20 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Agnieszką Martinką, autorką książki „Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki". Było to spotkanie autorskie, połączone z prezentacją multimedialną.
Agnieszka Martinka urodziła się w Tomaszowie Lubelskim w roku 1961. Z zamiłowania – podróżnik i fotograf. Pionierka wyprawy rowerowej wokół Jeziora Wiktorii w Afryce. Zdobywczyni Kilimandżaro i szczytu Mount Kenya. Autorka reportaży i afrykańskiego dziennika podróży „Szybsza niż lew”.
Autorka opowiada o kilkunastoletnim harcerzu, druhu Zdzisiu, który nie zdając sobie sprawy z realiów politycznych i rygorów wojennych, w jakich znalazła się Polska, postanawia śladami swego starszego sąsiada, przedrzeć się przez zieloną granicę na Węgry, gdzie – jak słyszał – rekrutowali do wojska polskiego we Francji. Młodemu chłopakowi udało się przepłynąć wpław przez San, odejść nawet od biegnącej na linii Sanu granicy między Generalną Gubernią a Związkiem Radzieckim, ale zatrzymany został przez pograniczników sowieckich i trafił, najpierw do aresztu w Lesku, a potem do więzienia w Samborze jako „szpion”. Potem zaczęła się jego tułaczka, a po wojnie, jako partyzant AK, wywieziony został na Ural, do Połowinki, kopalni węgla kamiennego nr 4. Agnieszka pojechała na rowerze jego śladami. Zdążyła pokazać ojcu fotografie z wyprawy, opowiedzieć mu przygody… nie zdążyła już napisać z nim książki, a taki był plan.
W spotkaniu wzięły udział klasy VI i VII, była to dla nich nietypowa lekcja patriotyzmu i historii.
Była to kolejna okazja, aby oddać hołd Tym, którym wolność zawdzięczamy, a także wspólnie cieszyć się, że możemy żyć w wolnym kraju.
Cyrk „Luna” gościł w naszej szkole 5 października i zabawiał dzieci z klas 0 – III. Na początku był duży polarny miś, następnie pokazy akrobatyczne, jazda na rowerze i wiele ćwiczeń zręcznościowych. Dzieci czynnie brały udział w pokazach cyrkowych. Występy dostarczyły uczniom wiele radości.
17 listopada odbył się konkurs recytatorski „KOCHAM CIĘ POLSKO”.
W konkursie wzięło udział 31 uczniów z klas 0 – III.
Celem konkursu było:
- utrwalenie znajomości poezji dziecięcej
- wyrabianie artyzmu interpretacji utworów poetyckich,
- kształcenie wrażliwości na piękno słowa żywego,
- uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Tematyka wierszy dotyczyła naszych uczuć wobec ojczyzny i jej piękna.
Komisja wyłoniła następujących laureatów:
Klasy 0 – I
I miejsce: Tymoteusz Celiński, kl. 0 b,
Marcel Wieczorkowski, kl. I a
Marcelina Abram, kl. I b
II miejsce: Alan Woźnica, kl. 0 c
Natalia Daniłowska, kl. 0 c
III miejsce: Maja Domoń, kl. 0 a
Maja Kiełbasa, kl. 0 b
Wiktor Jarosz, kl. 0 c
Anna Szpringer, kl. 0c
Jakub Dubaj, kl. I a
Klasy II – III
II miejsce: Mikołaj Kaliniak, kl. III a
Jakub Kubina, kl. III b
III miejsce: Izabela Rybicka, kl. III b
Malwina Krzeczkowska, kl. III b
Paulina Chojda, kl. III b
Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy za udział w konkursie i drobne upominki.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC LISTOPAD
klasy 0-VII - 38,00 zł
przedszkole - 100,00 zł
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
W środę 25 października 2017 r. o godzinie 1000 w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klas pierwszych.
Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się pod okiem pań wychowawczyń: p. Jadwigi Trumińskiej i p. Elżbiety Żybały. Uczniowie uczyli się wierszy, piosenek i tańców. Poznawali prawa i obowiązki ucznia oraz zdobywali nowe wiadomości. Podczas programu artystycznego zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej.
Część oficjalna uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Tego dnia uczniowie przybyli w strojach galowych. Nie zabrakło też gości, był Pan Wójt Gminy Żółkiewka Jacek Lis, dyrekcja szkoły: pani Danuta Błaszczak i pani Ewa Sobótka, ksiądz wikary Andrzej Szałęga, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz koledzy z klas 0-3 ze swoimi wychowawczyniami.
Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
Po złożonej przysiędze dzieci zostały pasowane przez dyrektor Danutę Błaszczak na uczniów naszej szkoły, przy pomocy symbolicznego ołówka. Wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy, ksiądz poświęcił plecaki z przyborami szkolnymi, a rodzice przygotowali w klasie słodki poczęstunek.
27 października 2017 roku uczniowie kl Ia i Ib wyjechali do sali zabaw „Jaś i Małgosia’’ w Zamościu. Zabawa przyniosła dzieciom wiele radości.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
7 października 2017 roku dziewiętnastu uczniów klas siódmych wraz z opiekunami: panią Renatą Drozd i panem Arturem Wrzyszczem pojechali na wycieczkę. Głównym celem było przybliżenie miejsc związanych z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Niestety w związku z remontem wnętrz dworku mogliśmy spacerować tylko po parku. Zespół dworski otoczony jest przez park krajobrazowy z I połowy XIX wieku. We wschodniej części parku aleja lipowa doprowadza do miejsca, gdzie rosła słynna poetycka lipa i leży legendarny kamień z czasów poety. Owemu kamieniowi, który ma bardzo oryginalny kształt w formie ławy ze spłaszczonym siedziskiem, przypisuje się niezwykłą moc. Jeżeli ktokolwiek, chociaż przez chwilę na nim usiądzie, zostanie natchniony weną poetycką. Wszyscy nasi uczniowie usiedli na kamieniu. Możemy spodziewać się teraz pięknych wypracowań i lepszych ocen z języka polskiego.
Następnie grupa udała się do Zwolenia, gdzie złożono ciało Kochanowskiego. Po kościele Podwyższenia Krzyża Świętego oprowadzała nas pani przewodnik z Centrum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. Uczniowie obejrzeli kryptę poety. Potem „wycieczkowicze” udali się do muzeum. W ramach muzealnej ekspozycji prezentowane są zbiory sakralne oraz historyczne i regionalne, przekazane przez Fundację Rodziny Kochanowskich oraz prywatnych kolekcjonerów i parafian. Wśród eksponatów zobaczyć można m.in. pochodzący z 1661 roku kielich Hieronima Kochanowskiego - bratanka Jana Kochanowskiego, XVII-wieczne ornaty oraz pochodzące z XVIII wieku monstrancje, kielichy liturgiczne, księgi oraz obrazy. Pani przewodnik przybliżyła też sylwetkę poety, przeanalizowała drzewo genealogiczne rodu Kochanowskich, które jest narysowane w sali głównej Centrum.
Kolejnym przystankiem wycieczki był Kazimierz Dolny. Najpierw uczniowie spacerowali po Rynku. Potem wszyscy udali się na ruiny zamku i basztę, skąd można było oglądać piękne widoki na Wisłę i okolice.
W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się w Nałęczowie, gdzie uczniowie zobaczyli Muzeum Stefana Żeromskiego. Niestety nie mogli wejść do „Chaty”, bo i tu trwał remont.
Mimo tych niewielkich trudności siódmoklasiści byli zadowoleni z wyjazdu.
Szczególne podziękowania dla Pana Wójta za udostępnienie busa szkolnego oraz dla pana Bogdana Małysza za bezpieczną podróż.
„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Jej podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W roku 2017 w drodze głosowania zwyciężyła lektura „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Żółkiewce również przystąpiła do projektu. „Narodowe Czytanie” w naszej szkole zostało zrealizowane w piątek, 29 września 2017 r.
Zebranych przywitała pani dyrektor Danuta Błaszczak. W spotkaniu uczestniczył m.in.: wójt gminy Żółkiewka – Jacek Lis, proboszcz parafii rzymsko–katolickiej – ks. Marian Wiech, nauczyciele i uczniowie. Pani Błaszczak przypomniała cele projektu oraz odczytała list prezydenta Andrzeja Dudy.
Następnie pani Renata Drozd krótko zaprezentowała biografię Wyspiańskiego i przedstawiła okoliczności powstania dramatu „Wesele”. Utwór powstał na kanwie autentycznego wydarzenia z 1900 roku – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Na weselu pojawił się także Wyspiański, o którym tak napisał znany twórca Tadeusz Boy-Żeleński: stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, raz po raz dolatywał do jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę.
Nadszedł czas na czytanie dzieła. Prezentację lektury rozpoczęli pan wójt Jacek Lis, w roli Czepca oraz proboszcz Marian Wiech, w roli Dziennikarza. Dalsze sceny czytali uczniowie klasy VIIa (Bartek Skorek, Karolina Domoń) i klasy VIIb (Maciej Cieśliński, Mikołaj Frąc, Anita Majkut, Kinga Podkościelna, Dominika Skrzypek, Katarzyna Kołodziej, Łukasz Szymański, Bartek Zyskowski). Pięknie zaprezentowała się pani Dorota Podgórska–Drozd, wcielając się w rolę Racheli. Na koniec wystąpił pan Wojciech Bolesta, miłośnik dramatu Wyspiańskiego. Wygłosił z pamięci wybrane kwestie jednego z bohaterów dramatu - Poety. Wspominał też obejrzenie sztuki na scenie warszawskiego Teatru Polskiego w 1985 r. Nieoczekiwanie wywiązała się rozmowa między uczestnikami spotkania na temat roli tego utworu w literaturze. Pani dyrektor i pan wójt przypomnieli znane im cytaty (które na trwałe weszły do naszego języka), wyjaśniali też zebranym ich znaczenie.
Spotkaniu towarzyszyła serdeczna atmosfera. Zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie klas siódmych i szóstych ze skupieniem wsłuchiwali się we fragmenty ponadczasowego dzieła.
Narodowe Czytanie przygotowała pani Renata Drozd, koordynatorem były: pani dyrektor Danuta Błaszczak, Teresa Dąbska.
Co roku w naszej szkole przeprowadza się próbną ewakuację uczniów i pracowników na wypadek pożaru bądź innego zagrożenia. Wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń służy podwyższeniu bezpieczeństwa osób przebywających w szkole, sprawdzeniu znajomości planu ewakuacyjnego oraz utrwalaniu właściwych zachowań i reakcji.
W tym roku próbną ewakuację przeprowadzono we wtorek 26 września. Uczniowie i pracownicy w ciągu 4 minut opuścili budynek i dotarli na miejsce ewakuacji – boisko wielofunkcyjne. Po sprawdzeniu obecności uczniów wszyscy powrócili do swoich zajęć.
20 września 2017 r. uczniowie z kl. I-III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami policji. Nasz dzielnicowy przedstawił 2 filmy edukacyjne nt. bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz poruszania się po drodze pieszo i rowerem. Policjantka z „Drogówki” utrwaliła zdobytą przez dzieci wiedzę oraz ciekawie opowiedziała o swojej pracy, umundurowaniu, wyposażeniu policyjnego pasa, a nawet pozwoliła chętnym przymierzyć policyjną czapkę.
Młodsze dzieci dowiedziały się, a starsze przypomniały sobie jak należy zachować się w czasie ataku agresywnego psa. Razem z policjantem ćwiczyły ustawienie dwóch pozycji obronnych ciała – na tzw. „Żółwia” i „Drzewo”.
Na koniec spotkania wszyscy wyszli przed szkołę, gdzie stał policyjny radiowóz bojowy. Mogli do niego wejść, obejrzeć jego wyposażenie i dowiedzieć się do czego on służy. Wysłuchali również sygnałów dźwiękowych tego pojazdu.
Wszystkim spotkanie bardzo się podobało, a nawet część dzieci już zadeklarowała, że zostanie policjantem.
Dziękujemy policji za współpracę z naszą szkołą.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC PAŹDZIERNIK
klasy 0-VII - 41,80 zł
przedszkole - 110,00 zł
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym menu.
W niedzielę 24 września 2017 r. chór szkolny uczestniczył w Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Turobinie. Celem festiwalu było propagowanie polskiej pieśni patriotycznej, kształtowanie postaw patriotyczno-obywatelskich, integracja wielopokoleniowej społeczności oraz edukacja historyczna.
Nasi uczniowie zaprezentowali dwie pieśni: „Dziś idę walczyć mamo” i „Nasze miejsce na ziemi”. Mieli też okazję posłuchać innych wykonawców, a było ich trzynaścioro. Nagrodą dla wszystkich artystów były pisemne podziękowania oraz statuetki. Organizatorzy zaprosili nas także na gorący posiłek oraz słodki deser. Cała impreza przebiegała w bardzo miłej atmosferze.
Główną atrakcją imprezy był występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy.
Dziękuję Rodzicom za umożliwienie chórzystom udziału w festiwalu, panu Zbyszkowi Myszakowi za transport, panu Wojtkowi Boleście za pomoc w opiece nad dziećmi i organizatorom festiwalu za gościnność.
Dorota Podgórska-Drozd
Występ naszego chóru:
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego
Dnia 26.09.2017 r. /wtorek/ o godz. 1400 w sali gimnastycznej odbędzie się ogólne zebranie rodziców.
Szkoła Podstawowa w Żółkiewce zaprasza do składania ofert cenowych na zakup i dostawę opału na sezon grzewczy 2017/2018.
Szczegóły w załącznikach:
Węgiel kostka - zapytanie ofertowe 2017.doc
Węgiel orzech - zapytanie ofertowe 2017.doc
Miał węglowy - zapytanie ofertowe 2017.doc
Wakacje skończone …
Czas wracać do szkoły.
4 września 2017 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018 tradycyjnie uczestnicząc we mszy świętej.
Wcześniej poczet sztandarowy szkoły oraz delegacja uczniów i nauczycieli oddała hołd poległym w obronie Ojczyzny, składając wiązankę pod pomnikiem bohaterów.
Okrzykiem „Witaj szkoło!” powitaliśmy szkolne mury, nauczycieli i kolegów.
Trzecioklasiści przygotowali z tej okazji część artystyczną. Tematyka słowno-muzycznego montażu dotyczyła pożegnania wakacji, powitania społeczności szkolnej i pierwszoklasistów. Ostatnia odsłona nawiązywała do tragicznych wspomnień lat wojny 1939 roku.
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: pan Wójt Gminy Żółkiewka i pani dyrektor Banku Spółdzielczego.
Trzecie klasy i całe grono pedagogiczne życzą wszystkim uczniom powodzenia, sukcesów w nauce, serdecznych przyjaciół i radosnego pobytu w szkole.
Szanowni Rodzice !
Zachęcamy do zapoznania się z broszurą Ministerstwa Edukacji Narodowej „Co rodzic powinien wiedzieć w nowym roku szkolnym 2017/2018?"
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC WRZESIEŃ
klasy 0-VII - 36,10 zł
przedszkole - 100,00 zł
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym menu.
Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018
poniedziałek - 4 września 2017 r.
7:50 – zbiórka pod szkołą i wyjście pod pomnik
8:00 – złożenie wiązanek pod pomnikiem
8:30 – Msza Św. w kościele św. Wawrzyńca
ok. 9:20 – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
w sali gimnastycznej – klasy I – VII
- spotkanie klas zerowych z wychowawcami w klasach
ok. 10:00 – spotkanie z wychowawcami w klasach
Dyrekcja Szkoły
- kredki ołówkowe grube „Bambino” oraz pastele;
- flamastry, ołówek i temperówka;
- blok rysunkowy mały i techniczny z kolorowymi kartkami;
- farby plakatowe, pędzelek, kubeczek plastikowy na wodę;
- nożyczki, gumka, plastelina miękka, klej w sztyfcie duży;
- papier kolorowy samoprzylepny duży;
- teczka na gumkę na prace plastyczne;
- strój gimnastyczny (bluzeczka biała i spodenki granatowe w woreczku);
- woreczek do szatni oraz obuwie miękkie do chodzenia po szkole.
Wszystkie przybory dziecka przyniesione do szkoły powinny być podpisane !
23 czerwca 2017 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Najpierw była msza św., potem akademia, rozdanie nagród, stypendiów, świadectw z wyróżnieniem, listów gratulacyjnych, a potem ostatnie przedwakacyjne spotkanie z wychowawcami i … nareszcie wakacje.
Zasłużony odpoczynek należy się wszystkim.