Załącznik Nr 2
do Instrukcji Bezpieczeństwa
Pożarowego
Plan ewakuacji Szkoły Podstawowej
w Żółkiewce
Charakterystyka obiektu szkolnego.
Szkoła Podstawowa w Żółkiewce zlokalizowana jest na terenie miejscowości Żółkiewka. W szkole jest 5 oddziałów przedszkolnych, 6 oddziałów klas I – III oraz 10 oddziałów klas IV – VIII. W przedziale czasowym od godz. 6:45 do 8.00 w szkole przebywa około 200 uczniów, nauczycieli, oraz personelu pomocniczego, zaś w godzinach 8.00 do godz. 15:30 przebywa średnio 390 uczniów, nauczycieli, oraz personelu pomocniczego.
Obiekt szkolny to kompleks budynków, których konstrukcja: ściany i stropodach wykonane są z materiałów niepalnych. Pokrycie stropodachu wykonane jest z blachy.
Poszczególne obiekty to:
– lewe skrzydło budynku - dwukondygnacyjne, bez podpiwniczenia, w którym usytuowana jest jedna klatka schodowa zakończona zejściem na dolny korytarz oraz sale lekcyjne klas młodszych
– prawe skrzydło budynku - dwukondygnacyjne, bez podpiwniczenia z jedną klatką schodową zakończoną zejściem na dolny korytarz oraz sale lekcyjne klas starszych
– dolna część budynku łączy oba skrzydła. Znajdują się w niej: świetlica, biblioteka, szatnie, sala gimnastyczna, toalety, 2 sale lekcyjne, kuchnia i stołówka, pokój nauczycielski, zaplecza socjalne. Z części tej są trzy wyjścia na zewnątrz.
Głównym celem ewakuacji jest:
przemieszczenie ludzi z rejonu bezpośredniego zagrożenia do pomieszczeń bezpiecznych lub na zewnątrz budynku, w zależności od sytuacji.
W razie zagrożenia, niebezpieczeństwa, ewakuacji w pierwszej kolejności podlegają uczniowie, a później pozostali pracownicy.
Kolejność ewakuacji uczniów uzależniona jest od miejsca wystąpienia pożaru lub innego zagrożenia. Najpierw ewakuujemy najmłodszych i najbardziej potrzebujących pomocy (stan zdrowia, stan psychofizyczny).
Alarm ewakuacyjny:
zarządza Dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona.
Sygnałem alarmowym są:
a/ trzy długie dzwonki
b/ w przypadku braku energii elektrycznej alarm ewakuacyjny ogłasza trzykrotne powtórzenie informacji głosowej ALARM !!!
Sposób prowadzenia ewakuacji.
Ewakuacją kieruje koordynator do spraw bezpieczeństwa pożarowego Pan Wojciech Bolesta, a w razie jego nieobecności dyrektor szkoły lub zastępca.
Głównym celem ewakuacji jest przemieszczenie ludzi (uczniów, pracowników) z rejonu bezpośredniego zagrożenia do miejsc bezpiecznych – na zewnątrz budynku na boiska szkolne.
Decyzja o ewakuacji musi być podana w sposób zdecydowany i zrozumiały.
W czasie ewakuacji należy korzystać z dróg i wyjść ewakuacyjnych, możliwie jak najdalej położonych od źródła zagrożenia.
Po ogłoszeniu alarmu nauczyciele uczący w danej klasie spokojnie, nie wywołując paniki, głosem zdecydowanym nakazują uczniom szybkie ustawienie się przy drzwiach. Uczniowie nie zabierają ze sobą żadnych rzeczy, nie pakują przyborów szkolnych. Nauczyciel sprawdza, czy wszyscy uczniowie opuścili klasę i razem z dziećmi udaje się w kierunku klatek schodowych i wyjść ewakuacyjnych.
W przypadku, gdy zagrożenie znajduje się na przejściach ewakuacyjnych, nauczyciele wraz z uczniami pozostają w klasach, zabezpieczając drzwi przed przedostaniem się do środka dymu.
Ewakuację na II piętrze lewego skrzydła szkoły (sale nr 24, 25, 26) przeprowadzają nauczyciele mający w tym czasie lekcje w poszczególnych klasach. Za całość ewakuacji na tym piętrze odpowiada Pani Joanna Grabek, a w razie jej nieobecności Pani Jadwiga Trumińska.
Nauczyciele kierują uczniów w kierunku klatki schodowej i I wyjścia ewakuacyjnego w kolejności:
Ewakuację na I piętrze lewego skrzydła szkoły (sale nr 18, 19, 20, 21, 23) przeprowadzają nauczyciele mający w tym czasie lekcje w poszczególnych klasach. Za całość ewakuacji na tym piętrze odpowiada Pani Ewa Sobótka, a w razie jej nieobecności Pani Elżbieta Żybała.
Nauczyciele kierują uczniów w kierunku klatki schodowej i I wyjścia ewakuacyjnego w kolejności:
Ewakuację na II piętrze prawego skrzydła szkoły (sale nr 34, 35, 36) przeprowadzają nauczyciele mający w tym czasie lekcje w poszczególnych klasach. Za całość ewakuacji na tym piętrze odpowiada Pani Janina Bukowska, a w razie jej nieobecności Pani Edyta Majkut.
Nauczyciele kierują uczniów w kierunku klatki schodowej i II wyjścia ewakuacyjnego w kolejności:
Ewakuację na I piętrze prawego skrzydła szkoły (sale nr 30, 31, 32, 33)
Nauczyciele kierują uczniów w kierunku klatki schodowej i II wyjścia ewakuacyjnego w kolejności:
Ewakuację na dolnym korytarzu w części lewej budynku (świetlica, biblioteka, szatnie) przeprowadzają nauczyciele będący w danej chwili w tych pomieszczeniach. Za całość ewakuacji w tej części korytarza odpowiada Pan Wojciech Bolesta.
Osoby odpowiedzialne kierują uczniów w kierunku I wyjścia ewakuacyjnego. Nad bezpieczeństwem przy drzwiach czuwa sprzątaczka pełniąca w danym dniu dyżur.
Ewakuację na dolnym korytarzu w części prawej budynku (sala gimnastyczna, dyżurka, sala nr 7, 10, 12) przeprowadzają nauczyciele i sprzątaczki będący w danej chwili w tych pomieszczeniach. Za całość ewakuacji w tej części korytarza odpowiada Pani Elżbieta Kruk, a w razie jej nieobecności Pani Ewelina Kozik – Abram.
Osoby odpowiedzialne kierują uczniów w kierunku II wyjścia ewakuacyjnego. Uczniowie z sali gimnastycznej wychodzą drzwiami na prawą cześć budynku. Nad bezpieczeństwem przy drzwiach czuwa pracownik gospodarczy.
Ewakuację uczniów podczas przerw prowadzą nauczyciele pełniący w danej chwili dyżur.
Po wyprowadzeniu uczniów z budynku na zewnątrz wszystkie klasy kierowane są na boisko szkolne.
Uczniowie z nauczycielami wychodzą na chodnik, a następnie przez parking i bramę wjazdową udają się na boisko.
Nauczyciele przeprowadzający ewakuację ustawiają uczniów na boisku (w części północnej), jak najdalej od budynku. Następnie przeliczają uczniów, sprawdzając tym samym czy wszyscy uczniowie opuścili budynek i przekazują meldunek o stanie osobowym koordynatorowi do spraw przeciwpożarowych.
Pracownicy kuchni, po ogłoszeniu alarmu pożarowego mają obowiązek odłączenia butli gazowej, wyniesienie jej na zewnątrz oraz opuszczenia pomieszczeń drzwiami ewakuacyjnymi nr III.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego dyrektor wraz koordynatorem zobowiązani są, co najmniej raz w roku do praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji. Ćwiczenia przeprowadza się w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od rozpoczęcia roku szkolnego.
Po opuszczeniu przez wszystkich budynku szkoły nadzór zewnętrzny nad budynkiem pełni robotnik gospodarczy.
Do planu ewakuacji dołączony jest schemat ewakuacji.
Plan ewakuacji zatwierdzony na posiedzeniu rady pedagogicznej w dniu 19 października 2020 r. stanowi załącznik do Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego dla Szkoły Podstawowej w Żółkiewce.
Żółkiewka, 19.10.2020 r.