Nawigacja

Statut Akt nadania imienia naszej szkole Uchwały Rady Gminy w Żółkiewce ws. naszej szkoły Koncepcja pracy szkoły Program wychowawczo-profilaktyczny Ceremoniał szkolny Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego Plan ewakuacji Szkoła w środowisku Procedury organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w naszej szkole Akty prawne MEN dot. pomocy psychologiczno-pedagogicznej Standardy Ochrony Małoletnich w wersji skróconej

Dokumenty szkoły

Ceremoniał szkolny

 

 

Szkoła Podstawowa im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego

w Żółkiewce

 

 

 

Ceremoniał wewnątrzszkolny

 

 

Ceremoniał szkolny stanowi opis symboli szkoły, stałe uroczystości i formy postępowania ze sztandarem. Jest nieodłącznym elementem programu wychowawczo-profolaktycznego. Stanowi integralną część z przyjętą tradycją szkoły i harmonogramem uroczystości szkolnych.

 

Spis treści

 

I. Sztandar szkoły.

II. Poczet sztandarowy. 

III. Zasady rekrutacji pocztu sztandarowego.

IV. Postawy sztandaru i pocztu sztandarowego.

V. Uroczyste rozpoczęcie  i zakończenie roku szkolnego.

VI. Akademia z okazji 11 Listopada i 3 Maja.

VII. Ślubowanie uczniów klas pierwszych.

VIII. Pożegnanie absolwentów. 

IX. Przekazanie  opieki nad sztandarem.

X. Dekoracja budynku szkoły flagami państwowymi.

 

I. Sztandar szkoły.

 

1. Szkoła posiada sztandar od 1993 roku.

2. Sztandar szkoły dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski - Narodu - Ziemi, symbolem Małej Ojczyzny jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko.

3. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają powagi zachowania, a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandaru do prezencji, właściwych postaw jego poszanowania.

4. Sztandar  przechowywany jest  w gabinecie dyrektora szkoły.

5. Sztandar bierze udział w uroczystościach związanych z:

  • rozpoczęciem i zakończeniem roku szkolnego;
  • ślubowaniem uczniów klas pierwszych;
  • „Dniem Patrona Szkoły”;
  • rocznicami: Konstytucji 3 Maja, Odzyskania Niepodległości;
  • pożegnaniem absolwentów;
  • ceremonią przekazania i zaprzysiężenia nowego pocztu sztandarowego;
  • powitaniem szczególnych gości odwiedzających szkołę: prezydenta, premiera, marszałka sejmu, ministra oświaty, wojewody, biskupa lub marszałka sejmiku wojewódzkiego.

 

6. Sztandar może brać udział w:

  • uroczystościach organizowanych przez administrację samorządową i państwową;
  • uroczystościach religijnych: uroczyste msze święte, uroczystości pogrzebowe;
  • ważnych wydarzeniach dla innych szkół i społeczności lokalnej.

 

II. Poczet sztandarowy.

 

1. Skład osobowy pocztu sztandarowego:

 

  • Chorąży – uczeń klasy ósmej;
  • Asysta – dwie uczennice klasy ósmej;
  • Poczet rezerwowy.

 

Pełnienie służby chorążego i osób asystujących jest jedną z najzaszczytniejszych                  i honorowych funkcji w karierze uczniowskiej, przysługujących najlepszym uczniom klasy ósmej.

 

2. Insygnia pocztu sztandarowego:

biało-czerwone szarfy przewieszone przez prawe ramię, zwrócone białym kolorem              w stronę kołnierza, spięte na wysokości lewego biodra (Kołnierz ani nic innego nie może zasłaniać biało-czerwonej szarfy);

białe rękawiczki.

 

3. Ubiór pocztu sztandarowego:

 

  • Chorąży: ciemne spodnie, biała koszula;
  • Asysta: ciemne spódnice jednakowej długości, białe bluzki.

 

Uwaga: Gdy uroczystości z udziałem pocztu odbywają się na zewnątrz budynku                                 w trudnych warunkach pogodowych, dopuszczalny jest inny taktowny strój.

 

III.  Zasady rekrutacji pocztu sztandarowego.

 

1. Kandydatury składu pocztu sztandarowego przedstawiane są  przez opiekuna samorządu uczniowskiego i opiekuna sztandaru na czerwcowym posiedzeniu rady pedagogicznej.

 

2. Do pełnienia tej zaszczytnej funkcji powoływanych jest 6 uczniów (dwóch chłopców             i cztery dziewczyny), którzy stanowią dwa składy pocztu.

 

3. Jeżeli ze względów kondycyjnych lub innych, osoba zatwierdzona nie może pełnić swoich obowiązków, jej obowiązki reprezentacyjne przejmuje kolejna osoba nominowana do tej funkcji.

 

4. O wyborze uczniów do pocztu sztandarowego powiadamia się rodziców specjalnym listem okolicznościowym.

 

5. Kadencja pocztu sztandarowego trwa jeden rok.

 

6. Po zakończonej kadencji uczniowie otrzymują, nagrody książkowe.

 

7. Za niewłaściwe realizowanie obowiązków, a w szczególności za brak należytego szacunku dla sztandaru i nieprzestrzeganie ceremoniału, a także inne uchybienia regulaminu szkolnego, uczeń może być odwołany z funkcji na wniosek opiekuna sztandaru lub innego uprawnionego organu szkoły po zatwierdzeniu wniosku przez Dyrektora Szkoły.

 

IV.   Postawy sztandaru i pocztu sztandarowego.

 

1. Całością spraw organizacyjnych zajmuje się opiekun pocztu powołany przez dyrektora szkoły.

 

2. Opiekun odpowiada  za przygotowanie składu pocztu do godnego reprezentowania szkoły, uczy odpowiednich postaw i zachowania.

 

3. W czasie uroczystości sztandar jest wprowadzany po podaniu komendy „baczność;  sztandar szkoły wprowadzić” i wyprowadzany „baczność; sztandar szkoły wyprowadzić”.

 

4. Poczet sztandarowy opuszcza miejsce uroczystości przed częścią artystyczną.

 

5. W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend. Poczet przechodzi przez kościół trzymając sztandar pod katem 45º do przodu i staje po lewej lub po prawej stronie, bokiem do ołtarza i ludzi, podnosząc sztandar do pionu.

 

6. W trakcie Mszy Św. członkowie pocztu nie klękają, nie przekazują znaku pokoju, nie wykonują żadnych gestów, stoją w pozycji „baczność” lub „spocznij”.

 

7. W przypadku, gdy poczet uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub gdy ogłoszono żałobę narodową, sztandar zostaje udekorowany czarnym kirem w lewym górnym rogu.

 

8. Postawy sztandaru:

  • „zasadnicza” –  przyjmowana po komendzie „Baczność”. Sztandar w pozycji pionowej, oparty na trzewiku drzewca przy prawej nodze na wysokości czubka buta. Drzewce podtrzymywane prawą ręką powyżej pasa, lewa ręka opuszczona wzdłuż ciała. Asysta - na baczność.

 

  • ”spocznij” -  przyjmowana po komendzie „Spocznij”, „Po ślubowaniu”, „Po hymnie”. Sztandar trzymany przy prawej nodze jak w postawie  „zasadniczej". Chorąży i asysta w postawie „spocznij" – ciężar ciała przenoszą na prawą nogę, pięta lewej stopy na wysokości środka prawej, przy jednoczesnym skręcie lewej o 45 stopni w lewą stronę.

 

  • „prezentuj” – po przebrzmieniu komendy „prezentuj sztandar” wykonuje salutowanie sztandarem. Przed wprowadzeniem, wyprowadzeniem i wystąpieniem unosi sztandar pionowo do góry. Z postawy „zasadniczej” chorąży kładzie lewą rękę na drzewcu sztandaru poniżej końca zaczepu płachty, przy jednoczesnym  maksymalnym opuszczeniu prawej po drzewcu.

 

  • salutowanie sztandarem” – sztandar znajduje się w tej postawie w momencie śpiewania hymnu, roty, składania przyrzeczeń, ślubowania, w kościele w czasie czytania ewangelii, Podniesienia, Komunii Świętej, Błogosławieństwa, przed Najświętszym Sakramentem, w czasie składania wieńców, ogłoszenia minuty ciszy,  odczytywania apelu poległych, czy salwy honorowej, podczas opuszczania trumny do grobu. Wykonuje się z postawy „prezentuj”. Chorąży wysuwa lewą nogę w przód (na odległość jednej stopy) i pochyla sztandar w przód pod katem ok. 45 stopni (drzewce sztandaru może być oparte o lekko odchyloną, prawą stopę).

 

  • „na ramię” – w czasie marszu sztandar znajduje się na prawym ramieniu chorążego pod kątem 45 stopni.

 

 

V.  Uroczyste rozpoczęcie  i zakończenie roku szkolnego.

 

1. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego (połączona z rocznicą wybuchu II wojny światowej) składa się z:

  • Mszy Świętej z udziałem pocztu sztandarowego.
  • Przemarszu pod pomnik i złożenia wiązanki (poczty sztandarowe, uczniowie, rodzice, nauczyciele  ...).
  • Części oficjalnej (wprowadzenie sztandaru, odśpiewanie hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienia, wyprowadzenie sztandaru).
  • Części artystycznej.

 

2. Uroczystość zakończenia roku szkolnego składa się z:

  • Mszy Świętej z udziałem pocztu sztandarowego.
  • Części oficjalnej (wprowadzenie sztandaru, odśpiewanie hymnu państwowego).
  • Części artystycznej związanej z pożegnaniem uczniów klas VIII.
  • Pożegnania absolwentów (ślubowanie).
  • Przekazanie sztandaru uczniom klas siódmych.
  • Wyprowadzenia sztandaru.
  • Rozdania świadectw z paskiem i nagród.

 

 

3. Na uroczystości rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego obowiązuje uczniów strój apelowy.

 

4. Na Mszę Świętą wszyscy uczniowie udają się z przed szkoły za pocztem sztandarowym. Po Mszy uczniowie wracają do szkoły również za pocztem, który oczekuje na wszystkich przy bocznym wejściu do kościoła od strony ulicy.

 

5. Wszyscy uczniowie mają również obowiązek udać się za pocztem sztandarowym pod pomnik w celu złożenia wiązanki.

 

 

VI.  Akademia z okazji 11 Listopada i 3 Maja.

 

Akademie szkolne:

 

1. Na akademiach szkolnych uczniowie występują w strojach apelowych.

 

2. Uroczystość składa się z:

 

           • Części oficjalnej (wprowadzenie sztandaru, odśpiewanie hymnu państwowego).

           • Części artystycznej.

           • Wyprowadzenia sztandaru.

 

 

Akademie środowiskowe:

 

 

1. W akademiach środowiskowych oprócz pocztu sztandarowego mają obowiązek uczestniczyć wszyscy uczniowie klas VIII wraz z wychowawcami.

 

2. Akademia środowiskowa poprzedzona jest Mszą Świętą.

 

3. Uczniowie klas VIII mają obowiązek udać się za pocztem sztandarowym pod pomnik           w celu złożenia wiązanki, następnie na część artystyczną do hali sportowej, lub  budynku OKS.

 

VII.  Ślubowanie uczniów klas pierwszych.

 

1. Osoba prowadząca wydaje komendę „Baczność!  Sztandar szkoły wprowadzić!  Do ślubowania wystąp”. Przedstawiciele klas pierwszych podchodzą do sztandaru (postawa sztandaru „salutowanie”). Każdy pierwszoklasista trzyma uniesioną do góry na wysokości oczu prawą rękę z wyciągniętymi jak do salutowania dwoma palcami i powtarza za osobą prowadzącą rotę przysięgi.

 

Rota ślubowania:

„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy dorosnę. Będę się starać być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. ŚLUBUJEMY".

 

2. Osoba prowadząca wydaje komendę „Po ślubowaniu”.  Postawa sztandaru – „zasadnicza”. Przedstawiciele klas pierwszych wracają na miejsce.

 

3. Pasowanie na ucznia następuje tuż po ślubowaniu złożonym przez pierwszoklasistów. Dyrektor Szkoły na lewe ramię każdego pierwszoklasisty, kładzie duży ołówek i mówi:

„Pasuję Ciebie na ucznia Szkoły Podstawowej im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego            w Żółkiewce”.

 

4. Osoba prowadząca wydaje komendę „Baczność! Sztandar szkoły wyprowadzić!” „Spocznij!”

 

5. Pierwszoklasiści otrzymują legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy.

 

 

VII.  Pożegnanie absolwentów.

 

1. Na uroczystym apelu kończącym rok szkolny wszyscy absolwenci składają ślubowanie.

 

2. Osoba prowadząca wydaje komendę „Baczność!  Sztandar szkoły wprowadzić!"  „Do hymnu” (postawa sztandaru: „salutowanie”).

 

3. „Po hymnie!” (postawa sztandaru: „prezentuj”, a potem „spocznij”).

 

4. Część artystyczna związana z pożegnaniem absolwentów.

 

5. „Baczność! Absolwenci do ślubowania wystąp” Przedstawiciele klas ósmych podchodzą do sztandaru (postawa sztandaru „ salutowanie ”). Absolwenci trzymają uniesioną do góry na wysokości oczu prawą rękę z wyciągniętymi jak do salutowania dwoma palcami i powtarzają za osobą prowadzącą rotę przysięgi.

 

Rota ślubowania:

„My, Absolwenci Szkoły Podstawowej im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego                      w Żółkiewce Tobie, Szkoło ślubujemy:

  • Wiernie strzec Twojego honoru;
  • Dalszą pracą i nauką rozsławiać Twoje imię;
  • Z godnością nosić zaszczytne miano wychowanka Szkoły Podstawowej im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce:
  • Zawsze pracować sumiennie i uczciwie, czynnie współuczestniczyć w życiu naszego kraju; ŚLUBUJEMY”.

 

6. Osoba prowadząca wydaje komendę „Po ślubowaniu!”.  Postawa sztandaru – „zasadnicza”. Przedstawiciele klas ósmych wracają na miejsce.

 

 

IX.  Przekazanie  opieki nad sztandarem.

 

1. Ceremoniał przekazania  opieki nad sztandarem odbywa się po ślubowaniu absolwentów klas ósmych. 

2. Osoba prowadząca wydaje komendę "Baczność! Pani Dyrektor, melduję gotowość szkoły do przekazania Sztandaru." Następnie osoba prowadząca czyta uchwałę RP dotyczącą składu nowego pocztu sztandarowego.

3. „Do przekazania Sztandaru wystąp” Oba poczty ustawiają się naprzeciw siebie (postawa sztandaru: podchodzi w postawie „prezentuj”, a potem w postawie „salutowanie”).

4. Chorąży z pocztu przekazującego sztandar: „Przekazuję wam Sztandar – symbol  Szkoły Podstawowej im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce. Opiekujcie się nim i godnie reprezentujcie naszą szkołę”.

5. Chorąży z pocztu przyjmującego sztandar: „Przyjmujemy sztandar szkoły. Będziemy        o niego dbać, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować  Szkołę Podstawową im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce”. Nowy chorąży przyklęka na prawe kolano i całuje róg sztandaru.

6. Chorąży przekazujący sztandar oddaje sztandar chorążemu przyjmującemu. Następnie dotychczasowa asysta pocztu przekazuje insygnia (postawa sztandaru: „prezentuj”).

7. Osoba prowadząca wydaje komendę: „Sztandar szkoły wyprowadzić” (pierwszy wychodzi poczet przekazujący sztandar, a za nim poczet przyjmujący). „Spocznij”.

 

X. Dekoracja budynku szkoły flagami państwowymi.

 

Budynek szkoły dekorowany jest flagami państwowymi w:

  • święta państwowe: rocznica wybuchu II wojny światowej, Święto Odzyskania Niepodległości, Święto Pracy, rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja,
  • uroczystości okolicznościowe.

  

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce
    ul. Szkolna 3
    22-335 Żółkiewka
    e-mail: spzolkiewka@op.pl
  • 84 683-16-30

Galeria zdjęć