W dniach 24 grudnia 2018 r. – 2 stycznia 2019 r. trwa zimowa przerwa świąteczna. Po świętach uczniowie przychodzą do szkoły w czwartek 3 stycznia 2019 r.
Dyrekcja szkoły
Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalny urok. Dla wielu z nas jest to czas radości i serdecznych spotkań w gronie najbliższych.
19 grudnia w klasie II b odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. W świątecznie udekorowanej sali lekcyjnej, przy okazjonalnie zastawionych stołach spotkali się uczniowie, przedstawiciele rodziców, wychowawczyni, p. dyrektor i p. wicedyrektor oraz p. katechetka. Po wysłuchaniu Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa nastąpiło łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Potem był wspólny czas przy stole, na którym nie zabrakło pysznych, tradycyjnych potraw wigilijnych.
Spotkanie upłynęło w radosnej i świątecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do tego, aby ten dzień był wyjątkowy.
Zdjęcia z wigilii w klasie II b w ⇒ albumie fotograficznym.
Podobne spotkanie w dniu 20 grudnia odbyło się w klasie II a. W spotkaniu uczestniczyła pani katechetka.
Zdjęcia z wigilii w klasie II a w ► albumie fotograficznym.
Dnia 18 grudnia 2018 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dotyczący profilaktyki uzależnień. Udział w konkursie wzięli uczniowie z klas IV-VII.
Konkurs miał na celu zachęcenie uczniów do pogłębienia wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych związanych z profilaktyką uzależnień.
Wyniki konkursu plastycznego „Stop Uzależnieniom!”:
I miejsce – Anna Wujastyk kl. VII a
II miejsce – Oliwia Stachyra kl. VI a
III miejsce – Weronika Celińska kl. VII b
– Mikołaj Ścibak kl. V c
Wyróżnienia:
Laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe.
Wszystkim gratulujemy !
W grudniu 2018 r. po raz drugi w naszej szkole zorganizowano akcję, z której dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne.
W warsztatach uczestniczyli uczniowie z klas I-III, oddziałów przedszkolnych: trzylatków, czterolatków, pięciolatków i sześciolatków. Bardzo dużym zaangażowaniem wykazali się rodzice, którzy licznie przyszli na zajęcia. Byli oni nie tylko niezwykle cenną pomocą dla dzieci, ale sami również wykonywali ozdoby świąteczne dzieląc się swoimi pomysłami i doświadczeniem.
Drugim etapem akcji było zorganizowanie i przeprowadzenie kiermaszu świątecznego. Także i tym razem nie zabrakło niezawodnych rodziców naszych wychowanków, którzy przeprowadzili sprzedaż wykonanych prac.
Udało nam się uzyskać dochód na kwotę 730,00 złotych, który został przekazany dla Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” z siedzibą w Warszawie.
Dziękujemy naszym dzieciom i rodzicom za ogromne zaangażowanie, reakcją na potrzeby innych. Cieszymy się jednocześnie z tego, że wypełniamy misję, jako szkoła niesienia pomocy potrzebującym a także uczenia naszych wychowanków szacunku i empatii na potrzeby drugiego człowieka.
W dniach 13-16 grudnia 2018 r. w parafii św. Wawrzyńca w Żółkiewce odbędą się misje ewangelizacyjne.
W związku z tym w naszej szkole w dniach 13 i 14 grudnia obowiązuje następujący porządek pracy:
Czwartek – 13.12.2018 r.
8:10 – 10:45 – zajęcia dydaktyczne
11:00 – msza św.
po mszy św. – odwozy
Piątek – 14.12.2018 r.
8:10 – 10:45 – zajęcia dydaktyczne
11:00 – msza św.
po mszy św. – odwozy
Uczniowie innych wyznań pozostają w szkole pod opieką wychowawców świetlicy. Uczniowie, którzy nie uczestniczą w misjach pozostają do odwozów pod opieką wychowawców świetlicy.
Dyrekcja szkoły
W dniach 10-11.12.2018 r.
odbędzie się sesja fotograficzna dla uczniów
Szkoły Podstawowej w Żółkiewce
» 10.12.2018 — zdjęcia dla klas IV – VIII
» 11.12.2018 — zdjęcia dla przedszkola i klas 0 – III
Rodziców prosimy o przygotowanie dzieci do sesji fotograficznej
15 listopada pani Renata Drozd i Dorota Podgórska – Drozd przygotowały wraz z uczniami wieczorek z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszeni zostali uczniowie i rodzice naszej szkoły.
Uczniowie: M. Frąc, A. Majkut, D. Skrzypek, M. Cieśliński, M. Drozd, K. Podkościelna, B. Skorek, K. Salasa. B. Zyskowski zaprezentowali utwory o tematyce patriotycznej. Nie zabrakło wierszy: Adama Mickiewicz, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida. Recytacja była przeplatana pieśniami w wykonaniu chóru szkolnego. Chór zaprezentował m.in. pieśni: „Myślimy o Polsce”, „Niepodległa, niepokorna”. Wybrzmiała także muzyka Fryderyka Chopina.
Po części artystycznej przyszedł czas na poczęstunek przygotowany przez rodziców klasy Vb. Był też czas na rozmowy. Panowała miła atmosfera. Ten wieczór stał się okazją do integracji oraz zadumy nad losami Polaków.
Konkurs recytatorski z dnia 29 listopada został rozstrzygnięty.
W konkursie wzięło udział 40 uczniów z klas 0-VIII. W obecności rodziców, nauczycieli i uczniów klas wyłoniono następujących laureatów:
w kategorii klas 0-I — I miejsce – Maja Kiełbasa, kl. 0c
II miejsce – Mikołaj Zielonka, kl. Ia, Maja Domoń, kl. Ib
III miejsce – Igor Łukaszuk, kl. 0d
w kategorii klas II-III — I miejsce – Kamil Zdybel, kl. IIb
II miejsce – Rafał Celiński, kl. III
III miejsce – Jakub Dubaj, kl. IIa
w kategorii klas IV-VI — I miejsce – Adam Kiełbasa, kl. Vc
II miejsce – Malwina Jarosz, kl. Vc
III miejsce – Michał Drozd, kl. Va
w kategorii klas VII-VIII — I miejsce – Kinga Podkościelna, kl. VIIIb
II miejsce – Anita Majkut, kl. VIIIb
III miejsce – Dominika Skrzypek, kl. VIIIa
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie.
Wszystkim gratulujemy !
22 XI 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żółkiewce odbył się konkurs historyczny „Droga do Niepodległości”.
W konkursie wzięli udział uczniowie z II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie, SP w Chłaniowie, ZSP w Żółkiewce. Naszą szkołę reprezentował Kacper Kiszczak. Ideą konkursu była kontynuacja obchodów w Polsce 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości. Tematyka i zakres materiału obejmował różne drogi, którymi Polacy zmierzali do osiągnięcia celu, który stał się faktem 11 XI 1918 r. Zadaniem uczestników konkursu było nie tylko wykazanie się znajomością samych faktów historycznych, ale także rozpoznawanie postaci, które przyczyniły się do pięknego zakończenia naszej wędrówki ku przystankowi o nazwie „NIEPODLEGŁOŚĆ”.
Kacper za swój udział otrzymał nagrodę książkową. GRATULUJEMY !
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC GRUDZIEŃ
► klasy 0 c, 0 d - VIII - 28,50 zł
► przedszkole oraz klasa 0 a - 71,55 zł
► klasa 0 a bez podwieczorka - 48,30 zł
► klasa 0 b z podwieczorkiem - 51,75 zł
Wpłaty przyjmowane są do dnia 10 grudnia.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu rodaków – nasz kraj odzyskał upragnioną wolność.
W naszej szkole uroczysta akademia odbyła się 13 listopada. Wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby wysłuchać montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów zarówno młodszych, jak i starszych.
Podniosły charakter uroczystości podkreślała obecność pocztu sztandarowego i sztandaru szkoły oraz odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Słowo i pieśń poruszyły serca wszystkich uczestników.
Zdjęcia z uroczystości w albumie fotograficznym.
W dniu 9 listopada 2018 r. o godz. 1111 wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Żółkiewce wspólnie zaśpiewali hymn narodowy w 4-zwrotkowej wersji i tym samym włączyli się do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Akcja ta została ogłoszona przez Minister Edukacji Narodowej – Annę Zalewską.
Następnie uczniowie wysłuchali koncertu muzycznego w wykonaniu zawodowych muzyków z Filharmonii Lubelskiej. Artyści zagrali pieśni patriotyczne, związane tematycznie z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.
100 lat temu, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość.
10 listopada 1918 r. przybył do Warszawy uwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. Następnego dnia - 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu naczelne dowództwo wojsk polskich.
Nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj: „Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało” – tak pisał Jędrzej Moraczewski, pierwszy premier odrodzonego państwa.
Wolność zawdzięczamy również innym wybitnym postaciom tamtych czasów. Byli nimi: Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty – to także ojcowie polskiej niepodległości. Dla tych polskich patriotów, w tamtym czasie nieważne były różnice polityczne. Liczyła się niepodległa Polska.
Niepodległość zawdzięczamy przede wszystkim milionom naszych rodaków, którzy przez lata niewoli, ogromnych prześladowań zachowali tożsamość narodu. Dzięki przelanej krwi, codziennemu trudowi i kolosalnym wysiłkom ocalono najważniejsze wartości: język, pamięć historyczną, poczucie dumy narodowej, umiłowanie wolności. Polskość przetrwała w rodzinach, dzięki pielęgnowaniu tradycji, dzięki zrywom niepodległościowym, dzięki tym, którzy krzewili narodową kulturę i nie pozwolili polskości odejść w niepamięć. I chociaż Polski nie było na mapie Europy, to wszyscy Polacy mieli ją w swoich sercach. Ta wielka miłość do Ojczyzny, niesamowita odwaga i upór przyniosły upragnioną i długo wyczekiwaną wolność.
Dzięki tym patriotom dzisiaj żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce.
Wójt Gminy Żółkiewka zaprasza na obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Program uroczystości:
W piątek 26 października 2018 r. o godzinie 900 w naszej szkole odbyła się uroczystość „Ślubowania i pasowania na uczniów” dzieci z klas pierwszych.
Podczas programu artystycznego uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej, a także zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie w obecności rodziców, dyrekcji, władz gminy, księdza proboszcza, nauczycieli i uczniów klas 0-III. Pani dyrektor Danuta Błaszczak dokonała aktu pasowania, a panie wychowawczynie: J. Grabek i K. Grabek wręczyły im dyplomy. Podniosłego akcentu dodała tematyczna dekoracja przygotowana przez: Teresę Kołodziejek, Ewę Szumską i Wojciecha Bolestę.
Dzieci otrzymały pierwsze zeszyty, długopisy od pani Kurator Oświaty w Lublinie Teresy Misiuk i upominki od pana Wójta Jacka Lisa oraz pana Przewodniczącego Rady Gminy Żółkiewka Henryka Jaremka. Po krótkiej modlitwie ksiądz poświęcił plecaki pierwszoklasistów.
Uroczystość zakończyło spotkanie dzieci i rodziców przy słodkim poczęstunku.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
25. października 2018 r. cała klasa Vb oraz 10 uczniów z klasy Va pojechało wraz z opiekunami (panią Renatą Drozd i Ewą Pawełkiewicz) na wycieczkę do Zamościa.
O godz. 9.00 uczniowie obejrzeli film pt. „Hotel Transylwania 3” w kinie Stylowy. Potem zwiedzali zabytki miasta. Najpierw przeszli obok Bastionu VII na Rynek Wodny. Potem udali się na Rynek Wielki, gdzie nie obyło się bez zdjęć na schodach Ratusza. Następnie uczniowie zatrzymali się na Rynku Solnym, gdzie zwrócono uwagę (rolę przewodnika pełnił tym razem pani Renata Drozd) na Akademię założoną przez Jana Zamoyskiego (obecnie mieści się I LO im. Jana Zamoyskiego).
Kolejnym punktem spaceru po Zamościu było pójście pod pomnik założyciela miasta
Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Arsenału. Mogliśmy tego dnia skorzystać z bezpłatnego wejścia i obejrzeć ekspozycję stałą dotyczącą m.in. broni i oręża w dawnej Polsce. Natomiast w Pawilonie pod Kurtyną piątoklasiści zobaczyli wystawę pt. „Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwój techniki wojskowej w XX wieku”. Z zainteresowaniem zatrzymywali się na projekcje filmów o tematyce II wojny światowej.
Mimo niezbyt ładnej pogody, dzieci wróciły zadowolone do szkoły. Chociaż Zamość leży niedaleko Żółkiewki, to mało znamy jego ciekawą historię.
Bezwzględna walka o władzę, zbrodnie i kłamstwa oraz nienawiść, zazdrość i wyrzuty sumienia. Napisany przez Juliusza Słowackiego prawie 200 lat temu utwór opisuje mechanizmy rządzące światem, bliskie współczesnym czasom, zadaje wciąż aktualne pytania.
24 października 2018 roku o godz. 1200 sala gimnastyczna zamieniła się w teatr. Troje młodych, utalentowanych aktorów zaprezentowało uczniom klas VI-VIII dramat Słowackiego pt. „Balladyna”.
Aktorzy stworzyli mistrzowsko odegrali swoje role tworząc opowieść o ludzkich charakterach i namiętnościach, odwiecznej walce dobra ze złem. Wykorzystali prostą scenografię, kostiumy, świetnie zagospodarowali przestrzeń. Prezentowana muzyka wprowadzała widzów w odpowiedni nastrój.
Godzinna prezentacja przypomniała uczniom treść lektury szkolnej oraz zmuszała do refleksji nad konsekwencjami wyborów.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
Dnia 23 października 2018 roku uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w wieczorku filmowym „Drogi do Niepodległości”.
Opiekę na nim sprawowały p. Ewa Mydlak i p. Maria Kaisz.
Było to spotkanie przy herbacie i ciastku, w czasie którego starano się wskrzesić klimat kawiarni dwudziestolecia międzywojennego. Uczniowie postarali się, aby ich ubiór również nawiązywał do tamtego okresu. Elegancja, szyk i dobre maniery dopełniały całości.
Uczestnicy obejrzeli serię krótkich filmów dokumentalnych przybliżających wydarzenia historyczne, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Z filmów dowiedzieli się także, jak żyło się w pierwszych latach po odzyskaniu państwowości.
Dalsza część wieczorku przebiegała w swobodnej atmosferze. Swoje podwoje otworzył salon stylizacji, z którego usług wszyscy chętnie korzystali. Efekty jego pracy zostały zaprezentowane na mini – pokazie mody z tamtych lat. Duże emocje wzbudził wybór najlepiej ubranej pary. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodyczami. Chętni wzięli udział w sesji fotograficznej, którą można obejrzeć w załączonej galerii.
Ostatnim akcentem było karaoke pieśni patriotycznych i piosenek filmowych. Największym przebojem wieczoru okazała się piosenka „Ach, jak przyjemnie”, która była wielokrotnie bisowana.
Wieczorek łączył w sobie treści edukacyjne i elementy zabawy. Uśmiechnięte buzie uczestników i ich duże zaangażowanie potwierdzają, że spełnił on swoją rolę.
23.10.2018 r. w naszej szkole gościł Teatr „Magik” z Białegostoku. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie na podstawie książki Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”.
Plastuś to mały ludzik z plasteliny, bardzo popularny wśród dzieci. Mieszka w piórniku dziewczynki, a jego sąsiadami są szkolne przybory: pióro, stalówki, gumka myszka, ołówek i scyzoryk. W swoim pamiętniku, mały ludzik, doskonale opisuje pierwsze doświadczenia i wzruszenia z szkolnego życia. Co więcej, Plastuś nie jest tylko obserwatorem przygód uczniowskich, ale sam bierze w nich udział. Dotrzymuje kroku małej Tosi i jej kolegom w dostosowywaniu się do obowiązków ucznia, zasad koleżeństwa, porządku i poszanowania cudzej własności. Trudno o lepsze przedstawienie dla pierwszoklasisty.
Dzieciom podobały się bardzo kłopoty przyborów z piórnika Tosi. Ciekawe i śmieszne scenki nagradzały brawami i aktywnie współpracowały z aktorami.
Informujemy, że w naszej szkole dni 31 października i 2 listopada są dniami dodatkowo wolnymi od zajęć edukacyjnych.
Do szkoły wracamy w poniedziałek 5 listopada.
Dyrekcja szkoły
KWOTA DO ZAPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC LISTOPAD
klasy 0-VIII - 36,10 zł
oddział 3 i 4-latków - 95,00 zł
Wpłaty przyjmowane są do dnia 10 listopada.
Sprawdź, co jest dzisiaj na obiad w tygodniowym jadłospisie.