W dn. 7 listopada w naszej szkole odbyły zajęcia chemiczne zorganizowane w ramach programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR - wolontariat studencki” pt. „Młodzi chemicy”.
W zajęciach prowadzonych przez 2 wolontariuszki uczestniczyli uczniowie klasy VIa wraz z opiekunami: Janiną Bukowską, Elżbietą Żybałą i Wojciechem Bolestą. Projekt jest efektem kilkuletniej współpracy nauczycieli naszej szkoły: Elżbiety Żybały, Edyty Majkut oraz Marleny Ciupak z wolontariatem lubelskim.
W tym roku wolontariusze zaprezentowali w naszej szkole ciekawe doświadczenia i pokazy chemiczne:
⇒pływające jajko, mocna herbata, znikający atrament, wulkan sodowy, chemiczne jojo, latające rodzynki, słoniowa pasta do zębów, jajko w butelce, chemiczny ogród, węże faraona, lokomotywa, burza w probówce, palenie pieniędzy, ogień bez zapałek.
Uczniowie czynnie współuczestniczyli w zajęciach, przygotowywali też część pomocy. Zajęcia odbywały się wg następującego planu ramowego:
- przedstawienie się i zapoznanie z tematyką zajęć,
- zabawa integracyjna,
- omówienie zasad BHP,
- zapoznanie uczestników ze strojem chemika i podstawowym sprzętem laboratoryjnym,
- dyskusja na temat stanów skupienia,
- zabawy z krochmalem,
- doświadczenia chemiczne z użyciem prostych składników, np. oleju, sody, kwasku cytrynowego, herbaty, octu, itp.
Pod koniec pokazu odbyła się zabawa integracyjna grupy zakończona ewaluacją zajęć /„kolorowe buźki”/.
Doświadczenia wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów oraz pracowników naszej szkoły. Zachęciły też do kontynuowania eksperymentów w domu.
Dzień, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości – 11 Listopada to – data-symbol odrodzenia się wolnego, niepodległego państwa polskiego po 123 latach niewoli.
Na tę szczególną uroczystość uczniowie klas IV - VI przygotowali pod opieką nauczycieli montaż słowno-muzyczny pt. „Ojczyzno moja”, który zaprezentowali w czasie akademii szkolnej (8XI) i środowiskowej (11 XI) w hali sportowej w Żółkiewce. Montaż nawiązywał do naszej długiej drogi do niepodległości, do ofiarnej, bohaterskiej walki żołnierzy biorących udział w kolejnych kluczowych wydarzeniach, zapisanych na kartach historii. Do sylwetek wybitnych Polaków – m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, których działalność przyczyniła się do odzyskania niepodległości. Uroczystość ubogacił pięknymi pieśniami patriotycznymi występ chóru ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żółkiewce. Szczególnie w pamięci zapadły słowa pieśni: Lekcje historii, Kwiaty polskie, Bywaj, dziewczę zdrowe, Po partyzancie dziewczyna płacze.
Narodowe Święto Niepodległości łączy nas wszystkich – młodszych i starszych. Jednoczymy się wokół naszej Ojczyzny, naszego w niej codziennego życia, nauki i pracy - zachowując pamięć i tożsamość narodową.
„Być może, gdzie indziej są ziemie piękniejsze
I noce gwiaździstsze, i ranki jaśniejsze,
Być może, bujniejsza, zieleńsza jest zieleń
I ptaki w gałęziach śpiewają weselej.
Być może, gdzie indziej… lecz sercu jest droższa
Piosenka nad Wisłą i piasek Mazowsza”.
W dniu 28 października 2013 r. 15 uczniów kl. VIa uczestniczyło w rajdzie rowerowym. Trasa wycieczki liczyła 29 km i przebiegała następującym szlakiem ⇒ Żółkiewka – Kol. Zaburze – Makowiska – Poperczyn – Kol. Olchowiec Rudy – Siniec – Celin – Dąbie – Tokarówka – Adamówka – Las Odnoga – Żółkiewka.
Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczych okolicy, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku oraz utrwalanie zasad bezpiecznej jazdy rowerem w grupie. Atrakcją wycieczki było ognisko w okolicy Kol. Olchowiec Rudy.
Zapraszamy także do albumu fotograficznego.
„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy dorosnę. Będę się starać być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.
Uroczystość ślubowania klas pierwszych to niezwykle ważny dzień dla pierwszoklasistów, ich wychowawców i rodziców. W Szkole Podstawowej imienia hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce to wyjątkowe wydarzenie miało miejsce 25 października 2013 r. Dzieci swoim zachowaniem i zaprezentowanym programem artystycznym udowodniły, że są gotowe do przyjęcia w poczet uczniów szkoły.
Tak doniosłego dla pierwszoklasistów aktu pasowania dokonała Pani dyrektor Barbara Małysz. Księża proboszczowie: Marian Wiech i Kamil Wołyński poświęcili tornistry i przybory szkolne. Uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowy dyplom „Pasowania na Ucznia”.
Po głównej uroczystości dzieci zostały zaproszone do swoich klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Więcej zdjęć z uroczystości w albumie fotograficznym.
W dn. 11.10.2013 r. chór szkolny zorganizował krótki koncert, aby wspólnie ze wszystkimi uczniami uczcić Święto Edukacji. Po złożeniu życzeń pieśniami podziękowali nauczycielom za trud włożony w ich naukę i wychowanie. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla pracowników szkoły słodkie upominki.
15 października 2013 r. uczniowie klas trzecich udali się do Nadleśnictwa Krasnystaw. Przewodnikiem po ścieżce edukacyjnej był pan leśniczy, który usystematyzował dzieciom wiedzę o lesie:
Na zakończenie wycieczki przygotowane było ognisko dla dzieci. Zabawy na leśnej polanie sprawiły uczniom dużo frajdy.
W dniu 1.10.2013 r. odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie bawili się od godz. 16.00 do 19.00. W dyskotece wzięło udział 82 uczniów. Zabawę rozkręcali: Przemysław Rataj, Karol Sosiński, Krzysztof Brożek i Damian Podkościelny. Zbiórką haraczu (wstęp na dyskotekę) zajmowały się uczennice z kl. VIb: Kinga Marciniak, Klaudia Sosińska oraz ich ‘bodyguard’ Magdalena Dąbska. Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje nauczycielom i rodzicom za opiekę, a uczniom za miłą i bezpieczną zabawę oraz zaprasza na następną ‘potupajkę’, która odbędzie się wkrótce.
W dn. 20.09.2013 r. uczniowie kl. VIa i VIb wraz z wychowawcami: Martą Wrzyszcz i Arturem Wrzyszczem oraz Janiną Bukowską uczestniczyli w corocznej akcji ekologicznej SPRZĄTANIE ŚWIATA. Trwała ona ok. 3 godz. Jej głównym celem było propagowanie zachowań proekologicznych oraz pobudzanie uczniów do aktywnej dbałości o stan najbliższego środowiska. Akcja jak co roku współorganizowana była przez Urząd Gminy w Żółkiewce, który wyposażył nas w worki i rękawiczki oraz zorganizował dowóz uczniów. Sprzątanie przeprowadzone było na trasie Żółkiewka – Turobin. Dzięki temu zostały oczyszczone pobliskie przydrożne lasy oraz pobrzeża jezdni.
W dn. 17.09.2013 r. o godz. 9:20 w naszej szkole przeprowadzono próbną ewakuację na wypadek pożaru bądź innego zagrożenia. Po ogłoszeniu alarmu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami sprawnie opuścili budynek i udali się na boisko szkolne – miejsce ewakuacji. Po przyjęciu raportu od koordynatora ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego, głos zabrała pani wicedyrektor Małgorzata Kamieniecka, która omówiła przebieg ewakuacji, a następnie odwołała alarm i wszyscy mogli powrócić do szkolnych zajęć.
1 lekcja |
810 – 855 |
2 lekcja |
900 – 945 |
3 lekcja |
950 – 1035 |
4 lekcja |
1050 – 1135 |
5 lekcja |
1150 – 1235 |
6 lekcja |
1250 – 1335 |
7 lekcja |
1340 – 1425 |
Duża przerwa – 1035 – 1050
1135 – 1150
1235 – 1250
W niedzielę 8 września 2013 r. uczniowie klasy III b i ich rodzice uczestniczyli w dziewiętnastej edycji pokazów ginących zawodów w lubelskim skansenie. Obejmowały one tradycyjne rzemiosła i umiejętności ludowe powszechne na Lubelszczyźnie w XIX i w I połowie XX wieku, dziś zanikające, uprawiane sporadycznie. W czasie pokazów rzemieślnicy zaprezentowali: garncarstwo, młynarstwo, stolarstwo, rymarstwo, olejarstwo, tkactwo, łyżkarstwo, plecionkarstwo. Zaprezentowane zostały również umiejętności życia codziennego na dawnej wsi: młocka cepami, wyrób kaszy w stępie nożnej i ręcznej, pranie kijanką na tarze, maglowanie maglownicą, wyrób ozdób choinkowych, kwiatów z bibuły, przygotowywanie tradycyjnych potraw. Wydarzeniom tym towarzyszyły występy kapel ludowych.
Uczniowie mogli poznać dawne życie naszych przodków i samodzielnie uczestniczyć w wybranych pokazach.
Dnia 2 IX 2013 r. w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2013/2014. Program artystyczny przygotowały dzieci z klas trzecich, przy współpracy chóru szkolnego. Scenariusz uroczystości dotyczył kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, powrotu uczniów z wakacji do szkoły i powitania pierwszoklasistów.
Dyrektor Szkoły pani Barbara Małysz gorąco powitała wszystkich zebranych i przekazała informacje na temat organizacji pracy szkoły w nowym roku.
Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.
Pod koniec roku szkolnego odbył się konkurs czytelniczy dla klas IV-VI. W tym roku przystąpiło do niego ogółem 37 uczniów, w tym z klas IV-12, z klas V-18, z klas VI-7. Konkurs dotyczył znajomości lektur dla tychże klas i polegał na rozwiązaniu pisemnego testu. Konkurs odbywał się w salach nr 32 i 33. Czas trwania konkursu dla każdej z klas wynosił 45 min.
I miejsce – Cholewa Klaudia, kl. IV a – 35 pkt./36pkt.,
II miejsce – Złamańczuk Maja, kl. IV a – 34 pkt.,
III miejsce – Kiełczewska Aleksandra, kl. IV a – 33 pkt.
Pozostali uczestnicy z kl. IV:
Piskorek Mateusz, kl. IV b
Żybała Aleksandra, kl. IV a
Skorek Julia, kl. IV a
Zawiślak Krystian, kl. IV a
Borowiec Zuzanna, kl. IV b
Dąbska Monika, kl. IV b
Pawłasek Anna, kl. IV a
Cimek Julia, kl. IV a
Wawryk Magdalena, kl. IV a
I miejsce – Frąc Izabella, kl. V b – 35 pkt./42pkt.,
II miejsce – Furmaga Marcin, kl. V a – 32 pkt.,
Sosińska Klaudia, kl. V b – 32 pkt.,
III miejsce – Basiak Patrycja, kl. V b – 30 pkt.
Pozostali uczestnicy z kl. V:
Sawicka Karolina, kl. V b
Chmura Milena, kl. V a
Pawłasek Michał, kl. V a
Sulima Mateusz, kl. V a
Rogalska Dominika, kl. V a
Nowakowska Paulina, kl. V b
Kutrzepa Patrycja, kl. V a
Potręć Jakub, kl. V a
Chylińska Agata, kl. V a
Piskorek Angelika, kl. V b
Wach Agnieszka, kl. V a
Marciniak Kinga, kl. V b
Zbiciak Agata, kl. V a
Krzyżan Oliwia, kl. V a
I miejsce – Lis Weronika, kl. VI b – 37 pkt./41 pkt.,
II miejsce – Kołodziejczyk Julia, kl. VI b – 36 pkt.,
III miejsce – Kapica Dominika, kl. VI b – 30 pkt.
Pozostali uczestnicy z kl. VI:
Marchewka Patryk, kl. VI b
Grabek Julia, kl. VI b
Gustaw Patrycja, kl. VI b
Żebrowska Magdalena, kl. VI b
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„Klub przedszkolaka w Żółkiewce”
1 września 2013 r. planowane jest otwarcie przedszkola w budynku Szkoły Podstawowej w Żółkiewce. Niezbędne informacje znajdują się w załącznikach.
Procedura_naboru_nauczycieli.doc
Oświadczenie_o_przetwarzaniu_danych_osobowych.doc
Ogłoszenie_nauczyciel_wychowania_przedszkolnego.doc
Zarządzenie Dyrektora Szkoły Podstawowej w Żółkiewce ws. powołania Komisji Rekrutacyjnej ds. naboru nauczycieli w ramach projektu "Klub przedszkolaka w Żółkiewce":
Lista_osób_spełniających_wymagania.doc
Oferty pracy dla nauczycieli w ramach umowy - zlecenie w "Klubie przedszkolaka w Żółkiewce":
Zapytanie_ofertowe - psycholog.pdf
Załącznik_nr_1 - psycholog.doc
Zapytanie_ofertowe - logopeda.pdf
Zapytanie_ofertowe - język_angielski.pdf
Załącznik_nr_1 - język_angielski.doc
Zapytanie_ofertowe - zajęcia_muzyczno-taneczne.pdf
Załącznik_nr_1 - zajęcia_muz-tan.doc
Zapytanie_ofertowe - gimnastyka_korekcyjna.pdf
Załącznik_nr_1 - zajęcia_z_gim._korekcyjnej.doc
Więcej na temat przedszkola można dowiedzieć się na stronie Urzędu Gminy w Żółkiewce.
Dnia 27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas zerowych. Na tę specjalną okazję przybyła pani dyrektor i rodzice.
Dzieci z grupy 0 a, 0 b, 0 c przygotowały dla zaproszonych gości wiersze, piosenki tematycznie związane z pożegnaniem przedszkola i nadchodzącymi wakacjami oraz ,,rady nie od porady’’, czyli wskazówki jak zdrowo i bezpiecznie spędzić ten wolny, letni czas.
Były oklaski, śmiech i łzy, podziękowanie za wspólną pracę i miłe, spędzone razem chwile.
Po skończonym występach wychowawczynie poszczególnych grup wręczyły dzieciom dyplomy.
Kto wie, co zakręt bliski kryje,
Drzwi tajemnicy, dziwną ścieżkę.
Tylem ją razy w życiu mijał,
Aż przyjdzie chwila, gdy nareszcie
Otworzy mi się droga nowa.
W piątek 28 czerwca wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, by zakończyć rok szkolny. Dla szóstoklasistów były to ostatnie chwile spędzone w murach naszej szkoły. Niezwykle doniosłą i uroczystą chwilą było przekazanie sztandaru szkoły przedstawicielom klas V. W niejednym oku zakręciła się łza…
Licznie zgromadzeni rodzice oraz zaproszeni goście mogli obejrzeć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas V i VI oraz chóru szkolnego. Uczniowie wierszem i piosenką żegnali się z nauczycielami, wychowawcami, koleżankami i kolegami oraz pracownikami szkoły. Nie zabrakło też ciepłych życzeń i podziękowań dla rodziców. Po części artystycznej Pani Dyrektor Barbara Małysz udzielił głosu zaproszonemu gościowi panu Bohdanowi Kiełbasie, który przekazał szkole 2 obrazy związane z patronem naszej szkoły: „Bitwa pod Kłuszynem” i „Hołd ruski”. Następnie Pani Dyrektor wręczyła najlepszym uczniom nagrody książkowe, stypendia oraz świadectwa z wyróżnieniem. Zastępca Wójta Gminy Żółkiewka Pan Wojciech Kaczmarczyk wręczył nagrodę najlepszemu uczniowi naszej szkoły – Marcinowi Furmadze, ucz. kl. Va ze średnią ocen 5,8.
Na zakończenie Pani Dyrektor pożegnała się z absolwentami szkoły oraz podziękowała wszystkim za całoroczną współpracę życząc jednocześnie, by nadchodzący okres wakacji pozostał na zawsze najpiękniejszym wspomnieniem. Pani Dyrektor życzyła również bezpiecznego, dobrego wypoczynku ogrzanego słońcem, miłych spotkań, trwałych przyjaźni, wielu okazji do uśmiechu oraz szczęśliwego powrotu do szkoły i pracy.
Ile razem dróg przebytych?
Ile ścieżek przedeptanych?
Ile deszczów, ile śniegów
wiszących nad latarniami?
Ile listów, ile rozstań,
ciężkich godzin w miastach wielu?
I znów upór, żeby powstać
i znów iść i dojść do celu…
K. I. Gałczyński
Zapraszamy do obejrzenia występów naszego chóru:
„Świat starożytnej Grecji” – takie hasło przyświecało uczniom klas piątych ze Szkół Podstawowych: w Chłaniowie, Płonce i Żółkiewce, którzy przystąpili w dniu 11 czerwca 2013 r. do międzyszkolnego konkursu mitologicznego. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Chłaniowie.
Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów.
Oto laureaci:
I miejsce - ucz. kl.V a - Patrycja Bartoszewska - 38p./39p.
- ucz. kl.V a - Marcin Furmaga - 38p./39p.
II miejsce - ucz. kl.V b - Izabella Frąc - 37p./39p. / równorzędnie z uczniem ze Szkoły Podstawowej w Płonce/
III miejsce - ucz. kl.V a - Milena Chmura - 36p./39p.
IV miejsce - ucz. kl.V b - Magda Jarosz - 34p./39p.
VI miejsce - ucz. kl.V b - Paulina Nowakowska - 27p./39p.
Zwycięzcy, oprócz dyplomów otrzymali także piękne nagrody książkowe, zaś inni uczestnicy - pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy!
W dniach 12-13.06.2013 r. odbył się 2-dniowy rajd rowerowy. 10 uczniów z klasy Vb pod opieką pana Artura Wrzyszcza pokonało łącznie ok. 60 km. Trasa rajdu wiodła przez malownicze miejsca gmin: Żółkiewka, Rybczewice, Łopiennik i Krasnystaw. Po dotarciu na miejsce biwakowe w leśniczówce Niemienice, uczniowie dzielnie rozbijali namioty, a później czas wypełniali grami i zabawami z piłkami. Po kolacji, którą sami sobie musieli przygotować, bardzo szybko poszli spać, bo byli zmęczeni jazdą. Wstali „rano”, pograli w piłkę, zjedli śniadanie i już czas było zwijać namioty i wracać do domu. Niektórym powrót się nie podobał, bo chcieliby zostać dłużej w tym malowniczym miejscu. Inni byli zmęczeni zabawą i jazdą – ale takie są uroki rajdu. Mimo to na zawsze w pamięci pozostaną wspólnie i mile spędzone chwile.
Wykaz podręczników na rok szkolny 2013/2014 znajduje się w zakładce Podręczniki.