Nawigacja


Klub przedszkolaka

z życia przedszkola

  

    

 

 

    

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Klub przedszkolaka w Żółkiewce

 

 

 

Ważniejsze wydarzenia z życia Klubu przedszkolaka:

 

 

 

 

Wycieczka przedszkolaków do sklepu

 

          Dnia 31 marca 2014 r. dzieci z Klubu przedszkolaka pod opieką wychowawczyni Haliny Stepanów i pani Renaty Chwały wybrały się na wycieczkę do sklepu spożywczego Malinka w Żółkiewce. W ramach realizacji zaplanowanej tematyki zajęć dydaktycznych - pracę ekspedientki, przedszkolaki poznawały w naturalnym  otoczeniu dziecka poza przedszkolem. Dzieci poznały produkty jakie znajdują się w sklepie spożywczym, obejrzały wagę elektroniczną, pani sprzedawczyni pokazała dzieciom jak przykleja ceny na produkty oraz obserwowały obsługę klientów. W praktyce mogliśmy sprawdzić i zastosować wiedzę z wcześniejszych zajęć. Cele zajęć zostały w pełni osiągnięte. Przedszkolaki poznały jakie czynności wykonuje pani ekspedientka w swojej pracy, potrafiły   kulturalnie zachować się w miejscu publicznym, nie zapomniały o słowach grzecznościowych  wchodząc i wychodząc ze sklepu, oraz pamiętały jakie zasady obowiązują dzieci podczas robienia zakupów. Na zakończenie dzieci podziękowały pani sprzedawczyni za wizytę. Zdobyte wiadomości i umiejętności dzieci zastosowały w tym dniu w trakcie popołudniowych zabaw tematycznych „W sklep”. Wycieczka to efektywna forma organizacji zajęć dydaktycznych w przedszkolu, dzięki której dzieci przez bezpośrednie doświadczenia pełniej poznają otaczającą nas rzeczywistość.

 


Witamy Wiosnę!

 

Marzanno, marzanno,

ty zimowa panno,

przedszkolaki cię żegnają,

bo Wiosnę witają!

 

        Dnia 21 marca 2014 r. dzieci z Klubu przedszkolaka po raz pierwszy uczestniczyły w obrzędowym powitaniu Wiosny. Aby przygotować się do tej uroczystości poświęciliśmy  dużo czasu i pracy  podczas zajęć. Najpierw niespodziewanie otrzymaliśmy list od Pani Wiosny, która poprosiła nas o  przygotowanie się do jej przyjścia. Musieliśmy spełnić  jej trzy życzenia, a za to obiecała, że odpłaci się nam za wszystko - pięknym śpiewem skowronka. Musieliśmy nauczyć się i popisać pięknym śpiewem o wiośnie, przygotować Gaiki z własnoręcznie zrobionych kwiatów, oraz wyrzec się małych  przedszkolnych grzeszków - wypisując je na kartce papieru a później topiąc je razem z kukłą Marzanną. Nasze grzeszki miały popłynąć hen do morza. Wszystkie zadania pomyślnie udało się nam zrealizować, dlatego tak szybko przyszła do nas Pani Wiosna. Przed szkołą okrzykami pożegnaliśmy Panią Zimę. Ochoczo i z radością różnymi zaklęciami przywoływaliśmy Panią Wiosnę. Następnie udaliśmy się nad rzekę utopić Marzannę  z naszymi grzeszkami. Żegnaliśmy zimę słowami:

Zgiń przepadnij zimo

i nie wracaj do nas,

na przyjęcie wiosny,

otwórzmy ramiona.

Po czym barwnym, wesołym korowodem - radośnie śpiewając z Gaikami wróciliśmy do przedszkola. Urządziliśmy sobie „dzień wagarowicza” - wesoło bawiąc się na placu zabaw. Był to kolejny wspaniały dzień - pełen emocji i wrażeń. Dzięki nam Wiosna zagościła już na dobre.

Uroczystość przygotowały wychowawczyni Halina Stepanów i pani Renata Chwała.

 


Pokaz strażacki

 

           Dnia 12 marca 2014 r. dzieci z Klubu przedszkolaka wraz z wychowawczynią Haliną Stepanów i panią Renatą Chwałą uczestniczyły w pokazie strażackim,  który odbył się na placu przed Ośrodkiem Kultury Samorządowej w Żółkiewce. W związku z realizacją  zaplanowanej  tematyki zajęć dzieci poznawały niełatwą pracę strażaka w plenerze. Strażacy zaprosili dzieci na pokaz gaszenia ognia, oglądanie samochodu strażackiego i jego wyposażenia od strony kabiny kierowcy. Maluchy podziwiały strój strażaka przeznaczony do różnych akcji. Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółkiewce pan Marek Dąbski opowiedział dzieciom o swojej pracy, o różnych niebezpieczeństwach związanych z tą pracą oraz zaprosił dzieci, aby odwiedziły siedzibę Straży Pożarnej.

          Dziękujemy Panom Strażakom za uatrakcyjnienie nam zajęć dydaktycznych i umożliwienie nam poznawania rzeczywistości poza salą przedszkolną w naturalnym otoczeniu dziecka.

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

 


Wiwat dziewczyny!

 

Dzień kobiet, dzień kobiet,

niech każdy się dowie,

że dzisiaj święto dziewczynek.

Uśmiechy są dla nich

zabawa i taniec,

piosenka od chłopców popłynie.

 

       Dnia 7 marca 2014 r. chłopcy z Klubu przedszkolaka zrobili ogromną niespodziankę swoim koleżankom w związku ze Świętem Kobiet. Lubimy Was cały czas, każdego dnia - ale 8 marca jest to wyjątkowy dzień, aby to najpełniej wyrazić gestem, słowem i piosenką. Z pomocą swoich wychowawczyń przygotowali i wręczyli dziewczynkom laurkowe serca z dedykacją dla każdej z nich. Były piosenki i życzenia oraz słodki poczęstunek  dla polepszenia nastroju i humorów. Dziewczynki były bardzo zadowolone ze swoich kolegów i cieszyły się, że „urwisy” w tym dniu  potrafili się fajnie zachować. Wszystkie jesteśmy dumne z naszych chłopców. W tym dniu, chłopcy po raz pierwszy mieli zadaną pracę domową – wręczyć laurki i złożyć życzenia swoim Paniom.

        W imieniu pań pracujących w Klubie przedszkolaka chcę serdecznie podziękować Panom za życzenia i piękne kwiaty, tak  docenione i szanowane chcemy być przez cały rok !!!

Halina Stepanów

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

 


Przedszkolaki uwielbiają zimę

 

       Korzystając z uroków zimy często wychodzimy z naszymi przedszkolakami do zaśnieżonego ogrodu przed szkołą lub na boisko szkolne. Zabawa jest wyśmienita. Dzieci całkowicie oddają się zabawom na śniegu przy tym wykazując się niezwykłą pomysłowością w zimowych szaleństwach. Mróz nikomu nie przeszkadza, a do przedszkola wracamy z szerokimi uśmiechami.

 


Literkowy zawrót głowy

 

            Dnia 5 lutego 2014 r. w Klubie przedszkolaka  odbyły się zgodnie z zaplanowaną tematyką zajęć - zajęcia  dydaktyczne:

,,W literkowie” - poznajemy literkę D, d. Celem głównym zajęć zgodnie z Podstawą programową edukacji przedszkolnej jest  wyrabianie u dzieci  gotowości do nauki pisania i czytania do   wyższego etapu kształcenia. W tym celu zorganizowaliśmy ciekawe zajęcie przeprowadzone metodami aktywnymi, gdzie dzieci za pomocą  metod zabawowych poznały wzrokowo dużą i małą, drukowaną i pisaną literkę D, d. Pracowaliśmy w myśl zasady ,,baw – ucząc, ucz bawiąc”. Szukaliśmy nowej literki w naszych imionach umieszczonych na tablicy w kąciku edukacyjnym. Koronę z literką ,,d” wręczyliśmy Adrianowi,  który w swoim imieniu posiada  literkę d. Omawialiśmy wygląd tych literek małych i dużych, rysowaliśmy  paluszkiem po śladzie literki, w powietrzu i na dywanie rączką i nóżką. Układaliśmy  literkę  z kolorowej wstążeczki i klocków. Szukaliśmy  obrazków rozpoczynających się od literki d. Ćwiczyliśmy sprawność manualną rąk kolorując słowniczek obrazkowo - literowy. Mieliśmy trudne zadanie do wykonania, ponieważ oprócz pomalowania obrazków, musieliśmy dokładnie i starannie wykleić drogę literki d małymi kulkami z kolorowej bibuły. Bibułę i klej mieliśmy nawet na ,,głowie, buziach, na naszych ubraniach…wszędzie…., ale wiemy, że ten się nie brudzi - kto nic  nie robi”.  A my jak  zwykle mieliśmy  bardzo dużo pracy. Daliśmy wszyscy radę! Jesteśmy z siebie dumni!. Wszystkie prace zostały ocenione i docenione przez nasze panie wychowawczynie.  Umieściliśmy je w naszej ,,Galerii prac,” aby podziwiali je nasi rodzice.

W naszym przedszkolu  dzieci nigdy się nie nudzą -  to był kolejny wspaniały dzień ,,naprawdę literkowy zawrót głowy”! 

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

 


Karnawałowy bal przebierańców

 

         Karnawał to czas balów i zabaw tanecznych. W klubie przedszkolaka 17 stycznia również odbył się bal karnawałowy. Dzieci przebrały się za postacie z bajek. Na sali tanecznej pojawiły się wróżki, księżniczki, motyle, piraci, spidermeni, Batman i superman. Nie zabrakło także służb mundurowych – policjanta i strażaka. Przez cały dzień w przedszkolu trwały tańce, śpiewy i zabawy.

Nasze przedszkolaki z niecierpliwością czekają na kolejny taki bal.

Więcej zdjęć z balu w albumie fotograficznym.

 


Wigilia 2013 w „Klubie przedszkolaka”

 

            Dnia 20 grudnia 2013 r. w „Klubie przedszkolaka” zostało zorganizowane spotkanie wigilijne przez wychowawczynie Halinę Stepanów i Ewelinę Kozik-Abram oraz przez Renatę Chwałę. Panie bardzo się starały aby przybliżyć dzieciom tradycje Świąt Bożego Narodzenia i zapewnić im magiczny klimat, z jakim wiązał się nadchodzący czas.

         Nasze przedszkolaki po obejrzeniu widowiska bożonarodzeniowego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Żółkiewce, zasiadły do wigilijnego stołu. Zgodnie z zachowaniem tradycji wspólnie odśpiewaliśmy kolędy, połamaliśmy się opłatkiem i zasmakowaliśmy barszczu z uszkami. Nie zabrakło również wzajemnych życzeń. Po uroczystym obiedzie nasze maluchy zabrały się za przygotowanie kartek świątecznych dla rodziców i bliskich. W tak radosnej atmosferze rozstaliśmy się na czas Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

 


Życzenia świąteczne

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

składamy najserdeczniejsze życzenia, spokojnych, pogodnych i radosnych Świąt 

w rodzinnym gronie, dużo łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności

w Nowym Roku 2014

 

 Rodzicom oraz naszym wspaniałym przedszkolakom życzą :

 Halina Stepanów,

Ewelina Kozik - Abram,

Renata Chwała.

 


Mikołaj w przedszkolu

 

              Dnia 6 grudnia 2013r. zawitał w Klubie przedszkolaka w Żółkiewce długo wyczekiwany przez dzieci gość – św. Mikołaj. Nasze przedszkolaki od kilku dni przygotowywały się na wizytę gościa. Uczyły się piosenek i wierszy o Mikołaju oraz pracowały nad swoim zachowaniem starając się przestrzegać „Kodeksu Przedszkolaka”.

Tego dnia nasze maluchy przyszły ubrane do przedszkola w czerwonych strojach, tym samym utożsamiając się z ubiorem Mikołaja. Gdy tylko pojawił się przybysz z dalekiego kraju, dzieci zaśpiewały mu piosenki i wyrecytowały wiersze po czym zaprosiły do wspólnej zabawy tanecznej. Mikołaj musiał się sprawdzić jako maszynista pociągu, poprowadzić kulig saneczek i reniferów, zatańczyć z dziećmi w „Mikołajowym rapie” oraz słynne „Kaczuchy”. Po tańcach przyszedł czas na rozdanie prezentów. Każde dziecko aby otrzymać podarek od Mikołaja musiało odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie. Wszystkie dzieci zaliczyły test wyśmienicie i otrzymały prezenty. Mikołaj pożegnał się z dziećmi, obiecał, że wróci za rok, a nasze przedszkolaki zabrały się za rozpakowywanie prezentów i wyjadanie łakoci. Ale to nie koniec atrakcji w przedszkolu… Podczas obiadu zapukał do drzwi drugi Mikołaj – biskup z Miry, który poczęstował maluchy słodyczami. Obie te wizyty sprawiły dzieciom wiele radości. Dziękujemy świętym Mikołajom i Radzie Rodziców z Klubu przedszkolaka w za pomoc w organizacji spotkania.

 

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

 


Zabawa andrzejkowa

 

           Dnia 29 listopada 2013 r. w Klubie przedszkolaka odbyła się zabawa andrzejkowa z wróżbami.  Podtrzymując i kultywując tradycje związane z wieczorem andrzejkowym, przedszkolaki wróżyli sobie Co ich czeka w przyszłości?”. W tym dniu pani wychowawczyni Halina Stepanów przygotowała dla dzieci wiele atrakcji. Zajęcia rozpoczęliśmy nietypowo od wspólnej zabawy przy muzyce. Poloneza czas zacząć” - staropolskim zwyczajem  rozpoczęliśmy  naszą   zabawę.  Zatańczyliśmy dawny taniec chodzony” czyli poloneza. Poznaliśmy podstawowy krok poloneza, oraz proste figury. Następnie opowiedzieliśmy sobie o tradycjach i zwyczajach związanych z tym wieczorem i przystąpiliśmy do wróżb. Przedszkolaki uczestniczyli w następujących wróżbach: wróżba ustawianie butów”, co cię czeka w przyszłości?, jaki zawód będziesz wykonywał - gdy dorośniesz?, czym pojedziesz w  wakacyjną podróż?, losowanie imienia przyszłego najlepszego kolegi, koleżanki. Najwięcej atrakcji i wrażeń dzieciom dostarczyło lanie wosku przez dziurkę od klucza. Wspólnie wywróżyliśmy sobie, że nasza grupa w nowym roku otrzyma w prezencie  dużo pluszowych zabawek. Aby podtrzymać wesoły nastrój często zmienialiśmy naszą aktywność - tańce przeplatały się z wróżbami. Na podwieczorek zorganizowaliśmy sobie „słodziutkie pączusie.” W tym wyjątkowym dniu panowała wspaniała atmosfera, a nam dopisywał  wesoły humor.  Szkoda, że ten dzień tak szybko nam minął!

 


Pasowanie na przedszkolaka

 

,,Idzie sobie przedszkolaczek,

Śpiewa, tańczy oraz skacze.

Dziś też powód ma do śmiania,

Bo to dzień jest pasowania.”

 

          Dnia 7 listopada 2013 r. w Klubie przedszkolaka odbyła się uroczystość Pasowania na przedszkolaka. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Zastępca Wójta Pan Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Szkoły Pani Barbara Małysz, Rodzice i Dziadkowie. Bohaterami uroczystości były dzieci z Klubu przedszkolaka. Uroczystość odbyła się w pięknie udekorowanej sali a przedszkolaki zaprezentowały swój dorobek artystyczny w galowych strojach. Aby zostać przedszkolakami w ,,pełnym tego słowa znaczeniu”, a Pani dyrektor mogła dokonać aktu pasowania, dzieci musiały pokonać wiele różnych prób. Pierwsza z nich próba adaptacyjna”- trwała ponad dwa miesiące. Już prawie wszystkie dzieci ,,codziennie rano wchodzą do przedszkola z miną roześmianą ‘’ Dowodzi to, że dzieci czują  się tu bezpiecznie i bardzo dobrze. Nasz Klub tworzy przyjazne środowisko dla każdego dziecka i sprzyja dzieciom w osiąganiu sukcesów - poprzez cierpliwe wychowanie, radosną edukację i aktywną motywację. Drugą próbę ,,prezentację dorobku artystycznego” dzieci zaliczyły popisowo. Na forum zaproszonych gości, dzieci popisały się piękną recytacją wierszy, bogatym repertuarem piosenek i pląsów.  W nagrodę - za  udany występ, dzieci od publiczności otrzymały  gromkie brawa. Kolejna próba to złożenie przyrzeczenia – obietnicy. Przedszkolaki w skupieniu, pełni powagi złożyli przyrzeczenie, że będą ,,uważnie słuchać swoich pań, codziennie po zabawie sprzątać zabawki  na swoje miejsca, bez płaczu zakładać piżamę do spania”.  Dla dzieci  będzie  to nieco trudniejsza próba, ponieważ słów obietnicy dzieci będą musiały  przestrzegać przez cały rok, będąc każdego dnia w przedszkolu. Ostatnią próbę jaką dzieci miały do zaliczenia - to próba cierpliwości i odwagi, gdzie Pani dyrektor wielkim ołówkiem pasowała dzieci na ,,prawdziwych przedszkolaków” Na zakończenie oficjalnej części uroczystości zabrała głos Pani dyrektor, gratulując  dzieciom pięknego występu. Dla upamiętnienia tego uroczystego dnia  panie  wychowawczynie wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Po części oficjalnej Rada Rodziców zaprosiła gości i swoje małe pociechy na słodki poczęstunek. Uroczystość zakończyliśmy wspólną zabawą przy muzyce. W imieniu społeczności Klubu przedszkolaka dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie. Szczególne podziękowania składamy Rodzicom  za aktywną pomoc w przygotowaniu uroczystości. Cieszymy się z udanej uroczystości i uważamy, że: udział w niej dał wszystkim, a szczególnie dzieciom wiele pozytywnych emocji, wrażeń, radości oraz zintegrował  pokolenia w środowisku lokalnym.

Uroczystość ,,Pasowanie na przedszkolaka”  przygotowały i prowadziły panie:  Halina  Stepanów,  Ewelina Kozik – Abram i  Renata Chwała.

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

 


Wiwat Nauczyciele!

 

Ze wszystkich kwiatów na łące

chcemy Wam dać słońce,

aby Wam zawsze świeciło

i było - jasne i gorące!"

 

         Dnia 11 października 2013 r. dzieci z Klubu przedszkolaka uczestniczyły w akademii szkolnej z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji dzieci wysłuchały montażu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów z chóru szkolnego i samorządu uczniowskiego. Wiersze i piosenki w tym uroczystym dniu były  dedykowane nauczycielom  w podziękowaniu za ich trud i pracę dydaktyczno – wychowawczą. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w uroczystości szkolnej, bo mieliśmy możliwość poznać starszych kolegów, wysłuchać pięknych piosenek. Taniec i śpiew łączą pokolenia” - przez chwilę czuliśmy się tacy ważni, wśród społeczności uczniowskiej. Wszystkim pedagogom składamy najserdeczniejsze życzenia, organizatorom - gratulujemy pięknej uroczystości i dziękujemy za zaproszenie.

 

 

Społeczność Klubu przedszkolaka

 

 


Spotkanie z Policjantem

 

        Dnia 4 października 2013 r. zorganizowaliśmy Spotkanie z policjantem” w ramach realizowanej tematyki zajęć Jesteśmy ostrożni na drodze”. Głównym celem naszego spotkania było zapoznanie dzieci z pracą policjanta, przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas poruszania się po ulicy i przechodzenia przez jezdnię. Policjanci opowiedzieli nam o swojej trudnej pracy, jakie czynności wykonują na swojej służbie. Mieliśmy możliwość dokładnego obejrzenia munduru policjanta, policyjnych gadżetów. Największą atrakcją dla dzieci był policyjny radiowóz. Dzieci z zaciekawieniem oglądały samochód policyjny, słuchały sygnału dźwiękowego, nadawania i odbierania komunikatów z posterunku. Na zakończenie dzieci popisały się wiedzą i umiejętnościami artystycznymi, dla policjantów recytowały wiersze i piosenki o tematyce związanej z ruchem drogowym. W imieniu społeczności Klubu przedszkolaka dziękujemy panom policjantom za przybycie i chcielibyśmy dalej podtrzymywać naszą współpracę, uczestnicząc w różnych przedsięwzięciach związanych z naszym bezpieczeństwem.

 

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce
    ul. Szkolna 3
    22-335 Żółkiewka
    e-mail: spzolkiewka@op.pl
  • 84 683-16-30

Galeria zdjęć