Nr 4 Krasnystaw
II miejsce Szkoła Podstawowa w Żółkiewce
III miejsce Szkoła Podstawowa Nr 5 Krasnystaw
IV miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1 Krasnystaw
V miejsce Szkoła Podstawowa Nr 3 Krasnystaw
Dnia 25.04.2013 r. uczniowie klas V i IV brali udział w wycieczce do Warszawy. Celem wycieczki było zwiedzenie CNK (Centrum Nauki Kopernik), Planetarium, Pałacu Kultury i Nauki oraz Stadionu Narodowego. W wycieczce brało udział 45 uczniów i 4 opiekunów. W trakcie trwania wycieczki dzieci zachowywały się tak jak przystało na uczniów naszej szkoły, czyli wspaniale. Jedynym minusem było to, że z braku czasu nie udało się zwiedzić Starego Miasta.
Dnia 22 maja 2013 r. klasy zerowe a, b, c pod opieką swoich wychowawczyń: M. Wójciak, M. Duda, R. Szczęch i p. T. Kołodziejek pojechały szkolnym autobusem zwiedzić ogród zoologiczny w Zamościu.
Wycieczka okazała się wspaniałym przeżyciem i atrakcyjną lekcją przyrody. Dzieci miały okazję zobaczyć i podziwiać egzotyczne ptaki oraz zwierzęta. Pobyt w zoo dostarczył wszystkim wiele nowych wrażeń i radości.
W niedzielę 19 maja 2013 r. w Szkole Podstawowej w Żółkiewce odbył się kolejny „IV Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Żółkiewka”. Głównym organizatorem rozgrywek był Wojciech Bolesta – nauczyciel SP w Żółkiewce. W zawodach wzięło udział ogółem 32 szachistów z następujących miejscowości: Fajsławice, Gorzków, Krasnystaw, Krężnica Jara, Lublin, Milejów, Opole Lubelskie, Turobin i Żółkiewka. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Wójt Gminy Żółkiewka pan Jacek Lis oraz wicedyrektor SP w Żółkiewce pani Małgorzata Kamieniecka, którzy życzyli wszystkim sukcesów.
Turniej rozgrywany był systemem 9 rund z tempem gry 15 minut dla zawodnika – przy użyciu zegarów szachowych. Kojarzenia zawodników odbywały się za pomocą programu komputerowego. Sędzią zawodów była Alicja Bednarczyk z Fajsławic.
Turniej odbywał się z podziałem na trzy kategorie wiekowe: juniorów młodszych, juniorów starszych i seniorów. Najlepsi zawodnicy poszczególnych grup otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy w Żółkiewce. Nagrody zawodnikom wręczyła pani wicedyrektor Małgorzata Kamieniecka. Pierwsze miejsce i puchar Wójta zdobył Ireneusz Cymbała z Krężnicy Jarej.
Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach:
Juniorzy młodsi:
Juniorzy starsi:
Seniorzy:
Szczegółowe wyniki turnieju dostępne są na stronie Lubelskiego Związku Szachowego.
Turniej umożliwiał integrację uczestników z różnych miejscowości, szkół. Mogli oni uczyć się zdrowej rywalizacji, zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności. Zawodnicy wykazali się logicznym myśleniem, wewnętrzną dyscypliną, odpowiedzialnością za podejmowane decyzje. Poza tym zawody potwierdziły potrzebę organizowania tego typu spotkań i przeznaczenia swojego wolnego czasu na to cenne hobby. Dlatego też należy rozwijać i popierać tego typu aktywność. Zawodnicy mieli zapewniony ciepły posiłek i napoje.
Poniżej można obejrzeć relację wideo z turnieju:
https://www.youtube.com/watch?v=ADsBowqLVxo
Serdeczne podziękowania dla osób, które włączyły się w organizację turnieju:
» dla pana Wójta Gminy Żółkiewka Jacka Lisa – za ufundowanie pucharu dla zwycięzcy,
» dla Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Żółkiewce – pani Barbary Małysz i pani Małgorzaty Kamienieckiej,
» dla pani Teresy Kołodziejek i Elżbiety Kruk oraz pana Marka Łosia – za pomoc przy dekoracji i urządzeniu sali,
» dla pani Elżbiety Kruk i Doroty Podgórskiej-Drozd – za opiekę nad uczniami podczas turnieju,
» dla pań ze stołówki: Elżbiety Kołodziejczyk i Edyty Więczkowskiej oraz sekretarki szkolnej Katarzyny Marciniak – za przygotowanie ciepłego posiłku dla zawodników,
» dla Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – za środki na zakup nagród.
Powiatowy Dzień Pracownika i Działacza Kultury tym razem odbył się w Żółkiewce. Na spotkanie w hali sportowej przybyli zaproszeni goście z powiatu oraz z naszej gminy. Wśród nich była również pani dyrektor naszej szkoły – Barbara Małysz. Niektórzy pracownicy oraz działacze kultury otrzymali dyplomy uznania oraz podziękowania za wkład w rozwój kultury. Część oficjalna przeplatała się z częścią artystyczną. Swoje umiejętności zaprezentowali m.in. uczniowie z naszej szkoły:
Zespół wokalny w składzie: Julia Grabek, Magdalena Brzyńska, Wiktoria Wojtyna, Kinga Marciniak, Klaudia Sosińska, Agata Kneć, Olga i Oliwia Mrowińskie, Julia Pętal, Julia Kołodziejczyk, z utworem
14 maja uczniowie klas drugich uczestniczyli w wycieczce „Szlakiem ginących zawodów”. W Pszczelej Woli uczestniczyli w lekcji „Jak powstaje miód?” oraz zwiedzili Skansen Pszczelarski, w Wojciechowie obejrzeli pracę w kuźni pt. „Jak kuć żelazo?”, w Bęczynie brali udział w pokazie i nauce lepienia garnków. Z każdej lekcji uczniowie przywieźli niezapomniane wrażenia i ciekawe pamiątki.
Opiekunami uczniów w czasie wycieczki byli: Danuta Bełzowska, Krystyna Grabek, Katarzyna Duda i Wojciech Bolesta.
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego pracę kowala:
Z wizytą w kuźni w Wojciechowie
W dniu 25 marca 2013 r. odbył się konkurs mitologiczny klas V. W konkursie wzięło udział 12 uczniów, w tym z klasy V a – 6, V b – 6. Konkurs obejmował materiał programowy z zakresu mitologii.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Izabella Frąc, kl. V b – 72,5 pkt./77 pkt.,
Magda Jarosz, kl. V b – 72 pkt.,
II miejsce – Marcin Furmaga, kl. V a – 63 pkt.,
III miejsce – Patrycja Bartoszewska, kl. V a – 60,5 pkt.,
Milena Chmura, kl. V a – 60 pkt.
Pozostali uczestnicy konkursu:
Anna Baran, kl. V a
Paulina Nowakowska, kl. V b
Patrycja Basiak, kl. V b
Martyna Szumska, kl. V b
Agnieszka Wach, kl. V a
Jakub Potręć, kl. V a
Karolina Sawicka, kl. V b
Konkurs zorganizowali: Wojciech Bolesta i Katarzyna Duda.
W dniu 22 marca 2013 r. odbył się konkurs gramatyczno-ortograficzny klas III. W konkursie wzięło udział 9 uczniów, w tym z klasy III a – 4, III b – 4. Udział w konkursie wziął też uczeń klasy II b. Konkurs obejmował materiał programowy z zakresu ortografii i gramatyki.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Marciniak Oliwia III b
Podgórski Kamil III b
II miejsce – Mirosław Agnieszka III a
Podkościelna Kaja III a
Krasucka Natalia III a
III miejsce – Hajdo Klaudia III a
Konkurs zorganizowały panie: Krystyna Grabek i Jadwiga Trumińska.
Dnia 30.04.2013 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie słowem i pieśnią wskrzesili pamięć tamtych dni i pokazali jak trudna i zawiła jest historia naszej ojczyzny.
Pamięć w nas wietrznie trwa,
poloneza dziejów gra.
Pamięć w nas mocny dąb,
gniazdo orła to nasz dom.
Zapraszamy do obejrzenia występów naszego chóru:
Najpiękniejsza jest nasza ojczyzna
Dnia 24 kwietnia 2013 r. dzieci z grup zerowych: Oa, Ob, Oc wyjechały na wycieczkę do krainy zabaw ,,Jaś i Małgosia’’ w Zamościu. Dzieci były pod opieką swoich wychowawczyń: M. Wójciak, M. Duda, R. Szczęch, oraz pani E. Kruk. Maluchy miło wspominają czas spędzony w centrum rozrywki.
Dnia 19 kwietnia 2013 r. odbył się SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY trzecioklasistów. Nad jego przebiegiem czuwała komisja w składzie:
Do konkursu przystąpiło 7 uczniów z klasy III a i 8 uczniów z klasy III b, wyłonionych drogą eliminacji klasowych. Celem konkursu było m.in.:
Trzecioklasiści wykazali się bardzo dobrą umiejętnością rozwiązywania zadań tekstowych złożonych wymagających logicznego myślenia oraz zastosowania wiedzy matematycznej wykraczającej poza podstawę programową klasy trzeciej. Uczniowie rozwiązywali test wyboru, składający się z 20 zadań. Na rozwiązanie przeznaczono 60 minut. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było otrzymać 23 punkty. Poziom konkursu był wysoki, o czym świadczyć mogą czołowe miejsca.
Wyniki konkursu:
I miejsce (23 punkty): Agnieszka Mirosław kl. III a
Kamil Podgórski kl. III b
Jakub Kata kl. III b
II miejsce (22 punkty): Wiktor Plich kl. III a
Mateusz Jarosz kl. III b
Konrad Cholewa kl. III b
III miejsce (21 punktów): Kamil Dubaj kl. III a
Patryk Jasielski kl. III a
Pozostali uczestnicy konkursu:
- Klaudia Hajdo kl. III b
- Dawid Merski kl. III a
- Agata Tyndorf kl. III b
- Oliwia Marciniak kl. III b
- Krystian Michałowski kl. III a
- Bartłomiej Michałowski kl. III b
- Mateusz Bartoszewski kl. III a
Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, a pozostali uczestnicy dyplomy za udział oraz drobne upominki rzeczowe.
Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów matematycznych.
ORGANIZATORZY
Teresa Kołodziejek
Ewa Sobótka
W Szkole Podstawowej w Żółkiewce w dniu 13 kwietnia 2013 roku odbył się międzyszkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas piątych.
W konkursie wzięło udział 27 uczniów z 7 szkół podstawowych, tj.:
Szkoły Podstawowej w Maciejowie - 1 uczeń
Szkoły Podstawowej w Płonce - 3 uczniów
Szkoły Podstawowej w Gorzkowie - 8 uczniów
Szkoły Podstawowej w Rudniku - 2 uczniów
Szkoły Podstawowej w Wysokiem - 3 uczniów
Szkoły Podstawowej w Chłaniowie - 4 uczniów
Szkoły Podstawowej w Żółkiewce - 6 uczniów
Celem organizacji konkursu było:
- popularyzowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki,
- rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów,
- umożliwienie uczniowi wykazania się wiedzą i porównania osiągniętych wyników z wynikami innych uczniów klas V,
- kształtowanie umiejętności „zdrowej rywalizacji”,
- doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia,
- wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym,
- wprowadzenie uczniów w atmosferę przyszłych egzaminów i konkursów.
Uczniowie rozwiązywali 8 zadań otwartych o zwiększonym stopniu trudności. Musieli wykazać się przede wszystkim umiejętnością logicznego rozumowania, wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce oraz znajomością materiału programowego realizowanego w kl. IV i V. Za rozwiązanie zadań mogli uzyskać maksymalnie 40 punktów.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Marcin Furmaga uczeń Szkoły Podstawowej w Żółkiewce
z wynikiem 39 punktów
II miejsce: Krystian Zając uczeń Szkoły Podstawowej w Wysokiem
z wynikiem 36 punktów
III miejsce: Arkadiusz Kłosowski uczeń Szkoły Podstawowej w Gorzkowie
z wynikiem 35 punktów
IV miejsce: Aneta Telejko uczennica Szkoły Podstawowej w Płonce
z wynikiem 31 punktów
V miejsce: Piotr Krawczyk uczeń Szkoły Podstawowej w Maciejowie
z wynikiem 30 punktów
VI miejsce: Kamil Mazurek uczeń Szkoły Podstawowej w Płonce
z wynikiem 29 punktów
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki rzeczowe. Laureaci dodatkowo – nagrody książkowe.
Organizatorzy konkursu: mgr Małgorzata Kamieniecka i mgr Urszula Surowiecka
nauczycielki matematyki ze Szkoły Podstawowej w Żółkiewce.
4 kwietnia 2013 r. o godzinie 9:00 38 uczniów klas szóstych przystąpiło do pisania testu przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Sprawdzian trwał 60 minut, jednak dla grupy uczniów ze względu na specyficzne potrzeby edukacyjne dostosowano warunki, wydłużając czas pracy o 30 minut. Prace sprawdzać będą egzaminatorzy z OKE.
Arkusz egzaminacyjny zawierał m.in. tekst o sztuce dobrego pisania i mówienia. Po jego lekturze szóstoklasiści musieli odpowiedzieć na kilka pytań sprawdzających zrozumienie tekstu. Następnie czekała na nich interpretacja wiersza Józefa Ratajczaka oraz zadania z matematyki. Uczniowie pisali także w kilku zdaniach uzasadnienie dlaczego należy poprawnie mówić i pisać. Na koniec należało zredagować list zachęcający kolegę do przeczytania książki.
Oficjalne wyniki sprawdzianu szóstoklasisty zostaną podane 22 czerwca br.
Poniżej zamieszczamy arkusz egzaminacyjny wraz z odpowiedziami:
Sprawdzian_szóstoklasistów_2013_Arkusz_S1A_132.pdf
Poprawne odpowiedzi:
1. A
2. D
3. C
4. A
5. D
6. C
7. B
8. B
9. A
10. A
11. B (liczba 5)
12. B (czwartek)
13. C (4 monety)
14. C (9,2 kg)
15. D o godzinie 16.30
16. B o godzinie 16.38
17. D o godzinie 17.07
18. D 24 kwietnia
19. C 17 metrów
20. D dwa razy
21. przedpokój i łazienka mają po 6 metrów kwadratowych
22. 1534 x 0,2 = 306,8, potem 306,8 : 12 = 25,58.
Odpowiedź: Mogli kupić 25 sadzonek.
23. 48 x 1/3 = 16 – tyle jest książek o roślinach
48 -16 = 32 – tyle jest książek o zwierzętach
32 + 5 = 37 – tyle jest książek historycznych
Odpowiedź: Do biblioteki zakupiono 37 książek historycznych.
24. Powierzchnia trawnika to 17 metrów kwadratowych.
17 x 280 litrów = 4 760
Odpowiedź: Na powierzchnię trawnika spadło 4 760 litrów deszczu rocznie.
Niech Chrystus Zmartwychwstały
przyniesie dla Was wiosenne kwiaty radości,
miłości, spokoju i szczęścia.
Wesołych Świąt i mokrego Dyngusa
życzy Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Żółkiewce.