W czwartek 4 listopada 2021 r. uczniowie klasy IIIa i IIIb dzięki programowi ministerialnemu „Poznaj Polskę” byli na wycieczce w Lublinie.
Pod opieką wychowawczyń: Elżbiety Żybała i Marii Wójciak oraz Krystyny Grabek dzieci zwiedziły: Wzgórze Zamkowe, Zamek Lubelski, Bramę Grodzką, Plac po Farze, Rynek i kamienice staromiejskie, Trybunał Koronny, Kamień Nieszczęść, Wieżę Trynitarską, Archikatedrę oraz Muzeum Wsi Lubelskiej. Uczniowie poznali wiele ciekawych legend związanych z Lublinem: Czarcia łapa, Kamień kata, Herb Lublina, Sen Leszka Czarnego. Dowiedzieli się także dlaczego koziołek znalazł się w herbie Lublina.
Uczniowie bogatsi o wiedzę dotyczącą naszego miasta wojewódzkiego wrócili szczęśliwie do domu.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC LISTOPAD
► klasy 0 b, c, d, I - VIII - 45,00 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 126,00 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 85,50 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.11.2021 do dnia 10.11.2021.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce zaprasza do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym „Moja Gmina Żółkiewka”. Konkurs adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Szanowni Państwo, Pracownicy szkoły!
W tym szczególnym dniu życzymy Wam zdrowia, pomyślności, pogody ducha,
odporności na trudy codzienności, wytrwałości w dążeniu do celu.
To, co piękne i dobre, niech raduje Wasze serca i ozdabia wszystkie dni.
Samorząd Uczniowski
Do życzeń dołączamy występ chóru szkolnego
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Kredkobranie”. Celem akcji była zbiórka przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia mieszkających na Kresach. Zabraliśmy ponad 200 sztuk różnych artykułów szkolnych, a wśród nich m.in.: zeszyty, kredki, bloki rysunkowe, kleje, plasteliny, ołówki, długopisy, flamastry i farby. Paczki z zebranymi artykułami zostały wysłane do głównego organizatora akcji Fundacji Ignatianum w Krakowie.
Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę. Zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach.
Szkolny Klub Wolontariatu
Dnia 06.10.2021 r. klasy drugie wraz z opiekunami: J. Trumińską, E. Sobótką oraz W. Bolestą wybrały się na wycieczkę do lasu. Pogoda nam dopisała, był piękny słoneczny dzień. Przed wyjazdem ustaliliśmy zasady zachowania się w lesie i w autobusie szkolnym. Rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy leśne. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie i mierzyliśmy obwody drzew. Uczestniczyliśmy w zabawach terenowych z pokonywaniem naturalnych przeszkód.
Wycieczka była udana, zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
W tym roku obchodziliśmy dziesiątą, jubileuszową edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. Para Prezydencka tym razem zaprosiła do lektury „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Nasza szkoła jak co roku przystąpiła do akcji. Do wspólnego czytania zostało wybranych siedem scen z aktu pierwszego, poprzedzone wprowadzeniem dotyczącym problematyki utworu. Po to, aby uczestniczący uczniowie mogli zrozumieć treść książki.
W rolę Dulskiej wcieliła się Aleksandra Góźdź. Tekst Zbyszka przeczytał Adam Kiełbasa, Hesi – Malwina Jarosz, Meli – Dominika Kowalik, Hanki – Aleksandra Złamańczuk. Nad organizacją akcji czuwała pani Renata Drozd oraz Małgorzata Maksim. W związku z sytuacją epidemiologiczną słuchaczami lektury była tylko jedna klasa – VIII b.
Uczniowie doskonale przeczytali tekst, oddając klimat dzieła i emocje.
30 września 2021 r. uczniowie klasy VIII b wraz w opiekunami: R. Drozd, B. Krasucką pojechali do Lublina.
Na godz. 11 było zaplanowane obejrzenie polskiego filmu familijnego pt. „Czarny młyn”.
Po seansie uczestnicy wycieczki udali się Państwowego Muzeum na Majdanku. Swoją wędrówkę po obozie rozpoczęli od Pomnika-Bramy i udali się tzw. trasą historyczną.
Mieli okazję obejrzeć łaźnię i komory gazowe, wystawę „Shrine” – instalacja, edspozycję butów odebranych więźniom Majdanka oraz Żydom zamordowanym w toku „Aktion Reinhardt”, wystawę więźniów Majdanka (w formie audiowizualnych relacji oraz eksponaty związane z życiem w obozie), barak krematorium oraz Mauzoleum.
Wychowankowie mogli wyciszyć się i pomyśleć o tragicznym losie więźniów, którzy zginęli w komorach gazowych, podczas egzekucji.
Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku umożliwiło młodzieży poznanie historii okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej.
Było to z pewnością miejsce, które wywoływały wielkie emocje i na długo pozostanie w naszej pamięci.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC PAŹDZIERNIK
► klasy 0 b, c, d, I - VIII - 47,50 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 133,00 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 90,25 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.10.2021 do dnia 10.10.2021.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
23. i 24. września 2021 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w warsztatach historycznych, w ramach projektu „Wspólne dziedzictwo – wspólne pasje”. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie w Krakowie, partnerem Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce.
W czwartek uczniowie klasy 8a i 8b mieli okazję poznać gry dydaktyczne – planszowe dotyczące historii, m.in. „Chocim. Potęga husarii”, większość z nich opracowali prowadzący warsztaty.
Druga część spotkania dotyczyła I Rzeczypospolitej. Uczniowie mogli wykorzystać wiedzę nabytą na lekcjach historii. Cały czas prowadzący zajęcia nawiązywali do wiedzy dotyczącej naszej okolicy.
24. września ósmoklasiści wraz z opiekunami spotkali się z prowadzącymi w kościele pw. św. Wawrzyńca w Żółkiewce, aby poznać historię świątyni. Ciekawe opowiastki przedstawiła pani Ewa Dobrowolska.
Portret Franciszki i Tomasza Stamirowskich – fundatorów kościoła, inskrypcja znajdująca się w przedsionku kościoła, obraz św. Wawrzyńca oraz napis znajdujący się w zakrystii informujący o wizycie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego miały stać się inspiracją do napisania opowieści. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i mieli za zadanie napisać scenariusz, plan historii. Druga część zajęć odbyła się w wyremontowanym budynku OKS. Kolejnym etapem projektu będzie spotkanie online z uczestnikami warsztatów.
Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę o hetmanie Stanisławie Żółkiewskim, napisaną przez prowadzących warsztaty.
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC WRZESIEŃ
► klasy 0 b, c, d, I - VIII - 52,50 zł
► przedszkole (śniadanie, obiad i podwieczorek) - 147,00 zł
► klasa 0 a (śniadanie i obiad) - 99,75 zł
Wpłaty przyjmowane są w sekretariacie szkoły od dnia 01.09.2021 do dnia 05.09.2021.
KWOTY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:
36 8200 1050 2006 5000 8649 0003 Szkoła Podstawowa w Żółkiewce, w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
Grupa 4 – latków 0 a
- blok rysunkowy mały, blok techniczny kolorowy mały,
- papier kolorowy samoprzylepny,
- farby plakatowe, pędzelek, naczynko na wodę,
- kredki ołówkowe, kolorowanka,
- klej mały w sztyfcie,
- nożyczki,
- plastelina,
- teczka z gumką na prace plastyczne,
- chusteczki higieniczne suche i mokre,
- niegazowana woda (zgrzewka),
- kubeczek do picia,
- woreczek z bielizną, koszulką, legginsami i skarpetkami na zmianę,
- woreczek do szatni oraz obuwie miękkie do chodzenia po szkole.
Wszystkie przybory dziecka przyniesione do szkoły powinny być podpisane!
Grupa 5 – cio latków 0 b
Grupy 6 – cio latków 0 c, 0 d
- kredki ołówkowe grube „Bambino” oraz pastele;
- flamastry;
- ołówek i temperówka;
- blok rysunkowy mały oraz techniczny z kolorowymi kartkami;
- farby plakatowe, pędzelek, kubeczek plastikowy na wodę;
- nożyczki;
- plastelina miękka;
- klej duży w sztyfcie;
- papier kolorowy samoprzylepny duży;
- teczka z gumką na prace plastyczne;
- strój gimnastyczny (bluzeczka biała i spodenki granatowe w woreczku);
- woreczek do szatni oraz obuwie miękkie do chodzenia po szkole.
Wszystkie przybory dziecka przyniesione do szkoły powinny być podpisane!
Wakacje !!!
Do zobaczenia we wrześniu.
Szanowni Państwo,
W bieżącym roku szkolnym ze względu na wciąż obowiązujący na terenie całego kraju stan epidemii i związane z tym ograniczenia, nasza szkoła nie będzie mogła zorganizować tradycyjnej, uroczystej akademii dla całej społeczności szkolnej.
25 czerwca 2020 r. wychowawcy rozdadzą świadectwa promocyjne i świadectwa ukończenia szkoły o godz. 9.00 w salach lekcyjnych, z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
Wszyscy uczniowie odbierający świadectwa muszą mieć założone maseczki ochronne, a ósmoklasiści dodatkowo rękawiczki, ponieważ będą oni potwierdzali własnoręcznym podpisem odbiór świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
Prosimy, aby rodzice nie wchodzili na teren szkoły.
Uczniowie klas VIII po dn. 09 lipca będą mogli odbierać w szkole zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Dyrektor szkoły
Danuta Błaszczak
Harmonogram zwrotu podręczników i książek do biblioteki szkolnej:
18 czerwca 2021 r. uczniowie klas szóstych i siódmych wzięli udział w „lekcji żywej historii”. Zajęcia przeprowadziło Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie z Krakowa, które realizuje projekt „Władaj słowem jak Chodkiewicz” w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury. W 2021 roku przypada 400. rocznica śmierci hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza, stąd realizacja takiego projektu.
Następnie klasa VIIa wzięła udział w warsztatach w OKS w Żółkiewce prowadzonych przez Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie.
Uczestnicy na zajęciach zapoznali się z pięknem i bogactwem języka tamtych czasów. Wzięli także udział w narracyjnych grach fabularnych. Spróbowali odszukać Chodkiewicza w Wenecji, kiedy to wraz z bratem popadł w młodzieńcze tarapaty, pomogli młodziutkiej księżnej słuckiej Zofii w jej konflikcie z Chodkiewiczami i Radziwiłłami, który toczył się w Wilnie w 1600 roku. Rozwiązali tajemnicę estońskiego zamku zagrożonego szwedzkim oblężeniem oraz udali się na wyprawę w dół Dniepru w poszukiwaniu pewnego Kozaka.
Uczniowie w ciekawy sposób przenieśli się w czasy Chodkiewicza. Z rozmów po zajęciach wynikało, że wynieśli z nich wiele ciekawostek o postaci i poznali lepiej epokę. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z warsztatów.
W dniach 7-8-9 czerwca 2021 r. odbył się wojewódzki etap 40. Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez WDK w Lublinie przy patronacie Marszałka Województwa Lubelskiego - p. J. Stawiarskiego i Kurator Oświaty w Lublinie - p. T. Misiak.
Konkurs zakończył się sukcesem naszym uczniów. Filip Książek (klasa I b) otrzymał 1. miejsce w swojej kategorii klas I - III, natomiast Adam Kiełbasa (VII c) 3. miejsce w kategorii klas VII - VIII.
Gratulujemy!
W dniu 10 czerwca 2021 r. nasza placówka przyjęła zaproszenie i przyłączyła się do akcji „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami”.
Celem akcji było poszerzenie wiedzy i świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.
Jako placówka oświatowo-wychowawcza jesteśmy solidarni z osobami z autyzmem i przekazaliśmy niebieską iskierkę wykonując trzy symboliczne zadania:
1. Wykonaliśmy dekorację tematyczną „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami”.
2. Ubraliśmy się na niebiesko.
3. Napisaliśmy o akcji na stronie naszej szkoły.
Niech niebieska iskierka nie gaśnie w naszych sercach!