Nawigacja

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

logo MEiN  GovTech Polska logo

 

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów, wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Programu szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

 

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

 

Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości.

W ramach projektu  szkoła otrzymała dotację w kwocie 87 900,00 zł i zakupiła następujący sprzęt:

  1. Drukarka 3D z akcesoriami. Sygnis Edu Lab 3D – pakiet podstawowy
  2. Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2 w 1
  3. Wirtualne laboratorium wieloprzedmiotowe Class wraz z walizkami z systemem ładowania + 1 kostka VR+ kontroler USB do VR                   
  4. Licencja dostępu do portalu wirtualnego lekcji
  5. Zestaw edukacyjny Arduino
  6. Aparat fotograficzny Sony RX 100 III
  7. Statyw do aparatu i kamery
  8. Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
  9. Mikroport Saramonic Blink 500 B1          
  10. Zestaw światła ciągłego GlareOne
  11. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
  12. Laptop DELL Latituide 3510/i7
  13. Wizualizer ELMO L-12W
  14. Mikroskopy DELTA Optical BioLight 300 z kamerą
  15. Mikroskop DELTA Optical BioLight 300             
  16. Segment STOLMIŚ
  17. Segment Globus - Chemik  

 

Zakupione wyposażenie to przede wszystkim sprzęt podstawowy, który obowiązkowo powinna posiadać każda szkoła od 30 czerwca 2023 roku.

 

 

Wirtualne laboratorium wieloprzedmiotowe Class uatrakcyjni realizację podstawy programowej z wielu przedmiotów  m.in.  matematyki, chemii, fizyki, przyrody, biologii, geografii, historii oraz edukacji wczesnoszkolnej.

Zestaw edukacyjny ARDUINO dla uczniów  zainteresowanych programowaniem i tworzeniem systemów automatycznych pozwoli na poszerzenie wiedzy uczniów  z zakresu elektroniki i nowoczesnej technologii. Będzie wykorzystywany na zajęciach z informatyki i techniki.

Drukarka - Sygnis Edu Lab 3D  z akcesoriami  i  laptop Dell Latitude da możliwość wydruku m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, pamiątek, nagród i upominków - z gotowych projektów, jak i stworzonych podczas zajęć z różnych przedmiotów, elementów makiet, wynalazków i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2 w 1 umożliwi nabycie umiejętności lutowania, będzie wykorzystywana na zajęciach techniki.

Aparat fotograficzny Sony RX 100 II wraz z akcesoriami: statywem do aparatu i kamery, zestawem lamp światła ciągłego GlareOne oraz mikroportem Saromonic Blink 500 B1 umożliwi naukę fotografowania, pozwoli na utrwalanie najważniejszych wydarzeń z życia szkoły.

Mikrofon kierunkowy Saromonic Vmic-Mini do nagrywania dźwięku będzie wykorzystywany na lekcjach muzyki, zajęciach chóru szkolnego i podczas uroczystości szkolnych.

Wizualizer ELMO L-12W za pomocą,  którego można wyświetlić w wielkim formacie np. stronę książki lub pliki zapisane np. na smartphonie znajdzie zastosowanie na zajęciach z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.

Mikroskopy Delta Optical BioLight 300 w dwóch wersjach umożliwią obserwację prostych preparatów biologicznych, owadów, minerałów, roślin, znaczków, monet, kamieni szlachetnych. Zastosowanie kamery pozwoli na  prezentację obrazu na większym ekranie i wskazanie interesujących elementów czy przygotowanie prezentacji.

 

 

Więcej informacji o programie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

 

 

 

#LaboratoriaPrzyszłości to wsparcie finansowe dla szkół podstawowych na nowoczesny sprzęt bez konieczności wkładu własnego! Dowiedz się więcej na https://www.gov.pl/laboratoria

 

 

 

#LaboratoriaPrzyszłości to ponad miliard złotych na nowoczesny sprzęt do szkół podstawowych! Dowiedz się więcej o największej inwestycji w nowoczesną edukację w historii Polski. Więcej informacji o programie: https://www.gov.pl/laboratoria

 

#LaboratoriaPrzyszłości w naszej szkole

Szkoła Podstawowa w Żółkiewce w ramach projektu otrzymała dotację w kwocie 87 900,00 zł. Zakupiony sprzęt i nowe technologie pomogą nauczycielom w zwiększeniu zaangażowania i lepszym przyswajaniu wiedzy przez uczniów w każdym wieku.

W dniu 29 listopada 2022r. nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu, na którym poszerzali swoją wiedzę i umiejętności wykorzystania  drukarki 3D - FlashForge Adventurer 3 oraz okularów ClassVR w pracy z uczniami.

Sprzęt, elementy sterujące oraz treści i zasoby dostosowane do programu nauczania, zapewniają wszystko, czego potrzebują nauczyciele różnych przedmiotów, aby wprowadzić wirtualną rzeczywistość do klasy.

Tymczasem korzystamy ze sprzętu fotograficznego i nagłaśniającego umożliwiającego  dokumentowanie ciekawych spotkań, działań podejmowanych w szkole czy  wydarzeń z udziałem naszych uczniów. Do takich należały:

 

-  październikowe spotkanie z grupą Zaelektryzowani

 

 

- pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej w Żółkiewce

 

 

-  przygotowanie montażu słowno – muzycznego z okazji Święta Niepodległości

 

 

 

- występ naszych uczniów podczas uroczystości odsłonięcia pomnika hetmana Stanisława Żółkiewskiego – naszego patrona. Pomoce w postaci elementów nagłośnienia oraz aparatu fotograficznego z możliwością nagrywania przyczyniły się do efektu końcowego, jakim był występ przed większą publicznością.

 

 


 

Grudzień 2022

Wśród sprzętu zakupionego przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości znalazło się wirtualne laboratorium przedmiotowe z kontrolerami i kostkami VR oraz drukarka Flashforge Adventurer 3.

Dzięki niemu rozpoczynamy naszą przygodę z okularami ClassVR i drukiem 3D. Uczniowie na lekcjach informatyki i przedmiotów matematyczno – przyrodniczych poznają  podstawy działania okularów ClassVR. Pierwsze doświadczenia z okularami do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości wzbudzają zaciekawienie uczniów. Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki  przenoszą odbiorców w  inny  wymiar. Pozwalają nauczycielom w ciekawy sposób wyjaśnić, a uczniom zrozumieć  trudne zagadnienia. Pierwsze doświadczenia z bogatej kolekcji Portalu ClassVR zostały zaprezentowane na lekcjach informatyki, matematyki, chemii.

Klasa VII dzięki tej technologii poznała zmieniające się poglądy na temat struktury atomowej. Uczniowie klasy IV i VI obejrzeli figury przestrzenne, wykorzystali przy tym  kostki VR do poruszania elementami 3D. Przy innym doświadczeniu uczniowie spotkali się oko w oko z rekinem czy odwiedzili interesujące miejsce na świecie. Obiekty wirtualne w połączeniu z widokami świata rzeczywistego wywarły na nich duże wrażenie.

 

 

Uczniowie klasy VIIIa jako pierwsi uczestniczyli w wydruku za pomocą Flashforge Adventurer 3, czyli nowej generacji intuicyjnej drukarki 3D. Przeprowadzili wraz z nauczycielem kolejne czynności i z niecierpliwością oczekiwali na efekt końcowy. Wszystko przebiegło sprawnie, co zachęciło nas do planowania kolejnych wydruków.

 

 

 


 

STYCZEŃ / LUTY 2023

Uczniowie korzystają z zasobów  i techniki ClassVr na lekcjach informatyki.

 

 

 

Na lekcjach chemii mogli prześledzić rozwój teorii atomistyczno – cząsteczkowej budowy materii, zajrzeć do wnętrza trzech odmian alotropowych węgla i zapoznać się z budową atomów różnych pierwiastków czy cząsteczki węglowodoru. Przedstawienie modeli 3D pozwoliło na lepsze zrozumienie omawianych zagadnień.

 

 

 

Czwartoklasiści dokumentują ciekawe wydarzenia w swojej klasie i wykorzystują zakupiony aparat fotograficzny. W lutym odbyło się  spotkanie z zakresu doradztwa zawodowego, na którym gościliśmy pszczelarza z „Pasieki na zdrowie” – pana Damiana Lewickiego.

 


 

MARZEC 2023

 

Uczniowie wykorzystują okulary ClassVR na lekcjach geografii. Klasa 7A obejrzała różnorodne krajobrazy świata. Widoki  odległych miejsc wzbudzały duże zainteresowanie uczniów.

 

 

Uczniowie klasy 8A wykorzystali zakupiony aparat fotograficzny do wykonania zdjęć prac przygotowanych na kiermasz wielkanocny. Kiermasz odbędzie się 6 kwietnia.

 


KWIECIEŃ

Uczniowie  klasy 8a zainteresowani nowymi technologiami wykorzystali aparat fotograficzny Sony RX 100 III z możliwością nagrywania do nakręcenia krótkiego filmu – relacji z kiermaszu ozdób wielkanocnych i wykonania zdjęć. Było to ciekawe przedsięwzięcie, a zebrane pieniądze zostały przeznaczone na Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.

 

Wykorzystanie okularów ClassVR na lekcjach chemii pozwala w obrazowy sposób przedstawić procesy zachodzące w przyrodzie. Uczniowie klasy siódmej zapoznali się z występowaniem i obiegiem  wody w przyrodzie oraz modelem polarnej budowy cząsteczki wody.

 

 

Poznawanie nowych technologii łączymy z pomocą dla chorych dzieci. W naszej szkole działa Koło Wolontariatu. Uczniowie klasy VIB wraz z nauczycielem informatyki i opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu zaprojektowali i wykonali czerwone serduszka, które będą przedmiotem licytacji. Pieniądze uzyskane z licytacji po raz kolejny zostaną przekazane na potrzeby Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

 


MAJ

Uczniowie klas IV I V podczas wycieczki szkolnej do Sandomierza fotografowali odwiedzane miejsca za pomocą aparatu Sony RX100III – zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Najlepsze zdjęcia zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom, zachęcając ich do odwiedzenia „małego Rzymu” i jego okolic.

 

Na lekcjach wykorzystujemy okulary ClassVR i kostki VR. Zastosowanie tego zestawu umożliwia uczniom fizyczną interakcję z modelami 3D. Uczniowie klasy VIb na lekcji powtórzeniowej utrwalali wiadomości dotyczące brył.  Trzymanie w dłoni bryły i poruszanie nią rozwija wyobraźnię przestrzenną i jest to dużą atrakcją dla uczniów.  

 

Wizualizer ELMO L-12W  w połączeniu z tablicą interaktywną umożliwia nam pokazywanie dowolnych przedmiotów lub dokumentów w powiększeniu. Dzięki zastosowaniu wizualizera przedstawiamy mapy, rysunki, wykresy rozpuszczalności, formy 3D, np. globus i przedmioty użytkowe. Uczniowie w całej klasie mogą omawiać pokazywane obiekty, rysować po obrazie, sprawdzać poprawność wykonania swojej pracy. Demonstracja za pomocą kamery pozwala uczestnikom zajęć na prezentowanie swoich pomysłów i dokonań całej klasie oraz zwiększa motywację uczniów do większego skupienia uwagi i atrakcyjność zajęć. Na zdjęciu – lekcja matematyki w klasie IVa i ćwiczenie polegające na dokończeniu rysunku z wykorzystaniem wizualizera zakupionego w ramach projektu.

 


CZERWIEC 2023

 

Rok szkolny 2022/23 z Laboratoriami Przyszłości był nowym wyzwaniem dla uczniów i nauczycieli. Coraz chętniej  i z większą sprawnością używamy pomocy zakupionych w ramach programu.

Najczęściej wykorzystywanym narzędziem są okulary ClassVr. Uczniowie klasy IVa na lekcjach języka angielskiego „zwiedzili” Londyn. Poznali najbardziej charakterystyczne miejsca tego miasta i symbole związane z Wielką Brytanią.

Klasy IV  utrwaliły swoje umiejętności, wykorzystując materiały dotyczące szacowania umieszczone na portalu ClassVr.

 

 

 

W klasie VII uczniowie obejrzeli ze zdumieniem trójwymiarowe modele narządów ludzkiego ciała.

 

 

 

W klasach VIII nauczyciel korzystał z możliwości przedstawienia grupie zadań tekstowych zawierających rysunki, tabele i ich szybkiej analizy bez zużywania papieru.

 

 

 

Tajniki mikroskopowania odkrywali uczniowie klasy IVB na lekcjach przyrody. Korzystali z mikroskopów DELTA Optical BioLight 300 z kamerą.

 

 

Do realizacji zadań związanych z organizacją uroczystości szkolnych, dokumentowania ważnych wydarzeń służył nam  aparat fotograficzny Sony RX 100 III z akcesoriami  i urządzenia do nagrywania dźwięku.

 

 

Więcej informacji o programie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

 


Laboratoria Przyszłości 2023/ 2024

      W roku szkolnym 2023/2024 posługujemy się pomocami zakupionymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W przygotowaniu przedstawień używamy mikrofonu kierunkowego Saromonic Vmic-Mini. Na lekcjach biologii w klasach V- VII wykorzystujemy mikroskopy.

    W naszej pracy chętnie korzystamy z aparatu fotograficznego SONY RX 100 II do dokumentowania ważnych wydarzeń z życia naszej szkoły i poszczególnych klas. Są to akademie, spotkania z ciekawymi osobami, akcje szkolne i wyjazdy klasowe.

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

 

 

Akademia z okazji Święta Niepodległości

 

 

 

Wyjazd do kina i parku rozrywki

 

 

 

Spotkanie z podróżnikiem

 

 

Tydzień Życzliwości

 

 

 

#LaboratoriaPrzyszłości to wsparcie finansowe dla szkół podstawowych na nowoczesny sprzęt bez konieczności wkładu własnego! Dowiedz się więcej na https://www.gov.pl/laboratoria

 

 

 

 

W październiku zorganizowaliśmy  konkurs fotograficzny pod nazwą „Jesień w obiektywie”, który miał na celu rozwijanie zainteresowań naszych uczniów, zwrócenie uwagi na piękno otaczającej  nas  przyrody. W konkursie wzięło udział 16 uczniów, którzy łącznie nadesłali 27 prac. 

 

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

„JESIEŃ W OBIEKTYWIE"

 

ORGANIZATOR:

 

Szkoła Podstawowa w Żółkiewce

 

CELE KONKURSU:

1. Rozwijanie zainteresowania światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem;

2. Popularyzowanie piękna i różnorodności przyrody najbliższej okolicy;

3. Doskonalenie umiejętności prowadzenia i dokumentowania obserwacji przyrodniczych;

4. Rozwijanie wrażliwości artystycznej, wyobraźni i kreatywności dzieci i młodzieży.

 

ADRESACI KONKURSU:

Konkurs skierowany jest do zainteresowanych uczniów klas IV-VIII.

1. Przedmiotem Konkursu są zdjęcia prezentujące piękno i różnorodność przyrodniczą najbliższej okolicy wykonane między innymi  za pomocą aparatu fotograficznego Sony zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

2. Zdjęcia muszą być wykonane na terenie gminy Żółkiewka.

3. Tematyka zdjęć:

I kategoria – obiekt przyrodniczy (roślina, zwierzę, grzyb, kwiat, owoc, szyszka itp.)

II kategoria – krajobraz lub zjawisko przyrodnicze

4. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 2 zdjęcia (po jednym z danej kategorii).

5. Fotografie powinny być wykonane samodzielnie, muszą być pracami autorskimi. Wyklucza się prace tworzone wspólnie (współautorstwo).

6. Jury przy ocenie  będzie brało pod uwagę:

 - zgodności z tematem,

 - wrażenie artystyczne,

 - ciekawe, kreatywne ujęcie tematu,

 - atrakcyjność i oryginalność,

 

TERMIN I MIEJSCE SKŁADANIA PRAC

 

1. Fotografie konkursowe należy przesłać do 18.11.2023 r. na wskazany przez organizatora adres mailowy.

 

 

OCENA I ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

 

1. Oceny prac dokona jury, powołane przez Organizatora.

2. Decyzje jury są ostateczne.

3. Informacja o wynikach konkursu zostanie przekazana do 25 listopada 2023 r.

4. Dla wyróżnionych i laureatów/laureatek przewidziane są nagrody rzeczowe.

5. Prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej oraz na stronie szkoły.

 

 

 

 

W konkursie wzięło udział 16 uczniów, którzy łącznie nadesłali 27 prac. 

W kategorii  I – obiekt przyrodniczy  zgłoszono 12 prac.  Jury przyznało po 2 równorzędne miejsca.

 

 I miejsce - Antonina Jarosz

 

 I miejsce - Rafał Celiński

 

Zdjęcia uczestników konkursu w albumie fotograficznym.

 

 

W kategorii – krajobraz lub zjawisko przyrodnicze wpłynęło 15 prac. W tym przypadku również przyznano równorzędne miejsca.

 

 

 I miejsce - Karolina Sidor

 

 I miejsce - Rafał Celiński

 

Zdjęcia uczestników konkursu w albumie fotograficznym.

 

Luty – kwiecień 2024 r.

W II semestrze roku szkolnego 2023/2024 na lekcjach biologii, chemii, godzinach wychowawczych wykorzystujemy laptop i okulary ClassVR wraz z akcesoriami. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia modeli przestrzennych omawianych związków chemicznych (kl. VIII), modeli budowy narządów ciała (kl.VII), brył (kl. VI),  prezentacji połączonej z dyskusją na temat wpływu człowieka na funkcjonowanie naszej planety (kl. V, VII, VIII).

 

Uczniowie klas V- VI na lekcjach biologii wykorzystują mikroskopy do oglądania tkanek roślinnych  i zwierzęcych.

 

Uczniowie i opiekunowie dokumentują ważne wydarzenia z życia szkoły wykorzystując zakupiony aparat fotograficzny.

 

Spotkanie z poetką, animatorką kultury panią Marzeną Podkościelną

 

Spotkanie z podróżnikiem Mateuszem Chołody

 

1. Dzień Wiosny w naszej szkole

Apel z okazji rocznicy chrztu Polski

 

Akcja Samorządu Uczniowskiego "Zielony Tydzień"

 

 

Sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości zwiększa zainteresowanie uczniów dziedzinami technicznymi i ścisłymi, łączy zdobywanie wiedzy z przygodą, pomaga w odkrywaniu talentów.

 

 

 

Maj  -  czerwiec  2024 r.

Uczniowie klas szóstych i piątych zapoznali się z zasadami druku 3D. Z dużym  zainteresowaniem śledzili pracę drukarki, zadawali pytania dotyczące druku różnych fizycznych obiektów.

 

 

Aparat fotograficzny jest niezbędny na każdej wycieczce, czy ważnym wydarzeniu z życia szkoły i poszczególnych klas.

 

 

Lekcje przyrody, chemii, biologii, geografii, matematyki, języków obcych w zupełnie innym wymiarze. Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki. Wspaniałe krajobrazy, różnorodne ekosystemy, ciekawe miejsca i wydarzania, to czego nie widać gołym okiem uczniowie mogli podziwiać, analizować i doświadczać z wykorzystaniem okularów ClassVR.

 

Więcej informacji o programie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce
    ul. Szkolna 3
    22-335 Żółkiewka
    e-mail: sp@zolkiewka.pl
  • 84 683-16-30

Galeria zdjęć